A jövevény
2004-07-11, 11.27-kor „józsimónitól” érkezett sms:
Moni: 167 cm, 55 kg
Feri: 56 cm, 3,44 kg
Jozsi: a régi
Ez azt jelenti, hogy barátomnak és webmesteremnek (honlapom készítőjének) és kedvesének Ferenc nevű gyermeke született, ki óriás leend, méretei alapján.
Az aszcendense (a születési nap, óra, perc) az Oroszlánban van. Szétáradó erőkifejtés a legfontosabb jellemzője. Erős, akár az önzésig eljutó önérvényesítési képesség jellemzi a szülöttet, irányítani képes személyiség. Királyi jegy ez, amely hiúsággal is párosul. Nagyvonalú, igazságos. Ha művészi irányba fordul, az életérzés teljessége mián (hajjaj!) művészete életigenlő lesz.
Állatövi jegye a Rák. Az Oroszlánnal szemben befelé forduló, felhalmozó típus. Sok mesét kell neki mondani, hogy a fantáziája szabadon kóborolhasson. A szeretett lényt-lényeket önmagával azonosítja, önzés és önzetlenség keveredik benne. A körülette lévő szűkebb körre koncentrál, otthon- és hazaszerető. Szorgalmas, munkaszerető, eszményi polgár. Szellemileg viszont a távoli dolgok, messzeségek felé fordul. Vágya az utazás, főleg a tenger. Hullámzó kedélyállapotú. Ha messze kerül otthonától, erős honvágy támad föl benne.
A kínai horoszkóp szerint a jövevény a Fém-Majom jegyében született, a 4702. holdévben. A Majom nagyon sikeres, intellektuális jegy. Ambiciózus, tudásszomjjal teli embert mutat, aki nagy sikerekre hivatott. Erős benne a felsőbbrendűségi érzés, az önzésig menő önszeretet, hiúság. Nem véletlen, hogy a tizenkét év kínai állatövi jegye közül a Majom rokona az európai kultúrkör horoszkópjában az Oroszlán. (Kétszeresen Oroszlán a szülött!) Versenyszelleme erős, stratégiai tervezési képessége is. Féltékenysége, erőfitogtatása legalább ilyen nagy. (Az előbbiek olyan erősek a Majom évében születetteknél, hogy össze nem vethetők a kínai horoszkóp többi jegyével.) Bátorság, szellemesség, humorérzék, uralkodóképesség jellemzi. Mindent ki akar próbálni. Az üzleti életben meglepően akkurátus, a kis haszon – nagy forgalom elvét vallja. Önvédelmi képessége hatványozott. Jó az együttműködése a Disznóval és a Kakassal. Remélem, velem is, aki csupán egy Föld-Bivaly vagyok.
Házijózs
Egy év elmúlt
Jó, ha néha az ember új nyomtatót vesz. Például talál alatta egy évvel ezelőtt érkezett levelet. Egy etnográfustól kaptam, Juhász Katalintól, aki a XIII. kerületi néprajzi gyűjtemény igazgatója, helytörténész. Most, hogy fölhívtam, kicsit meglepődött, de nem nagyon. Mit ád isten: ő épp a harmadik gyermekét várja. És olyan csodálatos, aszfalton termett gyermekmondókát küldött nekem:
Zsemle utca
Ötödik kerület
Kisbaba született
Oá, oá, á á á.
Anyucika kérem, cumóka kell,
Cumóka nélkül nem alszom el.
Cumóka a számban, én meg az ágyban.
Oá, oá, á á á.
Apucika kérem, pofonka kell,
Pofonka nélkül nem alszom el.
Pofonka az arcomon, én meg a plafonon.
Oá, oá, á á á.
Nagymama kérem, ötezres kell,
Ötezres nélkül nem alszom el.
Ötezres a zsebemben, én meg a Ligetben,
Oá, oá, á á á.
Az utolsó versszakot nem idézném, kedves olvasóim érzékenységét ismerve. (A gyerekek nem ismerik a prüdériát.) Idézném viszont a helytörténeti gyűjteményben (XIII., Váci út 50.) látható kiállításról a Frankl Aliona fotóművész képei mellé fűzött néhány mondatos szakmai vallomásokat, életfilozófiát. A tárlat ugyanis az újlipótvárosi mesterekről szól, sajnos nyáron zárva tart.
