Foglyokon végzett észak-koreai mérgesgáz-kísérletekről számolt be ismét a BBC brit televízió. A tévé kedd este sugárzott interjút egy tudóssal, aki saját bevallása szerint maga is részt vett a kísérletekben, mielőtt elmenekült volna a sztálinista országból. A dr. Kimként bemutatott vegyész elmondta: a rabokat üvegfalú kamrákban gázosították el, hogy a szakemberek megfigyelhessék a mérges gáz hatásmechanizmusát.
Egy volt észak-koreai titkos ügynök hasonló tartalmú vallomását már februárban közzétette a BBC, Észak-Korea akkor határozottan visszautasította a vádat.
Nem sokkal később több mint kétszáz észak-koreai menekült érkezett Dél-Koreába. Két napon belül ez már a második ilyen népes menekültcsoport, amely a sztálinista északi államból eljutott a gazdag Dél-Koreába.
A tegnap megérkezett, 227 fős csoportot szállító repülőgép a dél-koreai főváros fő polgári repülőterén szállt le (a keddi csoportot szállító chartergép még egy katonai légikikötőben landolt). Mint a tudósításokból kiderül, a repülőgép mellett autóbuszok várakoztak, amelyek a Dél-Koreába érkezett menekülteket szöuli biztonsági központokba szállították. A hatóságok egyelőre ugyanis azt vizsgálják, nincsenek-e kémek a csoportban.
A helyi média jelentése szerint az illetékesek május óta dolgoztak a menekültek fogadásán. Mint a kommentárok megjegyzik, bár Dél-Korea próbálja javítani kapcsolatait Phenjannal, közben távozásra biztatja a diktatúra kiszolgáltatottjait. Kedden mintegy kétszáz észak-koreai menekült érkezett meg Dél-Koreába, ahova az idei év első felében összesen 760 sorstársuk jutott el kisebb létszámú csoportokban. Biztonsági okokra hivatkozva a szöuli hatóságok ezúttal sem közölték, hogy az északi menekültek mely országon keresztül jutottak el Dél-Koreába. Vietnami források mindazonáltal azt állították, hogy a menekültek a dél-vietnami Ho Si Minh-városban gyülekeztek, ahova Kínán keresztül jutottak el.
Az észak-koreai menekültek többsége a szegénység és a sztálinista rendszer miatt hagyja el hazáját. Először rendszerint Kínába távoznak, amelynek hosszú közös határa van Észak-Koreával. Ezt követően a menekültek többnyire – diplomáciai okok miatt – a Fülöp-szigeteken keresztül jutnak el Dél-Koreába.

Ez az oka annak, amiért Gyurcsányt ilyen hirtelen eltakarították