Sodródó külpolitika

Sodródás jellemezte a magyar külpolitikát az eltelt két esztendőben – jelentette ki tegnapi sajtótájékoztatóján Németh Zsolt, az Országgyűlés külügyi bizottságának fideszes elnöke.

Szentesi Zöldi László
2004. 05. 20. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németh Zsolt rámutatott, hogy a kormány az unióban és azon kívül egyaránt képtelennek bizonyult a magyar nemzeti érdekek képviseletére. Döntéseiben pártpolitikai szempontok vezérlik – jól példázza ezt, hogy a külügyminiszter egyúttal pártja elnöki tisztségét is betölti. A fideszes politikus megemlítette továbbá, hogy Magyarország elvesztegette a felkészülés időszakát, így aztán a versenyképesség tekintetében nyolc-tíz helyet csúszott vissza az előző esztendőkhöz képest. Uniós tagságunk ellenére gazdasági értelemben rosszabbra fordult a helyzet, könnyen meglehet, hogy nem haszonélvezők, hanem nettó befizetők leszünk a szervezetben, és nem tudjuk lehívni az uniós forrásokat.
*
Németh Zsolt emlékeztetett arra, hogy a Medgyessy-kormánynak nincs határozott álláspontja a ránk nézve nagy veszélyeket rejtő „kétsebességes Európával” kapcsolatban, magatartásuk kiszámíthatatlan, nyilatkozataik ellentmondásosak. Tanácstalanok a balkáni politikát illető ügyekben. Ez a kérdés azért fontos – érvelt a külügyi bizottság elnöke –, mert hazánkat bizonyos új típusú biztonsági kockázatok közvetlenül is érintik. A Fidesz szerint Románia és Bulgária mellett közelebb kellene hozni az uniós integrációhoz Horvátországot, míg a NATO-bővítésnek Horvátországra, Macedóniára és Albániára is ki kellene terjednie. Németh Zsolt rámutatott, hogy hazánknak támogatnia kellene a koszovói szerbek területi és perszonális autonómiáját.
A politikus döntő jelentőségűnek nevezte a minapi esztergomi nyilatkozatot, amelyet a szlovákiai Magyar Koalíció Pártja hívott életre. A tanácskozás eredményeit rögzítő dokumentum akár a fordulat esélyét is jelentheti az összmagyarság számára. A határon túli magyarsággal való kapcsolattartásról szólva sajnálkozásának adott hangot, amiért a kormány az előző egy évben nem hívta össze a Magyar Állandó Értekezletet (Máért), de bízik abban, hogy az esztergomi nyilatkozat a következő találkozó hivatalos dokumentumává válhat.
Németh Zsolt szerint a kormány nem hajlandó elfogadni az ENSZ szerepvállalása és a magyar katonák iraki tartózkodása közötti összefüggést, sőt a külföldi csapatokra vonatkozó esetleges BT-határozatot károsnak tartaná. A Fidesz szerint katonáink csak akkor maradhatnak Irakban, ha az ENSZ átveszi a civil és a katonai közigazgatást. Arra a kérdésre, hogy a kormány megtette-e az előkészületeket a magyar katonák hazahívására, a külügyi bizottság továbbra is várja Kovács László válaszát – tette hozzá Németh Zsolt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.