Legkevesebb húszmillió ember lett hajléktalan vagy kényszerült átmenetileg elhagyni otthonát Bangladesben mostanáig a június eleje óta tartó heves monszunesők, illetve a nyomukban járó áradások miatt – adta hírül a BBC. A helyzet az ország fővárosában, Dakkában továbbra is elkeserítő, az emberek minden erejükkel rögtönzött gátak építésén fáradoznak, hogy megvédjék a negyven százalékban már elöntött nagyvárost, ahol a víz elől több mint százezren menekültek el házaikból. A hajlék nélkül maradtak egy része segélysátrakban tudta meghúzni magát, a többiek a magaslatokon, a szabad ég alatt vagy maguk eszkábálta kunyhókban éjszakáznak. A megáradt folyók mostanáig a 147 milliós ország területének háromnegyedét öntötték el, és több mint kétszáz ember életét vették el. Banglades településein néhol katasztrófavédelmi szakemberek, többnyire azonban helybéli önkéntesek próbálják homokzsákokkal útját állni a mindent magával ragadó víznek.
Baj a bajban: a nem megfelelő higiéniai körülményeknek, a kiáradt emésztőgödröknek, kutaknak köszönhetően tízezrek szenvednek gyomor- és bélpanaszoktól. A helybéliek hozzászoktak ahhoz, hogy a folyók időnként kilépnek medrükből – emlékeztetett a BBC bangladesi tudósítója –, ám az idei év mindenkit meglepett, már csak azért is, mert a monszun alig kezdődött el. A kormány utasítására ruhákat, élelmiszereket, takarókat osztanak szét a rászorulók közt. Bangladesnek többször felajánlottak nemzetközi segélyeket, ám az ország vezetői váltig állítják: egyedül is megbirkóznak a bajjal.
Az esőzések miatt keletkezett természeti csapás egész Dél-Ázsiában legalább 550 halált okozott. Bár a Gangesz és a Mengha folyók vízszintje éppen apadóban van, a meteorológusok szerint korai lenne örülni, a közeljövőben ugyanis további heves esőzések várhatók. A térségben szinte valamennyi tó és folyó elérte vagy meghaladta a valaha mért legnagyobb vízállását. Az áradásoktól India északi területein is milliók szenvednek.

Hiába titkolták, kiderült Gyurcsány Ferenc döntésének oka