Banglades nagy része vízben áll

Elkeseredetten próbálnak védműveket kiépíteni Dakka lakói, miután Banglades fővárosának már negyven százaléka víz alatt van a június óta tartó áradások következtében. A hetek óta szakadó eső miatt már az ország háromnegyede áll vízben. A természeti csapás miatt Dél-Ázsiában eddig több mint félezer ember vesztette életét. A folyók apadóban vannak, ám a meteorológusok újabb heves esőzéseket jósoltak.

MN-összeállítás
2004. 07. 27. 15:56
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Legkevesebb húszmillió ember lett hajléktalan vagy kényszerült átmenetileg elhagyni otthonát Bangladesben mostanáig a június eleje óta tartó heves monszunesők, illetve a nyomukban járó áradások miatt – adta hírül a BBC. A helyzet az ország fővárosában, Dakkában továbbra is elkeserítő, az emberek minden erejükkel rögtönzött gátak építésén fáradoznak, hogy megvédjék a negyven százalékban már elöntött nagyvárost, ahol a víz elől több mint százezren menekültek el házaikból. A hajlék nélkül maradtak egy része segélysátrakban tudta meghúzni magát, a többiek a magaslatokon, a szabad ég alatt vagy maguk eszkábálta kunyhókban éjszakáznak. A megáradt folyók mostanáig a 147 milliós ország területének háromnegyedét öntötték el, és több mint kétszáz ember életét vették el. Banglades településein néhol katasztrófavédelmi szakemberek, többnyire azonban helybéli önkéntesek próbálják homokzsákokkal útját állni a mindent magával ragadó víznek.
Baj a bajban: a nem megfelelő higiéniai körülményeknek, a kiáradt emésztőgödröknek, kutaknak köszönhetően tízezrek szenvednek gyomor- és bélpanaszoktól. A helybéliek hozzászoktak ahhoz, hogy a folyók időnként kilépnek medrükből – emlékeztetett a BBC bangladesi tudósítója –, ám az idei év mindenkit meglepett, már csak azért is, mert a monszun alig kezdődött el. A kormány utasítására ruhákat, élelmiszereket, takarókat osztanak szét a rászorulók közt. Bangladesnek többször felajánlottak nemzetközi segélyeket, ám az ország vezetői váltig állítják: egyedül is megbirkóznak a bajjal.

Az esőzések miatt keletkezett természeti csapás egész Dél-Ázsiában legalább 550 halált okozott. Bár a Gangesz és a Mengha folyók vízszintje éppen apadóban van, a meteorológusok szerint korai lenne örülni, a közeljövőben ugyanis további heves esőzések várhatók. A térségben szinte valamennyi tó és folyó elérte vagy meghaladta a valaha mért legnagyobb vízállását. Az áradásoktól India északi területein is milliók szenvednek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.