Szimbolikus elnöki vizit

Több mint szimbolikus jelentősége van annak, hogy a napokban beiktatott osztrák államfő első hivatalos külföldi útja Magyarországra vezetett – állította tegnap egybehangzóan Mádl Ferenc köztársasági elnök és Medgyessy Péter miniszterelnök, valamint maga a meghívott, Heinz Fischer is.

Ruff Orsolya
2004. 07. 14. 18:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg Thomas Klestil néhai elnök elsőként Csehországba, elődei pedig Svájcba látogattak, addig – öt nappal a beiktatása után – Heinz Fischer tegnap a magyar fővárosban tett bemutatkozó látogatást. Az osztrák államfő lapunk kérdésére elmondta, hogy a magyarországi vizittel nem csupán a két ország közötti jó kapcsolatokat akarta hangsúlyozni, de mindenképpen olyan országot akart választani, mely május elsejétől immáron az EU tagja is. Mádl Ferenc úgy vélte, hogy hazánk uniós csatlakozásával a két ország között további lehetőségek nyílnak a gazdasági és kulturális kapcsolatok erősítésére, valamint a turisztikai befektetések és az ingatlanfejlesztések területén való együttműködésre. Újságírói kérdésre válaszolva Heinz Fischer elmondta, hogy megérti a magyar aggodalmakat a munkaerő-áramlás korlátozásával kapcsolatban, ugyanakkor arra kérte tárgyalópartnereit: legyenek tekintettel az osztrák félelmekre is.
Mádl Ferenc emlékeztetett arra, hogy Magyarország és Ausztria harmonikusan együtt tudott működni az uniós alkotmányozás alatt, és a kiemelt eredmények között említette meg, hogy az alaptörvény szövege utalást tesz a kisebbségek védelmére. Az osztrák elnök az alkotmány ratifikációjáról szólva úgy vélte, hogy az uniós alaptörvényről vagy összeurópai népszavazást kellene tartani, vagy egyáltalán semmilyet.
Az európai uniós kérdések kiemelt szerepet játszottak az osztrák államfő és Medgyessy Péter megbeszélésein is. A magyar miniszterelnök szerint közös érdek, hogy az unió bővítése folytatódjon, valamint hogy Horvátország a következő fordulóban az EU-hoz csatlakozhasson. Medgyessy Péter elmondta azt is, az osztrák államfő támogatását kérte ahhoz, hogy Budapesten legyen a határőrizeti ügynökség székhelye. A magyar kormányfő elismeréssel szólt arról, hogy a budapesti látogatáson gyakorlatilag két „versenytárs” vett részt. (Heinz Fischert elkísérte Budapestre Benita Ferrero-Waldner külügyminiszter is, aki a jelenlegi államfő néppárti kihívója volt az áprilisi elnökválasztáson – a szerk.) Medgyessy Péter ezt a politikai kultúra világos jeleként értékelte, és Magyarország számára is követendő példaként állította.



Fordulópontok. Hektika, feszültség, tüntetések; Haider, a pokolgép; És újra a Benes-dekrétumok; Az SPÖ ellenzékben?; Fekete-kék: második kiadás? – néhány fejezetcím Heinz Fischer Fordulópontok című könyvéből, mely ezekben a napokban kerül a magyar könyvesboltok polcaira, és amelyet tegnap mutattak be a sajtó képviselőinek. A kötetben – mely a Látlelet az osztrák belpolitikáról alcímet viseli – a szociáldemokrata politikus az elmúlt öt esztendő osztrák politikai eseményeit veszi górcső alá. (MN)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.