Orosz igen a bővítésre

Az Európai Unió és Oroszország véglegesen rendezte nézetkülönbségeit az unió bővítésének következményeiről, s ezt tegnap az állandó partnerségi tanács első ülésén Brüsszelben egyezményben erősítették meg. A dokumentum rögzíti a tíz új EU-tagállam bekapcsolódását az unió és Oroszország partnerségi egyezményébe, ami ellen Moszkva sokáig berzenkedett. Attól tartott ugyanis, hogy ez hátrányokkal járna számára.

2004. 04. 28. 18:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Brüsszel kész enyhíteni azokat a gazdasági hátrányokat, amelyek az új EU-tagállamokban bevezetendő uniós vámelőírások alkalmazása nyomán érhetik Oroszországot – nyilatkozott az unió illetékese azt követően, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszéléseket folytatott Brian Cowennel, a soros elnöki tisztet betöltő Írország külügyminiszterével, Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselővel, valamint Chris Patten külkapcsolatokért felelős biztossal. Brüsszel az Oroszországgal fennálló partnerségi és együttműködési megállapodását (PCA) a csatlakozókra kiterjesztő jegyzőkönyvvel egy időben aláírt egy olyan 12 pontból álló közös nyilatkozatot is, amely az EU-bővítés orosz érdekekre hátrányos hatásait minimalizálja.
Mint arról orosz források beszámolnak, a megegyezéssel, amely egyebek mellett egyéves átmeneti időszakot ad a bővítéshez alkalmazkodó exportkvóták meghatározására, és sikerült kiküszöbölni az eredetileg legalább évi 100 millió dollárosra becsült veszteségeket. Ezenkívül a felek szabályozták a Litvánián keresztül a kalinyingrádi területre irányuló szabad áruforgalmat.
Mi több, az EU tárgyalásba bocsátkozott Oroszországgal közös gazdasági térség kialakításáról is, és az orosz kirekesztődési félelmek eloszlatására a tavaly májusi csúcson közös belbiztonsági tér létrehozását is elhatározták, távlati célként kitűzve a vízummentességet.
A felek elkötelezték magukat az emberi jogok és a kisebbségekhez tartozók jogainak védelme mellett is. Moszkva szerette volna, ha az egyezmény egy, a kisebbségek védelmét hangsúlyozó fejezettel bővül – tekintettel az orosz nemzetiségűek baltikumi helyzetére –, ám az EU ennek szükségességét elvetette.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.