Felesége beszélte rá a maradásra Blairt

Csak felesége erőteljes lebeszélésére volt hajlandó a brit kormányfő a múlt hónapban elállni attól a szándékától, hogy lemond – írta a The Sunday Telegraph.

MTI
2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legnagyobb vasárnapi konzervatív napilap értesülése szerint Tony Blair a tornyosuló iraki problémák és a kormányzó Munkáspárt zuhanó népszerűsége miatt komolyan fontolóra vette távozását, és fő hatalmi vetélytársa, Gordon Brown pénzügyminiszter híveinek tábora is nyomást gyakorolt rá a „zökkenőmentes hatalomátadás” végett. Cherie Blair azonban rábeszélte férjét a maradásra, főleg azzal az indokkal, hogy „Brown ne vehesse át a hatalmat tetszése szerinti időpontban”.
Blair és pénzügyminisztere hatalmi rivalizálásáról a Munkáspárt hét évvel ezelőtti kormányra kerülése óta folyamatos híresztelések keringenek a brit sajtóban. Általános értesülés szerint Brown annak idején azzal a feltétellel volt hajlandó átengedni Tony Blairnek a miniszterelnök-jelölti posztot, hogy a jelenlegi kormányfő „valamikor menet közben” átadja neki hatalmat.
A The Sunday Telegraph által idézett kormányzati forrás azt mondta: a Westminsterben terjengő pletykák szerint Cherie maga is távozásra próbálta rávenni férjét, de „ennek éppen az ellenkezője az igaz. Cherie nem akarta engedni, hogy Brown már most átvegye a hatalmat, mivel ki nem állhatja” a pénzügyminisztert.
Egy napon belül ez volt a második olyan értesülés, amely szerint Blair júniusban majdnem lemondott. Szombaton a BBC rádió közölt nem azonosított kormányforrásra hivatkozva olyan értesülést, amely szerint a kormányfő a múlt hónapban „komolyan fontolóra vette pozíciója tarthatóságát”, és csak négy kabinetminiszterének együttes fellépésére gondolta meg magát.



Blair eltúlozta a fenyegetést. A brit miniszterelnök sokkal messzebb ment az iraki tömegpusztító fegyverekről szóló hírszerzési adatok értelmezésében, mint maguk a hírszerzési szolgálatok – derül ki két volt vezető brit hírszerzési tisztviselő vasárnapi nyilatkozataiból. A BBC tévé Panorama című politikai háttérprogramjának vasárnap éjszaka műsorra tűzött kiadásában Brian Jones, a brit védelmi minisztérium hírszerzési ügyosztályának volt vezetője azt mondta: az ő stábjából senki nem látta az iraki tömegpusztító fegyverekre vonatkozó „temérdek bizonyítékot”, amelyekről Blair korábban, a Kelly-ügyet vizsgáló bizottság meghallgatásán beszélt. David Kelly a védelmi minisztérium fegyverzetügyi főtanácsadója volt, és éppen egy éve lett öngyilkos, miután a BBC rádió egy hírműsorában az ő háttér-tájékoztatására hivatkozva – súlyos belpolitikai botrányt kirobbantva – az hangzott el, hogy a kormány tudatosan tette „izgalmasabbá” nem helytálló adatokkal az iraki tömegpusztító fegyverekről még 2002 őszén közzétett hírszerzési dossziét. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.