Hollósi Nándor, a honvédelmi miniszter főtanácsadója elmondta: valóban elképzelhetők változások az általa tervezett ütemezéshez képest, vagyis az érkező repülőmennyiséghez igazítják majd az eszközök beszerzését. 2006 végére várható ugyanis az első hét Gripen vadászgép beérkezése, a maradék hét repülőt viszont csak 2007 végére szállítja le a gyártó.
*
A beszerzés legnagyobb tételét jelentő rakéták vásárlásánál Hollósi állítása szerint meg kívánják várni az Egyesült Államok kormányának ajánlatát, ettől teszik függővé, hogy kiírnak-e pályázatot. Lapunk azonban úgy tudja, hogy súlyos kételyek merültek fel a Gripenek legfontosabb légiharcfegyverei, az amerikai AMRAAM-rakéták beszerzése körül. Repülőgép-ipari forrásaink szerint a svéd vadászgép további exportsikerének esélyeit csökkentendő, a washingtoni kormányzat nem fogja engedélyezni az AMRAAM-rakéták legújabb változatainak exportját azokba az országokba (Magyarországra és Csehországba), melyek Gripent szereznek be.
Hollósi Nándor elismerte, hogy vannak bizonyos gondok a Gripen-fegyverzet beszerzésével. A gépágyúlőszerekre kiírt pályázat például sikertelen volt többek között azért, mert a cégek összefogtak, és felsorakoztak a német Mauser társaság mögé. Nem felelt meg a HM-nek a lőszerek szállításának ütemezése, és magasnak tartották a beszerzési árat is. A lőszerekre új tendert ír ki a szaktárca, mert ezeknek az első eszközök között kell érkeznie – közölte a főtanácsadó, aki szerint azért sem jelent hátrányt a szállítási határidő megváltozása, mert így nem egyszerre kell a fegyverzeti eszközöket beszerezni, majd raktározni, és tovább egyezkedhetnek a gyártókkal is.
A múlt heti farnborough-i repülőgép-ipari szakkiállításon azonban úgy értesültünk, hogy rövidesen sor kerül a magyar Gripen fegyverrendszer első elemeinek, a német Zeiss cég és az izraeli Rafael által közösen gyártott Litening célzókonténer beszerzésére, amelyből a HM négy–hat darabot kíván megvenni, darabonként 200–400 millió forintért. A gépre függeszthető berendezés legfontosabb funkciója, hogy éjjel-nappal célravezetést biztosítson a lézerirányítású precíziós bombák számára. A német cég standjánál úgy tájékoztatták lapunk munkatársát, hogy a tárgyalások már augusztusban lezárulhatnak. A magyar fél állítólag azért ezzel a „néhány darabos” megrendeléssel kezdi meg a Gripen fegyverzet beszerzési folyamatát, hogy mielőbb tisztában legyen azzal, mennyit költhet tisztán a rakétákra és a bombákra.

Késes támadás Budapesten – a Batthyány téren támadt a párra, itt a videó