Brüsszel kész enyhíteni azokat a gazdasági hátrányokat, amelyek az új EU-tagállamokban bevezetendő uniós vámelőírások alkalmazása nyomán érhetik Oroszországot – nyilatkozott az unió illetékese azt követően, hogy Szergej Lavrov orosz külügyminiszter megbeszéléseket folytatott Brian Cowennel, a soros elnöki tisztet betöltő Írország külügyminiszterével, Javier Solana kül- és biztonságpolitikai főképviselővel, valamint Chris Patten külkapcsolatokért felelős biztossal. Brüsszel az Oroszországgal fennálló partnerségi és együttműködési megállapodását (PCA) a csatlakozókra kiterjesztő jegyzőkönyvvel egy időben aláírt egy olyan 12 pontból álló közös nyilatkozatot is, amely az EU-bővítés orosz érdekekre hátrányos hatásait minimalizálja.
Mint arról orosz források beszámolnak, a megegyezéssel, amely egyebek mellett egyéves átmeneti időszakot ad a bővítéshez alkalmazkodó exportkvóták meghatározására, és sikerült kiküszöbölni az eredetileg legalább évi 100 millió dollárosra becsült veszteségeket. Ezenkívül a felek szabályozták a Litvánián keresztül a kalinyingrádi területre irányuló szabad áruforgalmat.
Mi több, az EU tárgyalásba bocsátkozott Oroszországgal közös gazdasági térség kialakításáról is, és az orosz kirekesztődési félelmek eloszlatására a tavaly májusi csúcson közös belbiztonsági tér létrehozását is elhatározták, távlati célként kitűzve a vízummentességet.
A felek elkötelezték magukat az emberi jogok és a kisebbségekhez tartozók jogainak védelme mellett is. Moszkva szerette volna, ha az egyezmény egy, a kisebbségek védelmét hangsúlyozó fejezettel bővül – tekintettel az orosz nemzetiségűek baltikumi helyzetére –, ám az EU ennek szükségességét elvetette.

A szokásosnál könnyebb volt az idei magyarérettségi, és még a Hunyadi-sorozat is segíthetett