Politikaépítés kitérőkkel

Csakis a föderális állam lehet a megoldás Irakban, és ezt a lakosság nagy része is így érzi – nyilatkozta lapunknak Keith Mines, a budapesti amerikai nagykövetség politikai és katonai ügyekkel foglalkozó tisztségviselője, aki az elmúlt fél évben Irakban szolgált a nyugati Anbar tartomány koordinátoraként.

2004. 04. 06. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elsősorban a poltikai élet beindítása volt a feladata Mines-nak, aki önkéntesen vállalkozott a cseppet sem veszélytelen ideiglenes kihelyezésre. Bár kezdetben azt hitte, hogy Bagdadban folytat majd adminisztratív munkát, az iraki fővárosba érkezvén értesítették a tervek megváltozásáról. Az ideiglenes polgári közigazgatás meghosszabbított karjaként kellett a szinte csak szunniták lakta Anbarba utaznia, ahol a hírhedt Ramádi és Fallúdzsa városok is találhatók. Aligha véletlen, hogy utazás közben magánál tartott egy kalasnyikovot, és gyakran közlekedett olyan taxival, amelyet megbízható iraki vezetett.
Nemcsak a diktatórikus múlt, hanem más tényezők is nehezítik a nyugati demokrácia és módszerek iraki meghonosítását, különös tekintettel arra, hogy a hatalomátadás sürgető napirendje miatt kompromisszumokhoz kellett folyamodni. Amikor Minesnak például döntenie kellett a lebombázott helyi Baath párti székház lebontását célzó szerződés odaítéléséről, a hivatalos pályázók mellett megjelenő tehetős, nagyhatalmú törzsi vezető mellett döntött. A háború idején az amerikai csapatokat támogató helyi hatalmasság szövetségének elvesztése nem jött volna jól. A helyi tanácsban is ennek figyelembevételével kellett meghatározni az arányokat, kivívva az új politikai tömörülések felháborodását, akik több helyet és közvetlen demokráciát szerettek volna.
Mines szerint sokféle frakció hajt végre támadást a megszálló csapatok ellen, bár az öngyilkos merényleteket szinte kizárólag külföldiek hajtják végre: az irakiak többre becsülik ennél életüket. Vannak az előző rezsimhez tartozó csoportok és népi elemek, akik nem tudják elviselni a megszállókat és a külföldi csapatok jelenlétét. Anbarban – ahol a 82. légideszant hadosztály állomásozott – a tervek szerint az amerikai katonák idővel elhagyják a várost, kitelepülnek bázisaikra, és csak vészhelyzetben avatkoznak be.
Amikor elfogadták a helyi befektetésekre vonatkozó szabályozást, Keith Mines szerint sok iraki meg volt győződve arról, hogy a „zsidók felvásárolnak mindent”. Személyes tapasztalata szerint azonban nincsenek Irakban izraeli befektetők. Mit keresnének ott, ahol ilyen nagy az Izrael-ellenesség? – teszi fel a kérdést.
Az ország jövőjével kapcsolatban Keith Mines úgy gondolja, hogy bár közkeletű vélekedés szerint nehéz lesz elkerülni az ország három részre szakadását és a polgárháborút, a lakosság többsége ellenzi azt. Bár nincs rá precedens, csak egy föderális állam lehet működőképes. A monarchistáknak nincs királyjelöltjük, így itt ez nem jelenthet megoldást, mint Afganisztánban, ahol a király személyét mindenki elfogadja. Noha síita többség van, egy rájuk épülő teokratikus állam sem jelentene jó megoldást, és a síita népesség sem akarja, hogy papok uralkodjanak rajtuk. Az egyik törzsfő szerint érdemes tanulmányozni a 20-as évek brit helyi modelljét, hiszen az az időszak meglehetősen sikeres volt az ország életében. Ha a megfelelő kereteket és a biztonsági környezetet elégséges ideig fenn lehet tartani, akkor nagy az esélye, hogy sikerül megelőzni a bajt – vallja a budapesti amerikai diplomata.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.