Bush a háborúval kampányol

George W. Bush amerikai elnök kitart azon véleménye mellett, hogy érdemes volt háborút indítani Irak ellen, noha tegnapi felszólalásában már elfogadta azt a vizsgálatot, mely szerint Bagdad nem rendelkezett tömegpusztító fegyverekkel. A brit kormány még tegnap megkapta azt a vizsgálati jelentést, amely a biztonsági szolgálatnak az iraki háború előtt elkövetett hibáiról szól.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 14. 18:53
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Bár nem találtunk tömegpusztító fegyvereket Irakban, a bagdadi rezsim megbuktatása jogos volt – jelentette ki az amerikai elnök tegnap, miután szakértők egy Líbiából származó atomfegyver-alkatrészekről és urándúsításhoz szükséges berendezésekről szóló bemutatót rendeztek George Bush számára.
Mint arról a hírügynökségek korábban is beszámoltak, Moamer Kadhafi líbiai elnök azután adta át a most bemutatott eszközöket, hogy egy megegyezés folytán országa leállította nukleárisfegyver-programját. Bush a líbiai vezetővel kötött korábbi egyezségről tegnap mint elnöksége egyik nagy sikertörténetéről szólt, mondván, a Tripoli kezében lévő veszélyes fegyverek könnyedén terroristákhoz kerülhettek volna.
Az elnöki felszólalás időzítése korántsem lehetett a véletlen műve, hiszen a minap látott napvilágot egy, a 2003 márciusában indult háborút erősen kritizáló szenátusi jelentés, amely arra utal, hogy a bagdadi rezsim ellen indult támadást megalapozatlan hírszerzési értesülésekre alapozták. A brit kormány ráadásul néhány órával Bush beszéde után kapta meg azt a vizsgálati jelentést, amely újfent a biztonsági szolgálatnak az iraki háború előtt elkövetett hibáiról szól. Érdekes párhuzam, hogy a korábban nyilvánosságra hozott londoni elemzésekhez hasonlóan az amerikai szenátus jelentése is úgy fogalmazott: a vegyi, biológiai és nukleáris fegyverekről szóló kijelentések téves vagy túlzó megállapításokon alapultak.
Bush kampánybeszédszerű felszólalásában hosszasan szólt kormánya a terrorizmus elleni harcban elért eredményeiről, s kijelentette, Bill Clinton korábbi elnök szakemberei is szembesülhettek már a fenyegetettséggel.
A CNN jelentése szerint beszéde után az amerikai elnök – követve a rivális John Kerry által a minap bejárt útvonalat – Michiganben, Minnesotában és Wisconsinban folytatta kampánykörútját. A beszámolók mindeközben arról adtak hírt, hogy a demokrata jelölt az amerikai elnökválasztások történetében példátlan összeget, egymillió dollárt költ a spanyol nyelvű kampányreklámra. Igaz – teszik hozzá –, George Bush elnök is több mint egymillió dollárt költ egy olyan rádiós kampányreklámra, amelyet az angol mellett spanyol nyelven is sugároznak 18 szövetségi államban. Bush Pusztítás című reklámja Kerryt amiatt bírálja, hogy a szenátor kampánya idején a szenátusi szavazásoknak több mint kétharmadában – szerinte – helytelenül szavazott. Az egyik esetben a szenátor a magzati jogok kiszélesítése ellen voksolt, a másik alkalommal az iraki háború nagyobb öszszeggel való finanszírozása ellen. A narrátor szerint ha ezek a dolgok a legfontosabbak Kerry számára, akkor elnöki terveiben sok a pusztítás. Kerry Becsület című tévé- és rádióreklámjában ezzel szemben a spanyol nyelvű narrátor azt bizonygatja, hogy a demokrata párti jelölt a munkásembereket védi.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.