A legnagyobb vasárnapi konzervatív napilap értesülése szerint Tony Blair a tornyosuló iraki problémák és a kormányzó Munkáspárt zuhanó népszerűsége miatt komolyan fontolóra vette távozását, és fő hatalmi vetélytársa, Gordon Brown pénzügyminiszter híveinek tábora is nyomást gyakorolt rá a „zökkenőmentes hatalomátadás” végett. Cherie Blair azonban rábeszélte férjét a maradásra, főleg azzal az indokkal, hogy „Brown ne vehesse át a hatalmat tetszése szerinti időpontban”.
Blair és pénzügyminisztere hatalmi rivalizálásáról a Munkáspárt hét évvel ezelőtti kormányra kerülése óta folyamatos híresztelések keringenek a brit sajtóban. Általános értesülés szerint Brown annak idején azzal a feltétellel volt hajlandó átengedni Tony Blairnek a miniszterelnök-jelölti posztot, hogy a jelenlegi kormányfő „valamikor menet közben” átadja neki hatalmat.
A The Sunday Telegraph által idézett kormányzati forrás azt mondta: a Westminsterben terjengő pletykák szerint Cherie maga is távozásra próbálta rávenni férjét, de „ennek éppen az ellenkezője az igaz. Cherie nem akarta engedni, hogy Brown már most átvegye a hatalmat, mivel ki nem állhatja” a pénzügyminisztert.
Egy napon belül ez volt a második olyan értesülés, amely szerint Blair júniusban majdnem lemondott. Szombaton a BBC rádió közölt nem azonosított kormányforrásra hivatkozva olyan értesülést, amely szerint a kormányfő a múlt hónapban „komolyan fontolóra vette pozíciója tarthatóságát”, és csak négy kabinetminiszterének együttes fellépésére gondolta meg magát.
Blair eltúlozta a fenyegetést. A brit miniszterelnök sokkal messzebb ment az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatok értelmezésében, mint maguk a hírszerzési szolgálatok – derül ki két volt vezető brit hírszerzési tisztviselő vasárnapi nyilatkozataiból. A BBC tévé Panorama című politikai háttérprogramjának vasárnap éjszaka műsorra tűzött kiadásában Brian Jones, a brit védelmi minisztérium hírszerzési ügyosztályának volt vezetője azt mondta: az ő stábjából senki nem látta az iraki tömegpusztító fegyverekre vonatkozó „temérdek bizonyítékot”, amelyekről Blair korábban, a Kelly-ügyet vizsgáló bizottság meghallgatásán beszélt. David Kelly a védelmi minisztérium fegyverzetügyi főtanácsadója volt, és éppen egy éve lett öngyilkos, miután a BBC rádió egy hírműsorában az ő háttér-tájékoztatására hivatkozva – súlyos belpolitikai botrányt kirobbantva – az hangzott el, hogy a kormány tudatosan tette „izgalmasabbá” nem helytálló adatokkal az iraki tömegpusztító fegyverekről még 2002 őszén közzétett hírszerzési dossziét. (MTI)