Tíz évvel ezelőtt hívta életre a parlament az országgyűlési biztosok intézményét, amelynek már születése másnapján felnőttként kellett működnie – jelentette ki a T. Házban Kaltenbach Jenő, az etnikai és kisebbségi jogok országgyűlési biztosa. Az ombudsman kiemelte, hogy míg a kisebbségi önkormányzatokkal kapcsolatban a Ház módosította az alkotmány választójogra vonatkozó részét, addig a választójogi törvény ez irányú módosítása nem történt meg. A jelenlegi szabályozás szerint az is előfordulhat, hogy 2006-ban az Alkotmánybíróság érvénytelennek mondja ki a voksolást, ezért a jogharmonizációt a törvényhozás nem halogathatja tovább.
Lenkovics Barnabás, az állampolgári jogok biztosa kiemelte: elsősorban egészségügyi ellátással, nyugdíjbiztosítással, munka- és büntetőügyekkel kapcsolatos beadványok érkeztek. Takács Albert, az állampolgári jogok biztosának általános helyettese arról szólt: mivel parlamenti képviselők is fordulnak hozzá beadványokkal, munkájuk átpolitizáltsága elkerülhetetlen.
Péterfalvi Attila adatvédelmi ombudsman elmondta, hogy 2004. május 1-jével radikálisan megváltoztak az adatvédelmi szabályok. – Egyre több a csomagátvizsgálás, a motozás, a telefonlehallgatás, több kamera működik – jelentette ki.
A biztosok munkáját Hankó Faragó Miklós, az igazságügyi tárca politikai államtitkára nemzetközi összehasonlításban is kiemelkedőnek, a jogállamiság fontos elemének nevezte. A parlament pártjai elfogadták a biztosok beszámolóit.
Az ukrán hatóságok szerint saját magát verte meg egy fiú a kényszersorozás során - videó
