Nőtt a kockázati alapok befektetése

Hírösszefoglaló
2004. 04. 28. 17:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlagosan három-öt évre fektetnek be tőkét a kockázatitőkealapok, az átlagos megtérülés 30-35 százalékos. Az európai uniós csatlakozás újabb lehetőségeket teremthet arra, hogy a kockázatitőke-befektetés Magyarországon nagyobb teret nyerjen. 2003-ban 33 tranzakció során összesen 117 millió eurót fektetett be Magyarországon negyven kockázati- és magántőkealap, amiből a becslések szerint mintegy 107 millió euró külföldi, s mindöszsze 10 millió euró körüli összeg volt hazai tőke – jelentette ki Tzvetkov Julián, a Magyar Kockázati és Magántőke Egyesület (MKME) elnöke. Két éve még csupán 29 tranzakciót regisztráltak Magyarországon, a tavalyi növekedés jelzi, hogy a befektetők kedve nem csökkent, de ahhoz, hogy nagyobb intenzitással jelenjen meg a kockázati tőke, ahhoz a jogszabályi rendelkezéseken is alakítani kellene.
Több magyarországi jogszabályt is módosítani kellene annak érdekében, hogy a magas megtérülésből a magyarországi befektetők is részesüljenek. Mindenekelőtt alapos módosításra szorul a kockázatitőke-alapokról szóló törvény, s módosítani kellene a biztosítókról és a nyugdíjpénztárakról szóló jogszabályt is. Ha az utóbbiak számára megnyílna a lehetőség arra, hogy portfóliójuknak – amint az az EU-ban szokásos – 1-1,5 százalékát kockázatitőke-alapokba helyezzék, néhány éven belül százmilliárd forintot is elérhetne az az összeg, amelyet ezek az intézmények átlag feletti várható megtérüléssel helyezhetnének ki – mondta az MKME elnöke. A kockázatitőke-alapokról szóló törvény gyakorlatilag nem működik – jelentette ki Szakács P. Pál, a Martonyi és Kajtár, a Baker and McKenzie Ügyvédi Iroda partnere. Ezt jelzi, hogy míg negyven kockázati-, illetve magántőkealap rendelkezett 2003-ban magyarországi befektetéssel, közülük hazai tőkével működő, itteni bejegyzésű mindössze kettő volt, azok is állami tulajdonúak. Az egyesület véleménye szerint el kellene törölni a kockázatitőke-alapokról szóló törvény befektetési korlátozásait, s meg kellene teremteni a hazai bejegyzésű kockázatitőke-alapok kedvező adózási feltételeit annak érdekében, hogy azok versenyképesek legyenek nyugat-európai vetélytársaikkal.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.