Kizárólag megszorításokkal nem lehet sikert elérni – jelentette ki tegnapi rádióinterjújában Matolcsy György. Az előző kormány gazdasági minisztere, aki jelenleg a Növekedéskutató Intézet igazgatójaként tevékenykedik, úgy véli, hogy a jelenlegi kormány sorozatosan elvéti gazdaságpolitikai lépéseit. Ilyennek tartja a forint árfolyamának többszöri eltolását, amelynek következtében instabil fizetőeszközzé vált a forint, és a jegybank kénytelen volt a csillagos egekbe emelni irányadó kamatszintjét, illetve a megkezdett gazdaságélénkítő intézkedések leállítását.
Az ismert közgazdász szerint a fokozatosan erősödő pénzügyi szigor, amely rövid idő alatt a harmadik, ezúttal 106 milliárdos megszorító csomaggal jelentkezett, az elmúlt két esztendő hibáinak a következménye. – Az az elképzelés, amely a Pénzügyminisztériumra bízza a gazdaságpolitikát, hibás.
A gazdaságpolitikát egy gazdaságfejlesztési központra kellene bízni, ez volt a mi időszakunkban a Gazdasági Minisztérium, a Széchenyi-terv volt ennek a zászlóshajója, a mostani kormány esetében azonban nem bíznak, nem hisznek a gazdaságfejlesztésben, ezért a követő, ellenőrző funkciót gyakorló Pénzügyminisztériumra építik a gazdaságpolitikát – jelentette ki.
Matolcsy György úgy látja, hogy a Medgyessy-kormány nem teremti meg a gazdaság legfontosabb feltételeit, vagyis a biztonságot, a kiszámíthatóságot és a stabilitást. Véleménye szerint az államnak elsősorban a bevételek növekedésére kellene összpontosítania, nem pedig a kiadások csökkentésére.
Mint emlékezetes, Matolcsy György legutóbb egy júniusban megrendezett konferencián a lakásépítés gazdaságra gyakorolt pozitív hatásai mellett érvelt. – A lakásépítés az állami támogatás révén a gazdaságban más forrásokat is megmozgat, ezzel többlet adóbevételt eredményez a költségvetésnek – jelentette ki a Növekedéskutató Intézet ügyvezető igazgatója a lakásépítésről rendezett fórumon. Az intézet számításai szerint tízezer új lakás felépítése 250 milliárd forint értékben egy százalékkal növelheti a GDP-t, a termelés 37 százaléka államháztartási bevételként jelenik meg és mintegy harmincezer főnek jelent munkát. „Száz forint állami segítséggel 300 forint kibocsátás jöhet létre, ami 111 forint visszaáramló jövedelmet jelent az államháztartásnak” – mondta Matolcsy György.

Halálos trópusi betegség ütötte fel a fejét Magyarországon, riadót fújtak az orvosok