A kvartett kiállt az útiterv mellett

A közel-keleti kvartett – az ENSZ, az Egyesült Államok, az Európai Unió és Oroszország – képviselői kezdtek tanácskozást tegnap New Yorkban a békefolyamat újraindításáról. Eközben Izrael harci járművekkel felsorakozott Jasszer Arafat ramalláhi irodája közelében.

Hírösszefoglaló
2004. 05. 05. 19:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

New Yorkban a kvartett tagjai az ülést követően közleményben szólították fel az izraelieket és a palesztinokat, hogy a nemzetközi útiterv által kijelölt úton haladjanak tovább. A nemzetközi béketerv 2005-re Izrael mellett egy palesztin állam létével számol. Az orosz külügyminiszter az ülésen pozitívan értékelte az izraeli kivonulási szándékot a Gázai övezetből, de megjegyezte, hogy a kivonulást az útiterv részeként kell végrehajtani.
Ariel Saron izraeli kormányfő – pártjában elszenvedett veresége után – egyes vélemények szerint módosítja a kiürítési tervet. A BBC által közölt információk szerint a Gázai övezet 21 zsidó telepe közül mindössze hármat hagynának el az izraeliek, Ciszjordániában pedig a négy helyett csak kettőt ürítenének ki.
Ugyanakkor egy, a Jediót Ahronót című izraeli napilap számára készített felmérés szerint a kivonulásról rendezendő népszavazáson 62 százalék voksolna a terv mellett, 32 százalék ellene. Ha előre hozott választásokra kerülne sor, ismét a jobboldal győzne – derült ki továbbá a közvélemény-kutatásból. A megkérdezettek 38 mandátumot adnának a Likudnak (jelenleg 40-nel rendelkezik), míg a legnagyobb ellenzéki párt, a Munkapárt 19-et kapna a jelenlegi 20-szal szemben.
Izraeli katonai terepjárók állták el az utat tegnapra virradó éjjel Jasszer Arafat palesztin elnök ramalláhi főhadiszállásánál. Arafat egyik tanácsadója elmondta, hogy az izraeli katonák lezárták a főhadiszállás mindhárom bejáratát. Mint mondta, tartani lehet attól, hogy a palesztin elnök elleni támadás előkészületeiről van szó. Izraeli katonai források ezt tagadták.



Kerry is Izrael pártján. Elsőrendű fontosságúnak nevezte Izrael biztonságát John Kerry, a Fehér Ház elhódítására pályázó szenátor, és hangsúlyozta, hogy amerikai elnökként sosem fogja a zsidó államot érdekeit sértő békeszerződésre kényszeríteni. George Bush elnökhöz hasonlóan Kerry is támogatásáról biztosította Ariel Saron kivonulási tervét a Gázai övezetből és Ciszjordánia egyes részeiből, valamint azt az elvárását, hogy a végleges rendezésnél Izrael megtarthassa Ciszjordánia egyes részeit, a palesztin menekültek pedig csak a megalakítandó palesztin államba térhessenek vissza. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.