Fuchs János
faesztergályos
Ha megcsinálok valamit, örülök neki, igaz, hogy kérges a tenyerem, meg hetvenkilós fákat emelgetek, de a sikerélmény többet ér a fizetségnél.
Zollner Gyula cipész
Ez olyan sziszifuszi munka, de változatos. Minden cipő másfajta javítást igényel. Ha sikerül jól megjavítani, elégedett vagyok, ez a szép benne.
Hermann Zsigmond lakatos
Ma a fizikai munkának nincs becsülete, a kék köpeny kiment a divatból. Fontos a test és lélek folyamatos edzése, különben elsatnyul. A csavar, a gép is berozsdásodik, ha nem használják.
Anyalai Pál köszörűs
Ha ráütsz egy késre, már tudod, milyen anyag, hogy kell élezni. A borotvaélezés a legnagyobb feladat. Ahhoz lélek kell.
Zsunk Sándor
autóvillamossági szerelő
A villamosság nagyon érdekes szakma, mindennapos kihívás. Nagy találékonyságot igényel egy-egy alkatrész megjavítása, pótlása.
Donkó Gellért szabó
Olyan ez, mint a szobrászat. Egy téglalap alakú szövetből egy púpos vagy egy pocakos emberre is teljesen passzoló fazont kell kialakítani. Ez a szakma szépsége és egyben nehézsége is.
Várhegyi Éva kalapos
Mi minden kalapot kézzel dolgozunk ki. Nálunk nem a tömegtermelés, hanem az egyedi kiszolgálás dívik.
(Ha már itt tartunk, megemlíteném Marácz Csaba kalapos- és sapkásmestert a Pozsonyi útról. Amint beléptünk A.-val hozzá, megkérdezte, hányas a fejméretem. Ötvennyolcas, mondtam tétován. Már ment is fölfelé a raktárba. Hatvankettes, mondta ki az ítéletet, és letett elébem egy kalapot. Fölvettem, pont jó volt. Azóta is abban járok, alig várom az őszt, a telet.)
Nagy István szűcs
Ha lenne sok pénzem és szép anyag, amiből dolgozhatok, kitalálhatnék és elkészíthetnék az elejétől a végéig egy-egy új fazont. De annak is lehet örülni, hogy egy ilyen ronda, kopott mormotabundából, amit a kukába akartak dobni, újra és újra szépet tudtam kihozni.
Sáska Géza preparátor
Ez egy céhes állapot: abszolút mértékben a XIX. századi technika az uralkodó. A tömőanyag fagyapot, az üvegszemet is kézzel festik, így a preparált állat szinte ránéz az emberre.
Püspök Anita
dekoratőr
Álmaimat váltom valóra minden egyes elkészített tárgyban. Hiszem, hogy a mikrokörnyezet hatással van az emberi lelkivilágra.
No, lám. Az igazság és a becsületes mesterség egy év múlva is érvényes. Írók között szoktam azt mondani koccintáskor:
Isten áldja a tisztes ipart!
Mit mondjak, nem túl népszerű tószt körükben. De én már felfedeztem egy új mestert a környéken. A Kerecsen nevű boltban nyílpuskákat, számszeríjakat lehet kapni. Utóbbit a koreaiaktól tanulta volt el a magyar nép magja. Lesz miről beszélgetnem a fiatal mesterrel. Ami pedig az irodalmat illeti, mivel levélíróm mesternek nevezett, magam Hemingwayjel értek egyet: Mindnyájan inasai vagyunk egy olyan mesterségnek, amelyben soha senki nem lett még mester.
Ha
koffein és cigaretta nélkül tudod elkezdeni a napot,
mindig kedves vagy, bármelyik tagod is fájjon,
mindennap képes vagy ugyanazt megenni, és még hálás is tudsz lenni érte,
megérted, hogy szeretteid épp most nem tudnak időt szakítani rád,
egy gazdag barátot nem szeretsz jobban egy szegénynél,
hazugságok nélkül szembe tudsz nézni a világgal,
a feszültséget képes vagy legyőzni orvosi segítség nélkül,
el tudsz lazítani pia vagy fű nélkül,
őszintén elmondhatod magadról, hogy nincs benned előítélet fajta, nem, bőrszín, nemzetiség, politikai hovatartozás szerint,
akkor MAJDNEM elérted a fejlődésnek azt a szintjét, ahol a kutyád áll.
