Hogyan legyél humoralista (43.)

Sándor György
2004. 07. 17. 17:44
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barcsay Jenő 2000-ben lett volna százéves. Mint Nagy László mondotta róla – „angyalnak született, és festő lett belőle”. Önéletírásának első mondata: „Az életemet a véletlenek sorozata irányította.” Szívesen korrigálnám, és mondanám helyette, hogy a véletlenek elfogadása és megragadása irányította az életemet – teszi hozzá kedves tanítványa, Szabados Árpád.
A véletlen: Pilch Dezsőt pótolni kell, tehát anatómiatanárra van szükség. „Szőnyi ismét megkérdezte: – De Emil, hát tudja Jenő az anatómiát? – Tudja, vagy nem tudja, majd megtanulja – válaszolta erre Krocsák…”
„Gyorsan elloptam a csontvázat…” – írja később Barcsay, és hazaviszi. És szakadatlanul, óráról órára készül. Tanítás közben tanul rajzolni és dolgozza ki a tanítás módszertanát. „Mondhatom, hogy már közeledtem az ötvenedik évemhez, amikor megtanultam rajzolni. Mert a Főiskolán nem tanultam meg… Nyolc év alatt körülbelül négyezer rajzot és vázlatot készítettem…” Tehát véletlennek köszönhetően született meg monumentális művészete s benne a világ talán legismertebb művészeti anatómia könyve és művészeti anatómia módszertana?
Még egy rövid adalék az anatómia könyvhöz. Amikor először viszi a kiadóhoz a kész könyvet, észreveszi, hogy kicsik a rajzok. Újrarajzol minden lapot másfélszeresre nagyítva. Mint írja, fotótechnikával lehetett volna nagyítani, de így az eredeti méret kevesebbet veszített a nyomdai műveletek közben. Természetesen amíg nyomtatják a könyvet, „beköltözik” a nyomdába, és minden egyes lap nyomtatását ellenőrzi.
„Én mindig a legszorgalmasabbak közé tartoztam, már öt órakor fölkeltem, mentem a hegyekbe, négy-öt kilométert gyalogoltam, vállamon a teljes fölszerelés… Muszáj. Ez az élet. Olyan nincs, hogy ne fessek! Még azzal sem törődtem volna, hogy ez halálos bűn, vagy ilyen-olyan bűn, hanem loptam volna, mert festék nélkül egy festőt elképzelni sem tudok…”
Talán a leghűségesebb tanítványával, Korga Gyurival osztozkodtak a festékeken. Van egy „talens” -márkájú igen drága festék (a festékek különben is mindig nagyon drágák voltak). Korga Gyurinak holland barátai egy egész készletet ajándékoztak, de Gyuri csak a felét használta föl, a földszínesek, a melegbarnák, az okkerek, az égetett sienák nem érdekelték Korgát, azokat nem használta. Kínálgatta hát Jenő bácsinak, mert ő meg ezekkel a színekkel dolgozott.
– Mester, ez nekem nem kell, nem szeretem.
– Ez? Ez a legszebb! Ez neked nem jó?! Viszem is! De nekem meg ott vannak a lilák, a rózsaszínek, a hidegzöldek, rá se bírok nézni! Vidd! (Annyira lehet megosztozni mindenen, mert mindenkinek másra van szüksége.)
Festészetének egy lényeges vonását szeretném még kiemelni – elemzi tovább Szabados Árpád, Barcsay Jenőt posztumusz Magyar Örökség díjának átadásakor. Különösen szembetűnő ez késői képein. A geometrikus, reduktív festészet általában hűvös és távoltartó. Barcsaynál nem. Minden felületét szeretettel festette. Ezért a legelvontabb képei is barátságosak, „meghittek”.
Barcsaytól már akkor tanultunk, amikor még nem volt a mesterünk, és Barcsaytól tanul ma az is, akinek már nem lehetett a mestere. Egyetlen mesterünket sem emlegetjük annyit, mint őt. Nem véletlenül, számtalan történet és anekdotát őrzünk róla. Ezek egytől egyig melengetőek, mert az esendőségről szólnak. Barcsay esendőségében volt nagy, mint testvérei: Weöres, Tóth Menyhért. Szeretni lehet! (Fegyelmezetten huncut volt.)
A túl korán elment Korga Gyuri barátunk mesterével beszélgetés-sorozatot kezdeményezett. Korgáné, dr. Jánosik Zsuzsa összeállított-megszerkesztett ezekből egy kötetet, ami Barcsay-önéletrajzként pár éve meg is jelent. (Szabados, Barcsay – laudációjában alighanem zömében innen merített.) Annyi szépség és tisztaság árad ezekből a lapokból, abból a szemléletből, ami Jenő bácsit is jellemezte, hogy a ma emberének ez már szinte felfoghatatlan. Jenő bácsi szentnek tartotta a művészetet és magát úgy jellemezte, hogy „én egy nagyon naiv ember vagyok”. De nem naiv volt, tiszta.
Ezek a beszélgetések Barcsayval Korgáéknál úgy történtek, hogy Jenő bácsival jó előre egyeztettek, meghívták ebédre, és ebéd után kezdődtek aztán el. Egyszer nem beszélték ezt meg, váratlanul csengettek, amikor a háziasszony éppen kivette a sütőből és megszórta porcukorral az almáspitét. – Csak kíváncsi voltam – mondta Jenő bácsi, akkor is így készül-e az ebéd, amikor én nem vagyok meghívva, amikor nem beszéljük meg előre. Na jó, akkor visszamegyek és elengedem a taxit. És maradt. Megmaradt a jövőnek!
(A pitéből semmi sem…)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.