Lelőtt moszkvai főszerkesztő

Agyonlőtték Moszkvában péntek este Pável Klebnyikovot, a Forbes gazdasági magazin orosz nyelvű kiadásának orosz származású, amerikai főszerkesztőjét. Az ügyben nyomozók figyelme elsősorban azokra az orosz milliárdosokra irányul, akikkel kapcsolatban az áldozat korábban sok kellemetlen tényt tett közzé.

Hírösszefoglaló
2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Pável Klebnyikovra akkor támadtak Moszkvában, amikor péntek este kilépett az utcára a szerkesztőség épületéből. Lelassított mellette egy sötét színű VAZ gépkocsi, amelyből gyors egymásutánban négy lövést adtak le rá az ismeretlen tettesek, majd elmenekültek. Az újságíró a mentőautóban meghalt – adta hírül az ITAR-TASZSZ orosz hírügynökség.
A rendőrség keresi a tetteseket, akik az első megállapítások szerint ketten lehettek. Az autót már megtalálták Moszkva egy másik kerületében, s nyomok után kutatnak benne. Az ügy vizsgálatát Vlagyimir Usztyinov orosz főügyész személyesen irányítja.
Az ITAR-TASZSZ szerint már felállítottak néhány teóriát a gyilkosság lehetséges indítékairól,
ám elsősorban az áldozat újságírói munkásságára koncentrálnak majd. Klebnyikov ugyanis előszeretettel írt leleplező cikkeket az orosz gazdasági életben kulcsszerepet játszó milliárdosokról, akik a semmiből jöttek, ám a privatizáció kezdeti szakaszában mesés vagyonokra tettek szert. A Forbes magazin az újsütetű dollármilliárdosok listáját is közzétette.
Mivel a mind nagyobb politikai befolyással is bíró orosz oligarchák ellen az utóbbi időben számtalan eljárás indult adócsalás, pénzmosás és más gazdasági bűncselekmények elkövetésének gyanúja miatt, széles körben napvilágot láttak olyan feltételezések, hogy az eljárások mögött maga Putyin elnök áll, aki politikai ellenlábasaival akar ily módon leszámolni. A találgatások szerint ebbe a körbe tartozhat Roman Abramovics iparmágnás, aki tavaly megkezdte orosz érdekeltségeinek leépítését, és vagyonának áttelepítését nyugati cégekbe, a sajtócézárnak számító Vlagyimir Guszinszkij, akit tavaly ősszel Görögországban ért utol a – nem teljesített – kiadatási kérelem, valamint Mihail Hodorkovszkij, a Jukosz olajipari vállalat tavaly letartóztatott vezérigazgatója.
A Klebnyikov meggyilkolásáról szóló tudósításokban azonban az ITAR-TASZSZ és a CNN is elsősorban a büntetőeljárás elől már néhány évvel ezelőtt Londonba menekült Borisz Berezovszkij iparmágnást és médiamogult – Jelcin elnök regnálása idején az orosz biztonsági tanács elnökhelyettesét – emeli a figyelem homlokterébe, aki még 1998-ban azt nyilatkozta: hatodmagával az orosz gazdaság ötven százalékát ellenőrzi.
Róla ugyanis Klebnyikov már 1996-ban írt nagy vihart kavaró cikkeket, négy évvel ezelőtt pedig teljes kötetet szentelt Berezovszkijnak, akit az orosz politikusok „keresztapjának” nevezett.
Neve természetesen szerepel a száz leggazdagabb orosz listáján is, amelynek közzététele után Klebnyikovot többször is megfenyegették.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.