Négyökrös szekéren

Illés Sándor
2004. 05. 07. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A mai fiatalok már nem is reménykedhetnek abban, hogy látnak valaha négyökrös fogatot. Kétökröset is aligha. Ma már nem igavonó erő a mezőgazdaságban az ökör, lovakat is elég ritkán látunk, helyettük gépek végzik a nehéz munkát. A költők által oly gyakran megénekelt ökrös szekér már csak a régi festményeken látható. Én még találkoztam ilyen szekérrel, nem is akárhol, hanem Újvidéken, gimnazista koromban.
A Búza tér felől érkezett a szekér, négy villás szarvú fehér ökör húzta lusta fejhimbálással. Amint rákanyarodtak a Zmaj Jovan utcára, a villamosnak fékeznie kellett. A járókelők megálltak egy percre, úgy nézték a csodálatos látványt.
Az ökrös fogat végül a gimnázium hátsó bejáratánál állt meg. Egy borzas hajú legényke ugrott le a deszkaülésről. Ismertem jól, mert velem járt egy osztályba. A kis Bakos Jóska.
Szeptember eleje volt, a beiratkozás utolsó napja, sütött a nap, az asztalokat kihordták az udvarra, amely tele volt a beiratkozók zsivajgásával. Tanárok is voltak ott szép számban. Még az igazgató is az udvaron járkált, a szakállas Mirkó. Néhányan a labdát rúgták. S ekkor érkezett a vasrácsos kapu elé a négyökrös szekér. Hirtelen csend támadt, minden szempár a kis Bakost követte, aki az előző évi bizonyítványát lobogtatva érkezett az asztalokhoz. Beiratkozni.
Úgy ült a csend az iskolaudvar fölött, mint egy nagy-nagy felhő. Mindenki az ökrös fogatot nézte, amelynek ülésére felkapaszkodott egy bajszos parasztember, csettintett az ostorával, és az ökrök továbbvonultak. A halpiac felé lejtett az út, ott tűntek el. A sarkon balra fordultak, majd rátértek a Kiszácsi útra.
Az ember szíve olyan, akár egy nagy-nagy lomtár. Mindenfélét belegyömöszöl és őrizget. És amikor este egyedül marad, és behunyja a szemét, elővarázsolja emlékeit. Ki egy sziklás tengerpartot, ki egy távoli hegygerincet. Vagy talán a norvég fjordok felejthetetlen látványát, ahol valaha járt egyszer.
Az én emlékeim közül leggyakrabban ez a négyökrös fogat ballagott elő a múltból. Még mindig magam előtt látom az ökrök ütemes fejbólintását. És a kis Bakos kipirult arcát. A második B-be iratkozott be, egy padba kerültünk, többször elmesélte nekem annak a napnak a történetét. A nagybátyja egy cseneji gazdánál dolgozott, aki beküldte az újvidéki malomba aznap az őrölnivalóval. A Búza téren találkozott a kis Bakossal, aki tréfásan megkérdezte tőle: Nem vinné el az iskoláig? Elvitte. Aztán hazaterelte az ökröket, nem is sejtve, hogy ezzel beleavatkozott a kisfiú életébe, sorsába.
„Te vagy az a fiú, aki ökrös szekérrel érkezett a beiratkozásra?” – kérdezték tőle még évek múltán is. Ilyenkor lehajtotta a fejét és hümmögött. Mirkó igazgató is megjegyezte magának, amikor ellátogatott néha az osztályórákra, mindig megállt Bakos mellett, s ráhunyorgott. A kis Bakos híres emberré vált, s ez a hírnév egészen az érettségiig elkísérte. Bearanyozta.
Gyakran mondogattuk kuncogva egymás között: „Hát még ha hatökrös szekér lett volna?!” De olyan csodát nem láttam akkoriban a Bácskában. Méltán neveztük hát el a kis Bakossal azt a régi szekeret az élet szekerének. Láthatatlanul járt előtte, és a kulcsra zárt ajtókat is kinyitotta. Egy ideig minden sikerült neki, az érettségi után jogra iratkozott, s már jól menő ügyvédi irodája volt, amikor elhagyta a szerencséje. A négyökrös fogat legendájában az élet szekeréből a halál szekere vált. Mintha csak most értettem volna meg azt a szekér láttára támadt csendet ott az iskolaudvaron. A halál csendje! A végzet!
A kis Bakost, az ügyvéd urat is beterelték a falusi templom udvarára negyvennégyben a visszatérő partizánok Temerínben. És egy cseneji ember felismerte. „Hej, te ott, nem te vagy az, aki egyszer négyökrös szekéren…?” Intett. Kiragadták a tömegből, és azokkal együtt, akik magyar zászlót lengettek, vagy verset szavaltak valaha március 15-én, kihajtották a temetőbe, a tömegsírhoz. A Himnuszt énekelte. És talán arra a régi szekérre gondolt az ökrökkel. De nem tudott már visszakapaszkodni rá, akkoriban gyalog hajtották az áldozatokat a tömegsírhoz, a temetőbe. Délvidéki magyar sors várt rá is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.