A civil társadalom fejlesztésének szükségességét hangsúlyozta Vlagyimir Putyin újraválasztott orosz elnök, amikor pénteken megkezdte második négyéves hivatali időszakát. Az államfő rövid beszédben méltatta az orosz nép helytállását az elmúlt négy év kritikus pillanataiban, beleértve az ország egységének megőrzéséért vívott küzdelmet és a gazdasági növekedés alapjainak megteremtését. A következő négy év célját a jólét érezhető emelésében jelölte meg, hozzátéve, hogy ehhez érett polgári társadalom, valódi többpártrendszer szükséges, hogy minden ember szabadon valósíthassa meg képességeit. Az eskütételt az elnöki ezred tisztelgése és lovasparádé követte a székesegyházak terén, 30 üdvlövéssel.
A beiktatás után az elnökválasztás küszöbén alakított kormány az alkotmány értelmében lemond, de ez szakértők szerint ez esetben csak formaság, s Putyin azonnal be is terjesztette a duma elé kormányfőjelöltjeként Mihail Fradkovot.
A több mint 71 százalékos szavazataránnyal újraválasztott Putyin első elnöki ciklusában stabilitást teremtett, visszaadva a rubel értékét az olajkonjunktúra talaján. Ugyanakkor szinte minden hatalmat a saját kezében összpontosított, ami könnyítheti gazdasági modernizációs, de nehezítheti demokratizálási ígéreteinek beváltását, összegezik az elmúlt négy év tapasztalatait az elemzők. Mint Vitalij Tretyakov politológus kijelentette, Putyin mára a szó szoros értelmében vett sztár lett Oroszországban. Népszerűsége annak ellenére tartósan 70–80 százalékos, hogy az elmúlt évek politikáját a társadalom korántsem ítéli meg kizárólag pozitívan. A reformok terén például még nagyon is sok a tennivaló, s bizony a szociális biztonság is kívánnivalókat hagy maga után, míg másokat a demokratizálódás foka nem elégít ki. Ennek ellenére Putyin mögött a legkülönbözőbb politikai szimpátiájú polgárok sorakoznak fel. Szemükben ugyanis ő a remény elnöke. A társadalom értékelte Csecsenföld viszonylagos stabilizálását és a oligarchákkal szembeni, a liberális médiában oly sokat bírált fellépést is. A Nyezaviszimaja Gazeta egykori főszerkesztője Oroszország négy évvel ezelőtti állapotában logikusnak és megkerülhetetlennek nevezte a kormányzás tekintélyelvű felhangjait is. Putyinnak – tette hozzá – nincs alternatívája, amely egyrészt megkönnyíti a kormányzást, másrészt – mint láttuk – rányomja bélyegét a választásokra, és megnehezíti az utód kijelölését is.
A CIA átértékelt. Oroszország közeli szétesésének felvillantásával hozta lázba az elmúlt két hétben a közvéleményt a moszkvai liberális sajtó. Az egyik ellenzéki lap mintegy beiktatási ajándékul a CIA egy jelentését dobta be, amely azt vetítette előre, hogy az ország 2015-re hat-nyolc részre esik szét. Közben kiderült, hogy a tanulmány négy évvel ezelőtti, és azóta az amerikaiak alapjaiban változtatták meg értékelésüket. Oroszország magára találásáról, stabilizálódásáról beszélnek, s immár nem Moszkva gyengeségét, hanem növekvő erejét találják veszélyesnek. (MN)