HU
Nagyon ravasz halat fogtam ki a világhálóval. Semmi mást nem kell csinálni, mint kényelembe helyezni magunkat, becsukni a szemünket, hogy meglássuk a belső, vizuális képernyőnket, és azt énekeljük, hogy HU! De úgy, mint egy szerelmes dalt. Mindegy, hogy milyen istent imádsz! Napi húszperces HU-zással felszabadíthatod lelked a kötelékekből.
ECKANKAR, Isten Fényének és Hangjának vallása, közelebb visz az istenedhez. Ha tag leszel, az éppen élő ECK-mester, Harold Klemp segít rajtad. Az Aranyszív című könyvben elmagyarázza, hogyan. Az egyes hangkazettán az alapgyakorlat van, mellette Harold Klemp történeteket mesél arról, hogyan segítette ez a meditáció az egész világon élő híveket. A kettes számú hangkazettán csoportosan éneklik a HU-t. Énekelj velük, vagy csak hallgasd a dalt. A HU Isten régi elnevezése. A HU bele van szőve az élet nyelvébe. Mindennek benne van a hangja, a leveleknek, az esőnek, a madaraknak, a nevetésnek, sírásnak, az óceán hullámainak, a városi közlekedésnek, a hegyi patakoknak, szellőnek és tornádónak. Közvetlen kapcsolat Istennel!
(Szóval egy újabb New Age-szekta, amely kihasználja a különben jó és hasznos természetzenéket, melyek azért használhatók, mert több bennük a természeti hang, mint a zene, mert nincs szerkezetük, és valóban alkalmasak meditációra, amely összpontosítás + eloldás mindenféle hókuszpókusz nélkül.)
Különben: fáradjanak a pénztárhoz. Nem tudok róla, hogy a magyaroknak kedvezményt adnának. HUHÚ, micsoda sajtszag van itt, testvérek!
Mászkóvszkij
bulvár
A Népszabó szegedi tudósítója – kinek nevét most nem reklámozzuk –, kiindulva a szegény Szegedi Szabadtériből, asztat írja a szegedi nagykörútról, amelynek egyes szakaszait azon fővárosok nevére keresztelték, mely országok a legtöbbet adták volt a város árvíz utáni újjáépítésére, hogy:
„Moszkvai körút van, de moszkvai produkció nem lesz – némely szegedi russzofóbiások kiderítették, hogy az orosz főváros kevés segélyt küldött, és csak Rákosi követelésére kapott körútszakaszt.”
Nem tudom, honnan veszi a russzofóbiát a meg nem nevezett úr, a szegedi tudósító. Én csak a népi emlékezetből vélek rá, hogy egy huncut kopejkát nem adtak volt a ruszkik. Bécs, Berlin, London, Párizs, Brüsszel, Róma és más városok adtak, nem is keveset.
Na most, ha nekem nem hisz, üsse föl Szeged mindönösének, Bálint Sándornak a Szegedi szótárát. (Azét az emberéét, aki augusztus 1-jén lesz száz éve, hogy megszületett, aki mindenét Szegednek adta, amit a város fölfüggesztett börtönbüntetéssel viszonzott, s akinek szülőházát talán ha meg is vették, de nem akarják emlékmúzeumként működtetni egy szadis alpolgár [de nem mester] miatt.) Ha Bálint Sándornak, mesteremnek se hisz, akkor a „magyar Moszkváról” (mely Szeged egyik neve volt a múlt század bizonyos éveiben) mégis inkább Péter László Szeged utcanevei (Szeged, 1974) című munkáját ajánlanám figyelmébe, ahol szó szerint ez áll:
Moszkvai körút
1880–1942. Berlini körút. Berlin a Szeged újjáépítésére adakozó európai fővárosok egyike volt. A fölszabadulás után a Nemzeti Bizottság javaslatára (Délmagyarország, 1945. június 2.) a Szovjetunió fővárosáról nevezték el.
Hogy a Szovjetunió mit adott nekünk, azt most talán nem részletezem. A korábbi Berlini körút a Párizsi körút egyik, a Tündér utcához és szívemhez legközelebb álló részét kapta, méghozzá a Német Demokratikus Köztársaság fővárosa után.
Ruszkik és talpnyalóik, haza!

Az urbex szerelmeseinek új kedvenc helye lesz ez a hátborzongató balatoni üdülő