Négy nappal az ultimátum lejárta után még életben vannak az Irakban terroristák fogságába esett bolgár teherautó-sofőrök, és vélhetően a Fülöp-szigeteki túsz is él még. A filippínó férfi túszul ejtése ugyanakkor egy új keletű jelenségre hívta fel a figyelmet, hiszen a manilai volt az első kormány, amely Irakba vezényelt katonáinak a „lehető leghamarabb” történő kivonására tett ígéretet csak azért, hogy megmentse ezzel az arab országban túszul ejtett és kivégzéssel fenyegetett állampolgára életét. A túszejtők sikerétől, s így támadásaik további elszaporodásától tartva az új bagdadi kormány rögvest fel is szólította az iraki megszállásban részt vevő országok vezetőit, ne engedjenek a túszejtőknek, s ne is tárgyaljanak velük. A Fülöp-szigeteki vezetést az amerikai kormányzat egy magas rangú tisztviselője is óva intette attól, hogy meghajoljon a terroristák akarata előtt, és a tervezettnél korábban kivonja csapatait Irakból.
Szófiában a felhívást követően közölték, hogy a bolgár katonák Irakban maradnak, amíg szükség van rájuk.
Az erőszakos cselekmények tartóssá válása miatt elhalaszthatják az iraki választásokat – fejtette ki Bangkokban Kofi Annan, az ENSZ főtitkára. Annan a délkelet-ázsiai ország fővárosában úgy vélte, hogy amióta az amerikaiak június végén átadták a hatalmat a bagdadi hatóságoknak, még inkább terjed az erőszak.
Irakban a biztonsági problémák miatt a közeljövőben valószínűleg nem normalizálódik a helyzet, és ez arra vezethet, hogy elnapolják a 2005. január 31-re kitűzött választásokat – mondta vendéglátójának a világszervezet vezetője.

Hatalmas hiszti lesz a baloldalon: az átláthatósági törvényjavaslat már az Országgyűlés előtt van