Az alapító elé kerülő üzleti tervben idén 159 millió utas szállításával, illetve 46 millió tonna áru fuvarozásával számol a MÁV Rt. – közölte tegnap Udvari László, a társaság elnöke. A személyszállítás területén főként a távolsági és az elővárosi forgalomban lehet bővülés, az áruszállító vonatok pedig hét százalékkal nagyobb forgalmat bonyolíthatnak le 2003-hoz képest. Udvari László elmondta: az igazgatóság által elfogadott üzleti terv 48 milliárd 400 millió forint veszteséget tartalmaz. A cég vesztesége tavaly 33,1 milliárd forint volt.
Az állami termelési támogatás után az új áfatörvény miatt a társaság adóként 11 milliárd forintot fizet a költségvetésbe, és hétmilliárddal növekszik idén a hitelkamat. A MÁV Rt. az európai uniós támogatási alapokból elnyert támogatásokból, hitelből, költségvetési és saját pénzekből 106 milliárd forint beruházást tervez 2004-ben, adóssága az év végére 151 milliárd forintra emelkedik. Udvari László szerint az állam és a MÁV Rt. május 30-ig megköti az EU-konform közszolgáltatási szerződést. Ez az új szerződés tartalmazná, hogy a megrendelt személyszállítás menetdíjjal nem fedezett kiadásait az eddigiektől eltérően az állam megtéríti, ugyanígy rendeznék a pályahasználat költségeit is. Erre alapozva készítik el a 2005. évi szanálási konstrukciót, ami a társaság jelenlegi hitelállományát mérsékelné. A vasúttársaság 2004-ben összesen 3700 fős létszámleépítést tervez.
Szakszervezeti petíció a vasútért. Baloldali kormányzás idején a kormány nem teheti meg, hogy 20 ezer munkavállaló aláírására ne adjon választ – fogalmazott Simon Dezső, miután húszezer aláírással támogatott petíciót adott át tegnap a GKM vezetőinek. A Vasutasok Szakszervezetének elnöke elmondta: követelik, hogy a nemzeti vasúttársaság jövőjét hosszú távon meghatározó, átfogó közlekedéspolitikai koncepció megszületéséig függesszenek fel minden olyan intézkedést, amely a vasúti szolgáltatások színvonalának további csökkenéséhez, a közlekedésbiztonság romlásához vezet. Követelik továbbá, hogy a MÁV-nál állítsák le az idei évre tervezett létszámcsökkentés végrehajtását, a privatizációt és az ingatlanok értékesítését. Márkus Imre, a petíciót átvevő miniszteri biztos közölte: tanulmányozzák az abban foglaltakat, és válaszolnak a felvetésekre. (B. A.)