Pangás a BÉT-en

Dénes Zoltán
2004. 07. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magasabban zárt hétfőn reggel a tokiói értéktőzsde fő mutatója, miután a piac meggyőződött arról, hogy nem fenyeget a politikai instabilitás veszélye, s folytatódhatnak a piaci reformok. Koidzumi Dzsunicsiro kormányfő pozíciója biztosnak látszik, s az eredmény jobb, mint amire a piac számított a múlt héten, amikor a Nikkei index több mint 2,5 százalékot vesztett, és július 8-án hathetes mélypontjára esett. A 225 válogatott részvény Nikkei-mutatója hétfőn 1,38 százalékos emelkedés után 115 812,28 ponton zárt. A tengerentúli és az európai piacokon a befektetők óvatosságát az e héten várható vállalati adatközlések, illetve az olajárak alakulása is fokozta. A piacra nyomást gyakorolt az is, hogy a Merrill Lynch leminősítette a félvezetőrészvényeket, s a korábbi felülsúlyozás helyett már csak alulsúlyozásra javasolta őket, az Intelt pedig tartásra javasolta. Ennek következtében a technológiai papírok esésnek indultak a börzéken. Ugyanakkor magasba repítette az SAP-részvények árfolyamát a cég bejelentése, amely szerint a második negyedévi bevételeit 1,78 milliárd euróra becsüli, s ez kilenc százalékkal több az egy évvel korábbinál. A budapesti tőzsde zárásakor a tengerentúli főbb indexek erős csökkenést mutattak: a Nasdaq –1,11, a Dow Jones –0,31, az
S & P 500 pedig –0,44 százalékon állt.
A nyitás utáni megugrást követően a BUX a kereskedés végéig a pénteki záróértéke körül mozgott, a kereskedés hajrájában ráerősítve, végül pozitív tartományban zárt. A vezető részvények közül az OTP papírjai könyvelhették el a legnagyobb forgalmat, s több mint 2,7 milliárdos forgalom mellett 1,2 százalékos erősödéssel 4200 forinton zártak. Az OTP árfolyamában a pozitív elmozdulás többek között bolgár leánybankja, a DSK Bank kedvező első féléves eredményeinek köszönhető. A DSK adózás utáni profitja 35 millió leva volt az első fél évben, ez harmincszázalékos növekedés az előző év azonos időszakához viszonyítva. A hazai parketten a kereskedők a holnap megjelenő inflációs adatok miatt leginkább kivártak. Így a BUX igen alacsony, 3,9 milliárdos forgalom mellett 0,1 százalékos erősödéssel 11 504,81 ponton zárt. A blue chipek árfolyamai napközben alig változtak, ez alól kivételt képezett a Richter, amely folytatta esését, és már a 19 000 forintos szintet közelítette. A „legforgalmasabb” részvények közül a Matáv 0,96, a Richter pedig 1,44 százalékkal gyengült, míg a Mol 0,53 százalékkal erősödött. A pénteki hozamszintek körül kereskedtek tegnap valamennyi futamidőben: a nap elején a forint gyengült, s ekkor a jegyzések 252 Ft/euró fölött is jártak. Délután viszont az árfolyam erősödött, s a kereskedés 251,7 Ft/euró körül folyt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.