Menekül a tőke

A hét utolsó napján is emelkedéssel kezdett a pesti tőzsde fő mutatója, ám ezt követően – az utóbbi napokhoz hasonlóan – ismét lejtmenetbe kezdett. A tokiói börze sem tudott javítani, s ezzel sorban az ötödik napot zárta veszteségesen. Főként az olaj, illetve az ásványi anyagok áresésének következtében csökkentek a fejlett európai tőkepiacok mutatói is. A technológiai szektor hatására viszont erősödéssel kezdtek a tengerentúli börzék.

Dénes Zoltán
2005. 05. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint 720 pontos veszteséggel zárta a hetet a Budapesti Értéktőzsde fő mutatója. A kereskedők hangulatán az OTP és a Mol tegnapi negyedéves gyorsjelentései sem tudtak javítani. A BUX a hét utolsó napján is emelkedéssel kezdett, amit azonban ismét egy erőteljes lejtmenet követett. A délelőtti
15 712 pontos napi minimum szintjét elérve, a kisebb papírok segítségével kis korrekciót hajtott végre, de a kereskedés végére ismét irányt váltott. A BUX több mint 27 milliárdos összforgalommal, 178 pontos veszteséggel 15 816,59 ponton zárt. A vezető részvények közül csak a Magyar Telekom tudott némi erősödést felmutatni, miközben a szokásos Mol–OTP páros negyedéves gyorsjelentéseit követő eufória ezúttal elmaradt. A Magyar Telekom részvényei 2,6 milliárdos forgalomban 0,9 százalékot erősödtek. A legnagyobb érdeklődést kiváltó olajpapír kurzusa 2,1 százalékkal gyengült, forgalma pedig meghaladta a 15 milliárd forintot. Az OTP árfolyama 6 milliárdos forgalom mellett 40 forinttal, 5820 forintra esett. Továbbra is a negatív oldalon maradt a Richter, s a nap végére újabb 1,6 százalékos árfolyamveszteséget könyvelhetett el. Az Egis ezúttal 4,2 százalékot veszített értékéből. A kisebb papírok közül az FHB 3,2 százalékkal, 11 805 forintra, a Graphisoft 2,5 százalékkal, 1450 forintra, a BorsodChem pedig 0,2 százalékkal, 2110 forintra gyengült. Erősödött viszont a Danubius 1,1 százalékkal, 4650 forintra, az Econet 3,6 százalékkal, 58 forintra és a Zalakerámia 4,7 százalékkal, 2000 forintra. A Bumix 1,6 százalékos veszteséggel, 1442,6 ponton zárt.
Japánban az elemzői várakozásokat meghaladva, az előző hónaphoz képest 1,9 százalékkal nőttek márciusban a gépipari megrendelések. Ugyanakkor az amerikai tőzsdék csütörtöki negatív zárása, illetve az olaj- és nyersanyagárak csökkenése miatt a tokiói értéktőzsde ismét veszteséggel fejezte be a napot. A 225 válogatott részvény Nikkei mutatója 0,26 százalékos esés után 11 049,11 ponton várja a jövő hetet.
A tengerentúlon a világ legnagyobb számítógépgyártójának első negyedéves gyorsjelentése hozta meg a vételi kedvet. A Dell mintegy 16 százalékos árbevétel-növekedés mellett, 8 százalékkal javította eredményét az év első három hónapjában. A nyugat-európai börzék mutatói viszont – elsősorban az acél- és az energiaipari szektor gyengülésének következtében – a veszteséges oldalra kerültek. Ugyanezen okból azonban – bár ez nem tudta ellentételezni a veszteségeket – erősödtek az autó- és légiipari részvények. A New York-i tőzsdék főként a technológiai papíroknak köszönhetően erősödéssel kezdtek: a Dow Jones minimális, míg a Nasdaq 0,7 százalékos plusszal indult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.