Egy százalékkal járul hozzá a kormány tegnapi döntése értelmében ahhoz, hogy az önkormányzati fenntartású intézményekben megvalósuljon az idén a megállapodásban rögzített hatszázalékos béremelés – mondta el a kabinet ülése után Gál J. Zoltán kormányszóvivő.
A szóvivő közlése és az újságírók részére kiosztott háttéranyag szerint a KSH adatai azt mutatják, hogy a közszféra egészében a havi rendszerességgel kifizetett átlagkereset az év első öt hónapjában 7,3 százalékkal nőtt. A kormány e szerint azért döntött mégis a beavatkozás mellett, mert a különböző ágazatokban különbségek mutatkoznak. Tegnap azt is elhatározták, a tudományos kutatásban, valamint a rendvédelem, a büntetés-végrehajtás területén dolgozó közalkalmazottak hatszázalékos illetményemelésének mintegy felét biztosítja pótlólagosan a kabinet, illetve 1,8 milliárd forint pótlólagos támogatást nyújtanak az egészségügyben dolgozók bérének emelésére. A kormányszóvivő tájékoztatott arról, a három intézkedés összesen 9,7 milliárd forintba kerül, amelyet a költségvetés általános tartalékából biztosítanak.
A kormány döntött tegnap a Malév Rt. privatizációs koncepciójáról is. Ennek értelmében nyílt, egyfordulós pályázaton értékesítik az állam tulajdonában lévő részvényeket. A leendő vevőnek tőkeemelést is végre kell hajtania, amelynek mértéke meghatározó lesz az elbírálásnál. Az új tulajdonosnak fenn kell tartania a Malév nemzeti légitársaság státusát. Gál J. Zoltán szerint a szerződéskötésre ebben az esztendőben sor kerülhet.
A kabinet döntését a szóvivő méltó és elég egyértelmű válasznak nevezte a Fidesz kezdeményezésére, amely azt célozta, hogy a kormány egyelőre állítsa le a privatizációt. Gál J. szerint az ellenzéki párt felvetése önös hatalmi érdekeket szolgál, amelyek újabb terheket jelentenének az adófizetőknek, elijesztené a befektetőket, és veszélyeztetné a munkahelyeket.
*
A Fidesz kezdeményezését, amely az Országgyűlés ülésének rendkívüli összehívását célozza a privatizációval kapcsolatban, blöffnek nevezte, amely szerinte nem illeszkedik a parlamenti szabályokhoz, és amellyel szerinte az ellenzék a „szélsőséges pártok retorikáját” vette át.
Kérdésünkre, miszerint a szélsőséges erők képviselőjének tartja-e Hegyi Gyula szocialista európai parlamenti képviselőt is, aki a hét végi MSZP-tanácskozáson kijelentette, hogy le kell fogni a kormány kezét a privatizációval kapcsolatban, azt válaszolta: rosszul értelmeztük Hegyi szavait. Ismert, a privatizációval kapcsolatban az utóbbi időben az MSZP-n belül is kritikus hangok fogalmazódtak meg.
Úgy tudjuk, Medgyessy Péter miniszterelnök azért nem találkozott Colin Powell amerikai külügyminiszterrel és Javier Solanával, az EU kül- és biztonságpolitikai főképviselőjével azok budapesti látogatásakor, mert még szabadságon van. Ezt megerősítette Gál J. Zoltán is, aki kérdésünkre kifejtette: a kormányfő még szabadságát tölti. A szóvivő hozzátette, továbbra sem adnak információt arról, hol nyaral Medgyessy, a sajtó akkor fogja megtudni, hogy újra munkába állt, amikor meghívást adnak az első nyilvános szereplésére.
Gál J. azt is bejelentette, hogy a honvédelmi miniszter annak ellenére a parlament elé terjeszti a sorkatonaság és a polgári szolgálat eltörléséről szóló javaslatokat, hogy a kétharmados jogszabály ügyében nem jött létre egyetértés. Itt az idő, hogy a Fidesz nemet vagy igent mondjon a tervezetekre.
A kabinet tegnapi ülésén Kovács László külügyminiszter beszámolt az ország európai uniós pénzügyi perspektíváiról. Kovács kifejtette, az unió következő, a 2007–2013 közötti időszakra szóló költségvetésével kapcsolatban a cél a maximális támogatás, az évi bruttó négymilliárd euró teljes lehívása. Hangsúlyozta, Magyarország azt az álláspontot képviseli, hogy a közösségi politikára, az új országok felzárkóztatására, valamint az új kihívások (mint például a lisszaboni folyamat és a nemzetközi terrorizmus elleni fellépés) megválaszolására jusson elég pénz.
Baráth Etele, a Miniszterelnöki Hivatal politikai államtitkára arról számolt be, hogy a kabinet lezárja az eddigi pályáztatást a kis- és középvállalkozások műszaki, technológiai hátterének fejlesztése, illetve az önkormányzati információszolgáltató tevékenységének fejlesztése című ablakokra, ugyanis a 2004 és 2006 között rendelkezésre álló EU-pályázati keretnek már közel kétharmadára érkezett igény.
Göncz Kinga esélyegyenlőségi tárca nélküli miniszter arról tájékoztatott, hogy a kabinet tárgyalta a társadalmi összetartozásért életre hívott nemzeti cselekvési terv 2004 és 2006 között várható intézkedéseit. Elmondta, a terv megvalósítására ezermilliárd forintra lesz szükség, amelynek 25-30 százalékát állja majd a költségvetés, a többit uniós forrásból tervezik fedezni. Lapunk kérdésére kifejtette: az idei büdzsében is akkora támogatás (250-300 milliárd forint) áll rendelkezésre a különböző tárcák költségvetésében ezekre a célokra, mint amennyit a következő két évben terveznek azokra fordítani.
Fidesz: Kótyavetye suttyomban. Nyilvánvalóvá vált, hogy ezt a kormányt nem a baloldali értékek szerinti politizálás, hanem a bankár- gondolkodásmód és a mohóság vezérli – fogalmazott Révész Máriusz, a Fidesz szóvivője. Felháborítónak nevezte, hogy a kormány nyáron „suttyomban”, a parlament és a nyilvánosság megkerülésével akarja elkótyavetyélni a nemzeti vagyont. – Biztos, hogy ez a szocialista szavazók jelentős részét is sérti – tette hozzá. Hangsúlyozta: a Fidesz nem általában ellenzi a privatizációt, csak a stratégiai vagyon eladását kívánja megakadályozni. A közszférát érintő döntést úgy kommentálta: ez a 9,7 milliárd forint semmire nem elég, a kormánynak a közalkalmazottak szemébe kellene nézni, és beismerni, hogy nem teljesítették ígéretüket az idei 6 százalékos béremelésre.
Továbbiak a 11. oldalon