Gyilkos emberkísérletek

Fél évvel egy volt phenjani titkos ügynök vallomása után egy észak-koreai tudós is arról számolt be, hogy a sztálinista ország foglyokon hajtott végre mérgesgáz-kísérleteket. Mind-eközben két napon belül immár másodszor jutottak el északi menekültek a biztonságot jelentő Dél-Koreába.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Foglyokon végzett észak-koreai mérgesgáz-kísérletekről számolt be ismét a BBC brit televízió. A tévé kedd este sugárzott interjút egy tudóssal, aki saját bevallása szerint maga is részt vett a kísérletekben, mielőtt elmenekült volna a sztálinista országból. A dr. Kimként bemutatott vegyész elmondta: a rabokat üvegfalú kamrákban gázosították el, hogy a szakemberek megfigyelhessék a mérges gáz hatásmechanizmusát.
Egy volt észak-koreai titkos ügynök hasonló tartalmú vallomását már februárban közzétette a BBC, Észak-Korea akkor határozottan visszautasította a vádat.
Nem sokkal később több mint kétszáz észak-koreai menekült érkezett Dél-Koreába. Két napon belül ez már a második ilyen népes menekültcsoport, amely a sztálinista északi államból eljutott a gazdag Dél-Koreába.
A tegnap megérkezett, 227 fős csoportot szállító repülőgép a dél-koreai főváros fő polgári repülőterén szállt le (a keddi csoportot szállító chartergép még egy katonai légikikötőben landolt). Mint a tudósításokból kiderül, a repülőgép mellett autóbuszok várakoztak, amelyek a Dél-Koreába érkezett menekülteket szöuli biztonsági központokba szállították. A hatóságok egyelőre ugyanis azt vizsgálják, nincsenek-e kémek a csoportban.
A helyi média jelentése szerint az illetékesek május óta dolgoztak a menekültek fogadásán. Mint a kommentárok megjegyzik, bár Dél-Korea próbálja javítani kapcsolatait Phenjannal, közben távozásra biztatja a diktatúra kiszolgáltatottjait. Kedden mintegy kétszáz észak-koreai menekült érkezett meg Dél-Koreába, ahova az idei év első felében összesen 760 sorstársuk jutott el kisebb létszámú csoportokban. Biztonsági okokra hivatkozva a szöuli hatóságok ezúttal sem közölték, hogy az északi menekültek mely országon keresztül jutottak el Dél-Koreába. Vietnami források mindazonáltal azt állították, hogy a menekültek a dél-vietnami Ho Si Minh-városban gyülekeztek, ahova Kínán keresztül jutottak el.
Az észak-koreai menekültek többsége a szegénység és a sztálinista rendszer miatt hagyja el hazáját. Először rendszerint Kínába távoznak, amelynek hosszú közös határa van Észak-Koreával. Ezt követően a menekültek többnyire – diplomáciai okok miatt – a Fülöp-szigeteken keresztül jutnak el Dél-Koreába.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.