Jean-Pierre Raffarin francia kormányfő kizárta annak lehetőségét, hogy országában második népszavazást írnának ki az Európai Unió alkotmányos szerződéséről, ha a vasárnapi referendumon a „nem” voksok kerülnének többségbe.
Raffarin a BBC brit televíziónak nyilatkozva kijelentette: nem hiszi, hogy egy második népszavazás kiírásának lehetősége elfogadható lenne Franciaország számára. A francia kormányfő megítélése szerint a szerződés franciaországi elutasítása esetén nem szakad majd félbe az alkotmányos szerződés népszavazás útján való megerősítésének a folyamata azon uniós tagállamokban, amelyek referendum kiírása mellett döntöttek.
A közvélemény-kutatási adatok szerint a franciák többsége továbbra is nemmel kíván szavazni a május 29-i referendumon. Ez pedig Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az EU soros elnöke szerint valóságos katasztrófa lenne. A Le Soir című belga lapnak nyilatkozva Juncker úgy vélte, egy ilyen helyzetben megvárnák a ratifikálási folyamat végét, azt, hogy miként alakul a helyzet a többi országban, s ha bebizonyosodna, hogy egy vagy több országban elutasították az alkotmányt, akkor egy EU-csúcsértekezlet foglalkozna a kérdéssel – írta az MTI.
Megoldási lehetőségként Juncker két változatot említett: azokban az államokban, ahol a dokumentum nem kapott többséget, újra szavaznak, s végül elfogadják azt – vagy pedig az alkotmány egyszerűen nem lép hatályba. „A nem mellett könnyebben lehet érvelni, mint az igen mellett: az elsőnél ugyanis az ideálokból lehet kiindulni, míg a másodiknál csak a realitásokból” – tette hozzá.
Az osztrák parlament felsőháza mindeközben törvénybe iktatta az unió alkotmányát, így Ausztriában befejeződött az alaptörvény ratifikálási folyamata.
Ősi piramisok Lengyelországban: A neolitikus sírhalmok rejtélye
