A szakértők szerint féloldalas a javaslatcsomag

Féloldalasnak és populistának értékelték a gazdaságkutatók a miniszterelnök által bejelentett adóreformot. Az elemzők elsősorban arra hívták fel a figyelmet, hogy az adócsökkentések ismertetésekor az ellentételezésről, azaz a szükséges kiadáscsökkentő intézkedésekről is tájékoztatnia kellett volna Gyurcsány Ferencnek a közvéleményt.

2005. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Széles Gábor, a Munkaadók és Gyáriparosok Országos Szövetségének elnöke: Örülünk, hogy immár az MSZP is úgy gondolja, a versenyképesség növeléséhez az adók mérséklése szükséges, az adócsökkentés ugyanakkor csakis a költségvetési kiadások érdemi visszafogásával érhető el. A luxusadóra vonatkozó kormányfői javaslat a jelenlegi változatában átgondolatlannak tűnik.

Bartha Attila, a Kopint-Datorg Rt. tudományos főmunkatársa: A meghirdetett adóreform leggyengébb pontját az iparűzési adó késedelmes átalakítása jelenti, ez az adónem ugyanis lényegesen csökkenti hazánk versenyképességét a régióban. Tisztázatlan a felső áfakulcs mérséklése is, mivel ez kizárólag a központi kiadások radikális csökkentésével érhető el, a szigorító intézkedésekről ugyanakkor nem számolt be a miniszterelnök. Az adócsökkentés ugyan tényleg a többletkereslet növekedését idézi elő, ám az erre vonatkozó kormányterv túl optimista. A luxusadó százmillió forintos határa túlságosan magas, csak kevés adófizetőt érint, így az államháztartás helyzetét ez az adónem nem tudja érdemben javítani.

Mellár Tamás közgazdászprofesszor, a Központi Statisztikai Hivatal korábbi elnöke: Az első hallásra szimpatikusnak tűnő adómérséklés csakis komoly kiadáscsökkentés mellett valósítható meg, amely igen nagy terhet jelent az amúgy is nehéz helyzetben lévő költségvetés számára. A most bejelentett intézkedések nem biztosítják hazánk versenyelőnyét a térségi országok között, hiszen a felső áfakulcs még a mérséklés után is magasnak számít majd nemzetközi viszonylatban. Megfontoltabb és teljes körű intézkedéscsomagra lenne szüksége az országnak, amely az adócsökkentésből eredő bevételnövekedést az állami kifizetések mérséklésével ellensúlyozza, és nem rontja a következő évek költségvetéseinek helyzetét.

Ivailo Vesselinov, a Dresdner Kleinwort Wasserstein elemzője: A tervezett adócsökkentések a külfölditőke-vonzó képesség erősítéséhez nem elegendők, ugyanakkor jelentős veszélyt jelentenek az államháztartási hiány – az utóbbi években tartósan sikertelen – leszorítására, hiszen csak az áfa terén 300 milliárd forintnyi költségvetési bevétel eshet ki. A kormány 2010-es céldátuma helyett az ország számára az euró bevezetésének reális időpontja csak 2012–2013 lehet.

Szalay-Berzeviczy Attila, a Budapesti Értéktőzsde elnöke: Érdekes a most bejelentett adóreform, a tőkepiaci és munkajövedelmek adózásának kiegyenlítését nem szabad erőltetni. Az árfolyamnyereség megadóztatását csak a jövő héten esedékes miniszterelnöki találkozó után lehet értékelni.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.