Új tejfeldolgozó lép a magyar piacra

Nagy Ottó
2004. 05. 06. 16:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az osztrák Berglandmilch után ugyancsak az ausztriai székhelyű Alpenmilch érdeklődik a magyar tejpiac iránt. A legnagyobb osztrák tejfeldolgozó, a Berglandmilch nem tervezi, hogy részesedést vásárol a hazai tejipari üzemekben, és nem akar saját termelőbázist sem kiépíteni, a piacot csak termékeivel akarja meghódítani. A Világgazdaság értesülései szerint szintén csak exporttermékekkel, joghurtkészítményekkel jelenne meg a hazai piacon az Alpenmilch is, igaz, rögtön a legnagyobb áruházláncokba szeretne betörni.
A szakemberek már az év eleje óta éles versenyre számítanak a tejpiacon, ami szerintük főként arra vezethető vissza, hogy a magasabb hozzáadott értékű termékeknél hódításba kezdenek a régi tagországok tejipari vállalatai, de a hazai iparnak meg kell küzdenie a velünk együtt csatlakozó országok alacsonyabb árszintjeivel is. A magyar cégeknek hátrányt jelent az itthoni magasabb felvásárlási ár, s a versenyt élesíti az is, hogy az unió folyamatosan csökkenti a szubvenciókat. Ugyanakkor nemcsak az ipar, hanem a hazai tejtermelők is versenyhátrányban vannak az uniós termelőkkel szemben.
A verseny következtében, különösen mert a csatlakozás után nemcsak osztrák, német, hanem szlovák és szlovén feldolgozók megjelenése is valószínű, a tej fogyasztói ára csökkenni fog, hiszen a piac új szereplői akár 30-40 százalékkal is olcsóbban kínálják termékeiket. Ehhez társul még, hogy az első fél év végén lejár a 40 forintos exporttámogatás, ami a felvásárlási árak további csökkenését is előrevetíti.

Tegnap az agrártárca közleményében közölte, hogy az iskolatej-ellátás tekintetében az iskolafenntartónak kell szerződést kötnie az általa kiválasztott szállítóval.



Osztrák–Magyar sertésvita. Az osztrák állat-egészségügyi hatóságok megtiltották a magyar élő sertések bevitelét az országba arra hivatkozva, hogy a magyar állatállomány nem mentes az Aujeszky-betegségtől. Mindezt megerősítette Zádori László, a Vágóállat és Hús Terméktanács titkára, aki szerint ez sérti az EU-szabályozást, azaz az unió megállapodásait. Koncentrációt indít el a magyar húspiacon és a feldolgozók körében az uniós csatlakozás – ismertette Menczel Lászlóné, a Hússzövetség titkára, kifejtve, a rendelkezések hatására már a csatlakozás előtt megindult a cégek specializációja. Vannak olyan vállalkozások, amelyek már nem vágnak állatot, csak feldolgozással foglalkoznak. A belföldi piacon élesedő versenyre számíthatnak azok a cégek, amelyek eddig csak a magyar piacon forgalmazták termékeiket. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.