A Hortobágyon egy pici szelet Ázsia és ősmagyarság konzerválódott – írja a Hortobágy madárvilága című kötet előszavában a szerkesztő, Ecsedi Zoltán –, mely átvészelte többek között a tatárjárást, a török hódítást, a Tisza szabályozását, a világháborúkat, a kommunizmust és a rendszerváltás rablóprivatizációját. A puszta romantikája mögött a mai napig ott lappang a puszta rejtélyessége, amely mindig is izgatta a tudósok fantáziáját. Zoltai Lajos a kunhalmokat vallatta, elpusztult települések nyomait kutatta, Ecsedi István pedig gyalog járta be többször a vidéket, pásztorokkal lakott együtt, hogy birtokába kerüljön a titok egy részének, s megírhassa fő művét a Hortobágyról.
Az ő nyomdokain haladt az a tizenkilenc tagú tudóscsoport, amely kilencesztendei munkával megalkotta ezt a csaknem hatszáz oldalas könyvet, amely a Hortobágy 337 madárfaját mutatja be, s egyben öszszefoglalja a tájegység korábbi madártani kutatásait, megfigyeléseit. Tegyük mindjárt hozzá, hogy a vaskos kötet ennél jóval többre vállalkozik, hiszen tudományos igénnyel szól a puszta történetéről, éghajlatáról, talajáról, gazdálkodásáról és lehetséges jövőjéről. Helyet kapott benne a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi kezelési koncepciója, s ennek kapcsán egy elgondolkodtató elemzés nemzeti parkjaink sorsáról általában.
A kötet szerkesztője kis tanulmányban foglalja össze a Hortobágy madártani kutatásainak történetét, s ebben egy listát is mellékel az új fajok 1960-tól történt első előfordulásainak adatairól. Ebből kiderül például, hogy tavaly július 1-jén észlelték először a kis flamingó (Phoenicopterus minor) jelenlétét a Hortobágy Nagy-Vókonyának nevezett részén. A kötet túlnyomó részét elfoglaló madártani rész közli a fajok leírását, magyarországi, majd hortobágyi előfordulását, vonulási és fészkelési szokásait. Ez még azok számára is érdekes olvasmány, akik nem szakemberek.
A tipográfiailag és nyomdailag rendkívül igényes munkát tekintélyes – a Hortobágy madárvilágát illetően alapvető – bibliográfia teszi teljessé.
(A Hortobágy madárvilága. Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Winter Fair, Balmazújváros– Szeged, 2004. Ára 16 667 forint)

Még ma összeül a Védelmi Tanács Ukrajna miatt