Új útvonalakon érkezik a kábítószer

A kábítószer- és dohánycsempészet, újabban pedig a cukor illegális behozatala okozza a vámosoknak a legtöbb fejtörést. A nagybani piacok ellenőrzése mellett a hatóság nagyobb erőket koncentrál a csempészhálózatok feltérképezésére és felszámolására – ismertette lapunkkal Bencze József. A vámhatóság rendészeti főigazgatója szerint a jövőben számítani kell az uniós támogatásokkal való visszaélések megjelenésére, az áfacsalások és a magas adótartalmú termékek csempészetének növekedésére.

2004. 07. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is a kábítószer és a cigaretta a leginkább csempészett termék, ám Magyarország uniós csatlakozása óta a cukor is a „kedvencek” közé került – nyilatkozta lapunknak Bencze József. A Vám- és Pénzügyőrség Országos Parancsnokságának (VPOP) rendészeti főigazgatója, vezérőrnagy a kábítószer-felderítéssel kapcsolatban lapunknak elmondta: megfigyelhető, a klasszikus kábítószer-útvonalakat (például a balkánit) már nem használják a futárok. Ezt bizonyítja, hogy az utóbbi években a magyar mellett komoly eredményeket elérő román, bolgár, osztrák és német társszervek manapság kevesebb „anyagot” találnak, mint korábban. A veszély azonban nem múlt el, csak máshonnét fenyeget bennünket. A drogfutárok inkább a dél-európai kikötőkbe viszik a kábítószert, onnét juttatják el az adott célországba. A változás ellenére júliusig 61 esetben, 107 kilogramm kábítószert foglaltak le a magyar pénzügyőrök.
A tábornok aláhúzta: a cigarettacsempészetben manapság megfigyelhető, hogy a bűnbandák kisebb mennyiséget mozgatnak, mint korábban. Ezek a mennyiségek könnyebben elrejthetők, s emiatt büntetési tételük is alacsonyabb. Ezt bizonyítja, hogy ez év első felében a felderítési érték a tavalyi 2,8 milliárdról 1,5 milliárd forintra esett, miközben a pénzügyőrök 15 948 esetben derítettek fel illegális cigarettaszállítmányt, szemben a tavalyi 11 670-nel. A határátlépéskor elrejtett, szerényebb mennyiségek következtében viszont romlott a vámhatóság felderítési esélye. A pénzügyőrök az év első felében 554 ezer karton cigarettát derítettek fel, szemben a tavalyi bázisidőszak 843 ezer kartonjával, míg a lefoglalt menynyiség tavaly 228 ezer, ez év első felében 363 ezer karton volt. Az Ukrajnában megvásárolt cigarettát két-háromszoros haszonnal lehet túladni hazánkban, ezért sokaknak nagy a kísértés az illegális behozatalra.
A vámszolgálat ezért is indította el Tabak nevű akcióját, amelyet Bencze sikeresnek tart. Ennek során 28 ezer karton illegálisan – a jövedéki adó megfizetésének kihagyásával – forgalmazott cigarettára és 14 ezer liter üzemanyagra tették rá kezüket a pénzügyőrök. E szervezett fellépést az év végéig mindenképpen folytatják, s növelték létszámukat. A korábbi hatvan vámos helyett ma már háromszáz dolgozik a feladaton. Megfigyelhető az is, hogy egyes uniós tagországokból a bűnbandák kiszállítják a közösségen kívül a dohánytermékeket, s nem fizetik meg a termék után a jövedéki adót, az áfát pedig visszaigénylik, majd pihentetés után visszacsempészik a terméket adott uniós tagállamba, s értékesítik. A napokban két ilyen szállítmányt is megfogtak a vámosok. A hetvenezer karton cigaretta értéke négyszázmillió forint. Ugyanakkor, amíg korábban a szállítás közúton zajlott, addig manapság inkább vasúton próbálkoznak az elkövetők.
Bencze József rámutatott: az uniós csatlakozás óta eltelt időszak favoritja a cukor lett a csempészek, az illegális üzletet folytatók körében. Az uniós szabályok értelmében 175 euró értékben lehet behozni terméket hazánkba, ám az EU vámkódexe csak a családi és személyes szükséglet fedezetét engedélyezi. Mivel egy évben az egy főre jutó cukorfogyasztás – a KSH adatai szerint – 32,6 kilogramm, így nehezen hihető a csomagtartóban meglapuló 300–500 kilogramm édesítőszer szükségessége. Az átcsempészett mennyiséget az elkövetők gyakran zugpálinkafőzőknek, cukorcefre-készítőknek akarják értékesíteni, de arra is volt példa, hogy átcsomagolták, s magyar termékként akarták busás haszonnal piacra dobni. Az illegális cukorimport visszaszorításában jelentős segítség, hogy augusztustól fejenként legfeljebb húsz kilogramm cukor hozható be vámmentesen Magyarországra. A magánbehozatalt a vámhatóság írásban megtett vámnyilatkozatok alapján követi majd nyomon.
