Valóban feldolgozzák a szelektált hulladékot

Nagymértékben javult a fővárosiak környezettudatossága, még az illetékes szakemberek sem számítottak rá, hogy ilyen támogatást kap a múlt év őszén indított szelektív hulladékgyűjtés Budapesten – mondta Demény Mihály, a szelektíven gyűjtött hulladékokat válogató Fegroup Invest Rt. e témakört irányító ügyvezető igazgatója a távirati irodának.

Bognár Gergely
2004. 07. 14. 18:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Már az elmúlt évtizedben több kísérlet történt a szelektív hulladékgyűjtés bevezetésére, ám megfelelő lakossági támogatás hiányában, illetve a Fővárosi Közterület-fenntartó Rt. balfogásai miatt (a gondosan válogatott hulladék nyilvános összeöntése) nem zárultak sikerrel. A múlt év őszén száz gyűjtőszigetet helyeztek el a budapesti kerületekben. Akkor heti háromszor, három járművel szállították el a hulladékot. Ma a hét minden napján ürítik a konténereket hét autóval, ami mutatja a program sikerességét a lakosság körében. Egy gyűjtősziget fenntartása mintegy 250 ezer forint havonta, amit az FKF Rt. a szemétdíjból fedez.
A szelektíven összegyűjtött anyagok feldolgozása minden esetben biztosított. A döntően műanyag üdítőitalos (PET) palackból álló hulladékot válogatás után tömörítik, bálázzák, majd az aprítást követően szerb, német és kínai feldolgozókhoz kerül ez az alapanyag. Ezekből ruházati termékeket, játékokat, fóliákat gyártanak.
A papírhulladékok válogatás után a Dunapack Rt.-hez kerülnek. A fém italosdobozok között az alumínium dobozok tömörítés, bálázás után a magyarorszá-
gi alumíniumfeldolgozó-üzemekbe jutnak. Az összegyűjtött üveget pedig a miskolci Avermann-Holvex cég veszi át, ahonnan magyarországi és csehországi üzemekbe továbbítják.
Az év végéig újabb 250 szigetet létesítenének, 2008-ra pedig kétezer hulladékgyűjtő létrehozását vette tervbe a főváros – mondta el Demszky Gábor a budapest.hu-nak. Budapest főpolgármestere közölte, hogy körülbelül 230 tonna szemét kerül a gyűjtőkbe, ami igen kevés, hiszen hagyományos módon havonta 400 ezer köbméter szemetet gyűjtenek össze. Ez akkora mennyiség, amely négy méter magasan borítaná a Margitszigetet. Ismeretes, hogy Nyugat-Európában büntetést vagy büntetőadót kell fizetnie annak, aki nem szelektíven gyűjti a háztartási szemetet.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.