Megölték a csecsen elnököt

Ahmad Kadirov Kreml-barát csecsen elnök is életét vesztette tegnap egy grozniji merényletben, amely Oroszország-szerte beárnyékolta a győzelem napjának ünneplését. A gyilkos pokolgép egy stadionban, a dísztribün alatt robbant. A merényletnek a jelentések szerint harminckét halálos áldozata és negyvenhat sebesültje van. Ruszlan Acajev, a csecsen belügyminisztérium szóvivője beszámolója szerint a sebesülteket a csecsen főváros, Groznij három kórházában ápolják.

MTI
2004. 05. 10. 19:31
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A csecsen egészségügyi minisztériumi források szerint a pokolgépes robbantás egyik súlyos sebesültjét, Valerij Baranov vezérezredest, az észak-kaukázusi egyesített hadseregcsoport parancsnokát megműtötték és az intenzív osztályon kezelik. Rajta kívül megsérült Eli Iszajev államtanácsi elnök is.
A merényletben életét vesztette a Reuters brit hírügynökség egyik fotóriportere. Adlan Haszanov 33 éves volt.
*
A csecsen belügyminisztérium szóvivője szerint a pokolgépet betonba ágyazva rejtették el a stadionban, mikor három hónappal ezelőtt renoválták a létesítményt. Hozzátette: szombat este és vasárnap reggel szigorú biztonsági ellenőrzés volt az ünnepség helyszínén, ám a szakemberek nem találtak semmit.
Vlagyimir Putyin elnök éppen az új ellenség, a nemzetközi terrorizmus elleni összefogást sürgette Moszkvában, a Vörös téri díszszemlén, amikor a grozniji Dinamo stadionban rendezett ünnepségen a díszvendégek tribünje alatt felrobbant a pokolgép. Az NTV csatorna pánikszerűen menekülő, részben sérült embereket mutatott a megrongálódott tribünön, miközben fegyverropogás hallatszott. Csecsen biztonságiak közölték, hogy meghiúsítottak egy második robbantást, és elfogták a merénylet öt feltételezett résztvevőjét.
Nyomban a grozniji merénylet után Putyin moszkvai veteránok előtt megfogadta, hogy a terroristák nem kerülhetik el a megtorlást. Kadirov 1996-ban muftiként részt vett az első csecsenföldi háborút lezáró békekötésben, miután dzsihádra (szent háborúra) hívta fel népét. A Putyin által indított második csecsen háború idején azonban már a Kreml oldalán állt, amely rá építette stratégiáját a rebellis kaukázusi tagköztársaság pacifikálására.
Kadirovot, aki a szeparatista felkelők fő célpontjává vált, tavaly októberben csecsen elnökké választották. Putyin csecsenföldi intervenciója mára gyenge pontjává vált, mert a felkelők ellenállását nem sikerült megtörni, sem a terrormerényleteket meggátolni. Kadirov utódját nehéz lesz megtalálni, mert klánja nem egységes – vélték elemzők. A Kreml közölte, hogy a csecsen elnöki funkciót ideiglenesen a fiatal Szergej Abramov miniszterelnök vette át.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.