Újraszámlálás Irakban
Bagdad. Nem tudják közzétenni a választási eredményeket Irakban a tervezett időpontban, azaz csütörtökön, mert egyes szavazókörökben újraszámolják a voksokat – jelentette be a központi választási bizottság szóvivője. A szóvivő elmondása szerint mintegy 300 urna átvizsgálásáról van szó, amit csak csütörtökön kezdenek el, ezért a végeredmény kihirdetése néhány napot csúszni fog. A részeredmények alapján a síita csoportok tömörülése végez az élen, a kurdok szövetsége lesz a második és az ideiglenes miniszterelnök listája a harmadik a nemzetgyűlésben. (MTI)
Kommunistaellenes petíció Prágában
Prága. A kommunista eszmék terjesztésének és népszerűsítésének csehországi betiltását követelő petíciós mozgalmat indított el a héten cseh jobboldali szenátorok és közéleti személyiségek egy csoportja. A kezdeményezés célja rákényszeríteni a csehországi kommunista pártokat, hogy lemondjanak a kommunista ideológiáról és az egykori kommunista rendszer újjáélesztése érdekében kifejtett igyekezetükről – állítja Martin Mejstrík szenátor, aki a bársonyos forradalom napjaiban, 1989 novemberében az akkori szocialista rendszer ellen lázadó diákok egyik vezéralakja volt. Nem hivatalosan a kezdeményezők is elismerik, hogy elsősorban Cseh- és Morvaország Kommunista Pártjának a betiltását szeretnék elérni. (MTI)
Betiltott ünnepség
Washington. George Bush betiltotta a washingtoni Fehér Házban rendezett hagyományos Szent Patrik-napi megemlékezést. Az írek legnagyobb nemzeti ünnepét márciusban partikkal, találkozókkal köszöntik világszerte. Az amerikai elnök azzal indokolta döntését, hogy a Sinn Fein katolikus köztársasági párt tudott az IRA tavaly decemberi belfasti bankrablásáról, amely komoly fennakadást okozott az észak-írországi békefolyamatban. Tíz év óta a mostani az első alkalom, hogy az amerikai írek nem ünnepelhetnek együtt anyaországi katolikus és protestáns politikusokkal, közéleti emberekkel. (Sz. Z. L.)
Elvetett orosz bizalmatlanság
Moszkva. Az orosz alsóház Kreml-hű többsége nem látta célszerűnek Mihail Fradkov kormányának leváltását, noha a miniszterelnök teljes felelősséget vállalt a szociális kedvezményeket pénzjuttatásokra váltó, tömegtiltakozásokat kiváltó reform előkészítésében és végrehajtásában elkövetett hibákért. A Fradkov-kormány elleni első bizalmatlansági indítvány nem kapta meg a szükséges támogatást szerdán a dumában, noha jóval több képviselő szavazta meg, mint ahányan ellenezték. Az indítványt 112 – kommunista, nemzeti-baloldali és független – képviselő támogatta, de a bizalom megvonásához 226 szavazat kellett volna a 450 tagú dumában. (MTI)
A horvát kormányfő óva intett a vámháborútól