A vezérőrnagy szerint Magyarország uniós csatlakozásával némi biztonsági deficit jött létre, hiszen a közösségi határról levonult a hagyományos értelemben vett vámszolgálat. A bővítés következtében 1100 kilométer határszakaszunk vált az EU belső határává. A szlovák, osztrák és szlovén határszakaszon megszűnt a hagyományos vámfeladat, ezért mind hazánk, mind az európai közösség érdekében hat mobil egység pásztázza a területet, csoportonként 28-30 fővel. A külső határszakaszok megerősítésére száz fiatalt vettek fel, akik jelenleg a vámiskolában vannak. Velük erősítik meg a külső határszakaszokat, ugyanis kevesen vállalták az átszervezéssel járó, akár több száz kilométeres költözést, sokan pedig inkább nyugdíjba vonultak. A tábornok szerint Horvátország és Románia csatlakozása után is számolni kell majd bizonyos biztonsági kockázatok növekedésével, ezért folyamatosan, a kihívásoknak megfelelő ütemben kell átszervezni a testületet. Ugyanakkor ezen országok nem kis mennyiségű feladatot vesznek majd át tőlünk – tette hozzá a rendészeti terület első embere, aki feladataik átszervezéséről ismertette: augusztus 1-jével állnak fel a vámhatóság regionális nyomozó hivatalai, amelyek a jövedéki területhez hasonló struktúrában működnek majd, ám más helyeken. A jelenlegi rendszerben a központi bűnüldözési parancsnokság országos hatáskörrel nyomoz, s a kiemelt ügyekben koordinálja a megyei nyomozó hivatalokat. Az átszervezés következtében a korábbi 18 hivatal helyett hat, a 40 vezető helyett 12 parancsnok irányítja rövidesen a munkát. Ez pedig nemcsak költségmegtakarítást eredményez, de hatékonyabb munkát is.
A nagybani piacok ellenőrzésével kapcsolatban Bencze József kifejtette: ezen piacok ellenőrzése során a rajtaütés nem sokat ér, hiszen a kereskedők az illegális termékekből nagyon keveset tartanak boltjaikban, s az ellenőrzés híre „szájról szájra”, hamar terjed. Ezért fenntartják ugyan a mobil csoportos számonkéréseket, ám nagyobb erőket koncentrálnak a hálózatok, a raktározás, a szállítás feltérképezésére és felszámolására.
A főigazgató úgy látja, bár az utóbbi években számos területen kaptak nyomozati jogkört, s a titkosszolgálati eszközöket is bevethetik, a bűnözők elleni küzdelemben további feladatbővítésre lenne szükség. Hozzátette: szükség van a külső határok koncentráltabb védelmére, s további fejlesztésekre. Eddig a PHARE-program és az állam biztosította ehhez a forrásokat, a jövőben pedig a schengeni alapból akarnak pénzeket szerezni. Hazánknak ugyanis nemcsak a magyarok, de a közösség valamennyi polgárának biztonságát garantálnia kell. A tábornok szerint a jövőben számítani kell az uniós szubvenciókkal való visszaélések megjelenésére, az áfacsalások volumenének emelkedésére, valamint koncentráltan, még magasabb szinten kell felkészülni a magas adótartalmú termékek csempészete ellen. Bencze szerint szükség lenne arra, hogy a vámhatóság a számlaadást és az áfa-visszaigénylést is ellenőrizhesse. Hírszerző tevékenységüket pedig javítani akarják, melyhez brit segítséget is kapnak.
A főigazgató hangsúlyozta: a határőrséggel és a rendőrséggel jók a kapcsolataik, s a közös célok érdekében ezt tovább erősítik. Az együttműködés jó példája az illegális bevándorlás elleni közös fellépés, ahol a határőrség, a rendőrség, a munkaügyi ellenőrzés, a bevándorlási hivatal és a vámszolgálat megtalálja a közös nyelvet és hangot, melynek következtében látványosak az eredmények. Bencze elárulta: a jövőben a rendőrséggel közös nyomozó csoportokat akarnak létrehozni a kábítószer-kereskedelem elleni fellépés érdekében. Ezek még hatékonyabbá tehetnék munkájukat, s a megosztott hatáskörök nem jelentenének problémát, szinte azonnal hozzáférnének egymás információihoz. Elkészült a testület 2010-ig szóló rendvédelmi stratégiája, amely az elkövetkezendő öt-hat évre meghatározza a teendőket – tette hozzá a vezérőrnagy.
A napokban felröppent hírt, miszerint Bencze József váltja fel az országos rendőr-főkapitányi székben Salgó Lászlót, a rendészeti főigazgató nem kívánta kommentálni.



Felderítés. Az év első felében a vám- és pénzügyőrség által felderített illegális cselekmények esetszáma 21 900-ra nőtt a tavalyi bázisidőszak 17 545 esetszámáról. Az elkövetési érték a tavalyi 39,05 milliárd forinttal szemben idén 35,89 milliárd lett. A lefoglalt termékek értéke 2,58 milliárdról 4,88 milliárd forintra duzzadt a vizsgált időszakban. (Cs. A.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.