Közös, szocialista és fideszes képviselő által benyújtott javaslatról tárgyalt tegnap a T. Ház. Gőgös Zoltán (MSZP) és Kovács Zoltán honatyák az országos területrendezési tervről szóló 2003-as törvényt szeretnék módosítani. A javaslat értelmében település belterületén, illetve annak 500 méteres körzetében – a lakó-, üdülő- és kereskedelmi szolgáltató övezetek kivételével – létesíthető lenne hulladéklerakó és -tároló telep. Az indoklás szerint azért, mert a falvaktól, városoktól messzire lévő lerakók jelentősen növelik a szemétszállítási díjakat, amelyek a változtatás hatására csökkenhetnének. Ugyanezt célozza a módosítás másik része is. Az eredeti törvény a repülőterek 15 kilométeres körzetében tiltja hulladéktárolók létesítését, mert a telepeken táplálkozó madarak veszélyeztethetik a repülést. (Az állatok a hajtóműbe kerülve annak leállását okozhatják.) Ezt a távolságot most öt kilométerre csökkentenék, mert a szakértők szerint ennyi is elegendő.
A T. Ház tegnap tárgyalt az Országos Rádió és Televízió Testület (ORTT) tavalyi beszámolójáról is. A vitában kiderült: a médiahatóság elnöke és a frakciók képviselői egyaránt a médiatörvény módosításában látják a kiutat a közszolgálati és kereskedelmi televízióknál és rádióknál tapasztalható problémákból. Kovács György ORTT-elnök közölte: ugyan sokszínűvé vált a magyar elektronikus média, de uniformizálódott a program, és a közszolgálati média sem képes színvonalbeli egyensúlyt adni a kereskedelmi adókkal szemben. Pető Iván (SZDSZ) úgy vélte: a médiatörvény fő dilemmája, hogy milyen mértékben kell a közönség igényeit kielégíteni, illetve a parlamentnek milyen mértékben van joga ezt korlátok közé szorítani. A Fidesz szerint probléma van a magyar média függetlenségével. Halász János (Fidesz) – elfogadhatatlannak nevezve az ORTT tevékenységét – hangsúlyozta: pártja egy kormánytöbbségtől független médiahatóság megteremtésében érdekelt. Balogh László (MDF) úgy vélte: a kormány szűkíteni próbálja a médiahatóság mozgásterét, amikor arra kényszeríti, hogy a műsor-szolgáltatói alapból legyen kénytelen pénzt elvonni működése biztosítására.
A parlament végigtárgyalta tegnap a nemzeti környezetvédelmi program végrehajtását is, 1997-től 2002-ig.
Káosz az egészségügyben? Gógl Árpád (Fidesz) szerint káosz és kilátástalanság jellemzi az egészségügyet. A volt szakminiszter napirend előtti felszólalásában hangsúlyozta: a terület költségvetése 2004-re csökkent, a gyógyszerfronton tapasztalható rendezetlenségen túl ötvenmilliárd forint hiányzik, amely zavart okoz a gyógyszerellátásban. Itt említette, hogy a kabinet terveiben ráadásul egy „zavaros, a beteg, a rendszer és a finanszírozók közé épülő pénzkivonó szerkezet” körvonalazódik. Kökény Mihály egészségügyi miniszter válaszában közölte: egy meg sem született kormányzati döntést kár bírálni. A tervezet alapjául szolgáló modellt – jegyezte meg – az előző ciklusban a Fidesz is támogatta. A gyógyszerügyről szólva közölte: ha az Orbán-kormány által a gyógyszergyártókkal kötött megállapodást végrehajtják, ma lényegesen magasabb lenne a medicinák ára.