A puszta titkai

K ö n y v e s h á z

2005. 04. 01. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Hortobágyon egy pici szelet Ázsia és ősmagyarság konzerválódott – írja a Hortobágy madárvilága című kötet előszavában a szerkesztő, Ecsedi Zoltán –, mely átvészelte többek között a tatárjárást, a török hódítást, a Tisza szabályozását, a világháborúkat, a kommunizmust és a rendszerváltás rablóprivatizációját. A puszta romantikája mögött a mai napig ott lappang a puszta rejtélyessége, amely mindig is izgatta a tudósok fantáziáját. Zoltai Lajos a kunhalmokat vallatta, elpusztult települések nyomait kutatta, Ecsedi István pedig gyalog járta be többször a vidéket, pásztorokkal lakott együtt, hogy birtokába kerüljön a titok egy részének, s megírhassa fő művét a Hortobágyról.
Az ő nyomdokain haladt az a tizenkilenc tagú tudóscsoport, amely kilencesztendei munkával megalkotta ezt a csaknem hatszáz oldalas könyvet, amely a Hortobágy 337 madárfaját mutatja be, s egyben öszszefoglalja a tájegység korábbi madártani kutatásait, megfigyeléseit. Tegyük mindjárt hozzá, hogy a vaskos kötet ennél jóval többre vállalkozik, hiszen tudományos igénnyel szól a puszta történetéről, éghajlatáról, talajáról, gazdálkodásáról és lehetséges jövőjéről. Helyet kapott benne a Hortobágyi Nemzeti Park természetvédelmi kezelési koncepciója, s ennek kapcsán egy elgondolkodtató elemzés nemzeti parkjaink sorsáról általában.
A kötet szerkesztője kis tanulmányban foglalja össze a Hortobágy madártani kutatásainak történetét, s ebben egy listát is mellékel az új fajok 1960-tól történt első előfordulásainak adatairól. Ebből kiderül például, hogy tavaly július 1-jén észlelték először a kis flamingó (Phoenicopterus minor) jelenlétét a Hortobágy Nagy-Vókonyának nevezett részén. A kötet túlnyomó részét elfoglaló madártani rész közli a fajok leírását, magyarországi, majd hortobágyi előfordulását, vonulási és fészkelési szokásait. Ez még azok számára is érdekes olvasmány, akik nem szakemberek.
A tipográfiailag és nyomdailag rendkívül igényes munkát tekintélyes – a Hortobágy madárvilágát illetően alapvető – bibliográfia teszi teljessé.
(A Hortobágy madárvilága. Hortobágy Természetvédelmi Egyesület, Winter Fair, Balmazújváros– Szeged, 2004. Ára 16 667 forint)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.