Optimista az OECD

A korábbinál derűlátóbban szemléli a munkaerőpiac globális alakulását az OECD: a szervezet úgy ítéli meg, hogy jövőre az ipari országokban pozitívan alakul a foglalkoztatási helyzet, a foglalkoztatottság átlagosan egy százalékkal növekszik.

2004. 07. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Németországban, a legnagyobb európai gazdaságban jövőre az állásban levők számának 0,6 százalékos emelkedését valószínűsíti a 2004-es munkaerő-piaci OECD-jelentés a 2003-as 1,1 százalékos csökkenés és az idei, várható 0,3 százalékos visszaesés után. Az OECD minap megjelent munkapiaci jelentése szerint az EU-ban – 15 országgal számolva – az idei 0,5 százalékról jövőre egy százalékra gyorsul a munkaerőpiac bővülése, míg az Egyesült Államokban az idei 1,0 százalékról 1,7 százalékra.
Jövőre az OECD a harminc tagországában több mint 36 millió munkanélkülire számít, ez munkaképes lakosságuk mintegy hét százaléka. A szervezet szerint a munkanélküliség csökkentése mellett fontos, hogy növekedjék azok aránya, akik ténylegesen dolgoznak: jelenleg az OECD országaiban a munkaképes korúak mintegy 35 százaléka nem dolgozik, és egy részük a statisztikákban „inaktívként” van feltüntetve, annak ellenére, hogy tudnának és gyakran akarnának is dolgozni. A munkaképes korú inaktívak és a munkanélküliek összesített arányában nagy különbségek vannak az egyes országok között: alacsony az arányuk az észak-európai országokban (átlag 25 százalék) az Egyesült Államokban (29 százalék), Svájcban (22 százalék), de meghaladja a 40 százalékot például Belgiumban, Olaszországban, Görögországban és a kelet-európai államokban. Magyarországon 42 százalék körüli az OECD szerint – írta az MTI–Eco.
A munkaórák számát összehasonlítva az OECD arra a következtetésre jutott, hogy Franciaországban, Finnországban, Japánban, Németországban és Spanyolországban 1970 óta átlag több mint 15 százalékkal csökkent az egy főre jutó munkaóraszám, míg Kanadában, az Egyesült Államokban és Új-Zélandon növekedett. A csökkentés éllovasa Franciaország 23 százalékos évi munkaidő-csökkenéssel, a túloldal végén az amerikai dolgozók vannak 1970-hez képest 20 százalékos többlettel. Egy átlagos munkát végző francia 600 órát dolgozik évente, egy átlag dél-koreai 1100 órát. Az OECD tanulmányában azt javasolja, hogy a kormányok tanúsítsanak nagyobb rugalmasságot a munkaidő hosszát tekintve, könnyítsék meg a részmunkaidős foglalkoztatást, jobb munkaügyi szabályozással és nyilvántartással, az adó- és a szociális támogató rendszerek jobb összehangolásával küzdjenek a feketemunka, illetve a munkakerülés ellen, valamint támogassák az élethosszig tartó tanulást és az átképzést. Az OECD rangsorolta tagországait a munkahelyek védelmének szigora szempontjából is. A legerősebb a munkahelyek védelmének jogszabályi környezete Dél-Európában, Mexikóban és Törökországban (ahol viszont a legkisebb a foglalkoztatottak aránya a munkaképes korú lakosságból, körülbelül 45 százalékos), és a leggyengébb a védelem az OECD hat angolul beszélő tagországában, közülük is az Egyesült Államokban. Magyarország ebben a rangsorban e hat ország és Svájc után a nyolcadik, vagyis a többi országban jobban védik a munkahelyeket.



Németország bekeményít. Jövő januártól több mint kétmillió tartósan állástalan ember számára hoz Németországban szigorítást a minap jóváhagyott munkaügyi törvény. A jogszabály értelmében a tartósan munkanélküliek járandóságát „lesüllyesztik” a szociális segély szintjére, amelynek lényege, hogy azt a mostani gyakorlattól eltérően nem kötik majd a korábbi jövedelmi-kereseti szinthez. Előzetes felmérések alapján különösen az egyedülállók és a korábban jobban keresők járnak rosszul. Az új modell értelmében Európa legnagyobb gazdaságának nyugati részében 345 euró, míg keleti felében 331 euró átalányösszeget kapnának az érintettek. A tervek szerint Németországban még keményebben ítélnék meg azokat az állástalanokat, akik valamilyen kifogással nem fogadják el a felajánlott munkát a közvetítőirodákban. (Sz. Cs.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.