Formálódik a bizottság

Lassan kezd kialakulni a brüsszeli „álomcsapat”, azaz az új, 25 tagból álló Európai Bizottság, melyben régi és új arcok egyaránt feltűnnek. A testület elnöke, José Manuel Durao Barroso a tervek szerint augusztus utolsó hetében mutatja be csapatát.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 27. 17:29
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tagállamoknak augusztus 20-ig kell megnevezniük azt a személyt, akit az Európai Bizottságba jelölnek. Akad olyan tagország, ahol már hivatalosan is bejelentették, hogy kit delegálnak a testületbe (például Nagy-Britannia a vitatott megítélésű Peter Mandelsont küldi), a legtöbb esetben azonban még találgatások (és feltehetőleg intenzív háttéralkuk) folynak.
Az bizonyos, hogy Németország „embere” továbbra is Günter Verheugen eddigi bővítési biztos marad. (A testületben ezúttal minden országnak csak egyetlen biztosa lesz, így Michaela Schreyer, aki ez idáig a költségvetési ügyekért felelt, a jövőben „otthon” tevékenykedik majd.) Verheugennek a német kormány az úgynevezett gazdasági szuperbiztosi posztot szeretné megszerezni, bár Durao Barroso (képünkön) már többször világossá tette, hogy ehhez nem akar asszisztálni, és a döntés jogát saját magának kívánja fenntartani. Sajtóhírek szerint nem kizárt, hogy Verheugen végül a belső piaci ügyekért felel majd.
A „régiek” közül továbbra is a bizottság tagja marad a svéd Margot Wallström (aki a környezetvédelmi és az energiaügyekre egyaránt esélyes), a luxemburgi Viviane Reding (ő várhatóan marad a kultúra és oktatás témakörénél), és a görög Sztavrosz Dimasz is (ő a görögországi választásokat követően váltotta fel az addigi biztost; jövendő tárcájáról még keveset tudni). Szintén Brüsszelben marad a francia Jacques Barrot, aki eleddig a regionális politikáért felelt, ám Párizs reményei szerint a továbbiakban a kiemelten fontos versenypolitikai tárca „birtokosa” lesz. Az új tagállamok közül Lengyelország, Szlovákia, Ciprus, Málta, és a balti államok is várhatóan az eddigi biztosokat delegálják az uniós végrehajtó szervbe. Új ember lesz viszont Brüsszelben Vladimír Spidla volt cseh kormányfő, aki az ambiciózus Pavel Telickát váltja fel a bizottságban. Bizonytalan a helyzet a szlovén jelölt sorsát illetően is, mivel a belpolitikai helyzet miatt nem biztos, hogy a továbbiakban is Janez Potocnik marad a biztos. Hasonlókat hallani Magyarország kapcsán is, mivel egyelőre nem tisztázott, hogy hosszabbíthat-e Balázs Péter, vagy novembertől Kovács László külügyminiszter veszi át a helyét.
Az már szinte bizonyosra vehető, hogy Belgium és Ausztria is eddigi külügyminisztereit (Louis Michelt, illetve Benita Ferrero-Waldnert) küldi Brüsszelbe, Írország jelöltje pedig Charlie McCreevy pénzügyminiszter lesz. Olaszország szintén egy minisztert delegál a testületbe, mégpedig az európai ügyek eddigi irányítóját, Rocco Buttiglionét. Mario Monti – akit a Prodi-bizottság egyik sztárjának tartottak, és aki néhány héttel ezelőtt nemet mondott a neki felkínált olasz gazdasági tárcára – keserű hangú közleményben vette tudomásul a Berlusconi-kormány döntését.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.