Spórolnak a Gripenek fegyverzetén

Felülvizsgálhatják és eltolhatják a Gripen vadászgépek fegyverzetének beszerzését, mert már a haderőreform első éveiben több tíz milliárddal kevesebb jut a hadseregre – tudta meg lapunk. Értesüléseink szerint a Honvédelmi Minisztérium (HM) gazdasági tervező hivatala takarékossági okokból azt javasolta, hogy a Gripenek mintegy 28 milliárd forintba kerülő fegyverzeti eszközeinek erre az évre tervezett beszerzésének túlnyomó részét halasszák el 2005-re vagy a következő választási ciklusra, mert az önkéntes hivatásos haderőre történő átállás finanszírozása érdekében csökkenteni kell a haditechnikai fejlesztési költségeket.

2004. 07. 27. 19:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter főtanácsadója elmondta: valóban elképzelhetők változások az általa tervezett ütemezéshez képest, vagyis az érkező repülőmennyiséghez igazítják majd az eszközök beszerzését. 2006 végére várható ugyanis az első hét Gripen vadászgép beérkezése, a maradék hét repülőt viszont csak 2007 végére szállítja le a gyártó.
*
A beszerzés legnagyobb tételét jelentő rakéták vásárlásánál Hollósi állítása szerint meg kívánják várni az Egyesült Államok kormányának ajánlatát, ettől teszik függővé, hogy kiírnak-e pályázatot. Lapunk azonban úgy tudja, hogy súlyos kételyek merültek fel a Gripenek legfontosabb légiharcfegyverei, az amerikai AMRAAM-rakéták beszerzése körül. Repülőgép-ipari forrásaink szerint a svéd vadászgép további exportsikerének esélyeit csökkentendő, a washingtoni kormányzat nem fogja engedélyezni az AMRAAM-rakéták legújabb változatainak exportját azokba az országokba (Magyarországra és Csehországba), melyek Gripent szereznek be.
Hollósi Nándor elismerte, hogy vannak bizonyos gondok a Gripen-fegyverzet beszerzésével. A gépágyúlőszerekre kiírt pályázat például sikertelen volt többek között azért, mert a cégek összefogtak, és felsorakoztak a német Mauser társaság mögé. Nem felelt meg a HM-nek a lőszerek szállításának ütemezése, és magasnak tartották a beszerzési árat is. A lőszerekre új tendert ír ki a szaktárca, mert ezeknek az első eszközök között kell érkeznie – közölte a főtanácsadó, aki szerint azért sem jelent hátrányt a szállítási határidő megváltozása, mert így nem egyszerre kell a fegyverzeti eszközöket beszerezni, majd raktározni, és tovább egyezkedhetnek a gyártókkal is.
A múlt heti farnborough-i repülőgép-ipari szakkiállításon azonban úgy értesültünk, hogy rövidesen sor kerül a magyar Gripen fegyverrendszer első elemeinek, a német Zeiss cég és az izraeli Rafael által közösen gyártott Litening célzókonténer beszerzésére, amelyből a HM négy–hat darabot kíván megvenni, darabonként 200–400 millió forintért. A gépre függeszthető berendezés legfontosabb funkciója, hogy éjjel-nappal célravezetést biztosítson a lézerirányítású precíziós bombák számára. A német cég standjánál úgy tájékoztatták lapunk munkatársát, hogy a tárgyalások már augusztusban lezárulhatnak. A magyar fél állítólag azért ezzel a „néhány darabos” megrendeléssel kezdi meg a Gripen fegyverzet beszerzési folyamatát, hogy mielőbb tisztában legyen azzal, mennyit költhet tisztán a rakétákra és a bombákra.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.