A jelenleg legnépszerűbb szlovák párt, a Smer viszont rendkívüli sajtótájékoztatót hívott össze szerdán, hogy „leleplezze”: az MKP a Benes-dekrétumok kérdésének újranyitását tervezi, amihez a Fidesz segítségét, „védőszárnyait” használja fel. Az önmagát szocialistának valló párt, amely az Európai Parlamentben ennek a frakciónak a tagja, s a Szocialista Internacionáléba való bejutásához az MSZP támogatását is kérte, úgy értékeli a „Fidesz és az MKP közös kezdeményezését a konfiskált és kisajátított földek visszaadását a kitelepített és deportált magyaroknak, mint a a Benes-dekrétumok megkerülését”. Robert Fico pártelnök ezzel kapcsolatban elmondta, a Benes-dekrétumokat szentesítő 1945-ös, a Szlovák Nemzeti Tanács által meghozott törvények – amelyekben a németek és magyarok jogfosztását mondták ki – „szentek és sérthetetlenek a párt számára”, ezért elfogadhatatlan az MKP magatartása, amely folyamatosan terjeszti ki hatását Dél-Szlovákiában, olyannyira, hogy a „szlovák kormány már elvesztette ellenőrző szerepét a térségben”. Fico arra figyelmeztette az újságírókat, s rajtuk keresztül a szlovák nyilvánosságot, hogy a Fidesz és az MKP együttműködésének az eredményeként „meglátják, rövidesen az Európai Parlament talajára kerül a Benes-dekrétumok kérdése, s ezt jól jegyezzék meg.”
Fico „rendszert” lát abban is, hogy a Fidesz által támogatott MKP folyamatosan újabb nyelvi jogokat kér például a helyi és regionális önkormányzatokban, illetve szeretné, ha a szlovák parlamentben is használható lenne a magyar nyelv. Fico szerint pártja soha nem járul hozzá ahhoz, hogy a „csorbuljon a szlovák államnyelv szerepe az országban”, mert azzal a „szlovák államiság és a nemzeti identitás érdekei csorbulnának”. Ezért utasítják vissza az MKP azon kezdeményezését, hogy szeptembertől módosuljon a szlovák házszabály, s tegye lehetővé a kisebbségi képviselők anyanyelvhasználatát, ami azon kezdeményezések közé tartozik, amelyek csak „a többségi szlovák nemzet és a vele együtt élő kisebbségek közti feszültségkeltésre jók”. Fico értékelése szerint egyébként a szlovákiai kisebbségek helyzete „példaértékű az egész világ számára”.
Orbán terrorista? Corneliu Vadim Tudor nemkívánatos személynek nyilváníttatná Romániában Orbán Viktort. A második legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező Nagy-Románia Párt elnöke szerint a volt miniszterelnököt úgy kell kezelni, mint egy terroristát, aki nemzetközi szegregációra bujtogat, ami könnyen etnikai konfliktushoz vezethet. A szélsőségesen nacionalista kijelentéseiről hírhedt politikus a Romániai Magyar Demokrata Szövetséget sem kíméli, szerinte az kezd az al-Kaida nyomdokaiban járni, ezért „megfelelő kezelésben kell részesíteni”. (P. I.)