Németh Zsolt rámutatott, hogy a kormány az unióban és azon kívül egyaránt képtelennek bizonyult a magyar nemzeti érdekek képviseletére. Döntéseiben pártpolitikai szempontok vezérlik – jól példázza ezt, hogy a külügyminiszter egyúttal pártja elnöki tisztségét is betölti. A fideszes politikus megemlítette továbbá, hogy Magyarország elvesztegette a felkészülés időszakát, így aztán a versenyképesség tekintetében nyolc-tíz helyet csúszott vissza az előző esztendőkhöz képest. Uniós tagságunk ellenére gazdasági értelemben rosszabbra fordult a helyzet, könnyen meglehet, hogy nem haszonélvezők, hanem nettó befizetők leszünk a szervezetben, és nem tudjuk lehívni az uniós forrásokat.
*
Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Medgyessy-kormánynak nincs határozott álláspontja a ránk nézve nagy veszélyeket rejtő „kétsebességes Európával” kapcsolatban, magatartásuk kiszámíthatatlan, nyilatkozataik ellentmondásosak. Tanácstalanok a balkáni politikát illető ügyekben. Ez a kérdés azért fontos – érvelt a külügyi bizottság elnöke –, mert hazánkat bizonyos új típusú biztonsági kockázatok közvetlenül is érintik. A Fidesz szerint Románia és Bulgária mellett közelebb kellene hozni az uniós integrációhoz Horvátországot, míg a NATO-bővítésnek Horvátországra, Macedóniára és Albániára is ki kellene terjednie. Németh Zsolt rámutatott, hogy hazánknak támogatnia kellene a koszovói szerbek területi és perszonális autonómiáját.
A politikus döntő jelentőségűnek nevezte a minapi esztergomi nyilatkozatot, amelyet a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja hívott életre. A tanácskozás eredményeit rögzítő dokumentum akár a fordulat esélyét is jelentheti az összmagyarság számára. A határon túli magyarsággal való kapcsolattartásról szólva sajnálkozásának adott hangot, amiért a kormány az előző egy évben nem hívta össze a Magyar Állandó Értekezletet (Máért), de bízik abban, hogy az esztergomi nyilatkozat a következő találkozó hivatalos dokumentumává válhat.
Németh Zsolt szerint a kormány nem hajlandó elfogadni az ENSZ szerepvállalása és a magyar katonák iraki tartózkodása közötti összefüggést, sőt a külföldi csapatokra vonatkozó esetleges BT-határozatot károsnak tartaná. A Fidesz szerint katonáink csak akkor maradhatnak Irakban, ha az ENSZ átveszi a civil és a katonai közigazgatást. Arra a kérdésre, hogy a kormány megtette-e az előkészületeket a magyar katonák hazahívására, a külügyi bizottság továbbra is várja Kovács László válaszát – tette hozzá Németh Zsolt.

Brutális verekedés szakította meg a majálist – videó