Legutóbbi ülésén – a mintegy 55 milliárd forintos vagyont kezelő – Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) igazgatótanácsa döntött a szervezet és a betétbiztosítási rendszer átalakításáról. Lapunk úgy tudja, néhány hét múlva kezdi meg működését az átalakításoknak megfelelően az OBA. A változtatások alapján más szervezethez – értesüléseink szerint a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletéhez – kerülhet az OBA beavatkozási joga, a betétbiztosító vagyonának kezelése, valamint ezzel összefüggésben alapjaiban módosulhat a bankok díjfizetési rendszere is.
A jelenlegi szabályozás szerint ugyan az OBA igazgatótanácsa is változtathat néhány szabályon, ám az átalakítás szükségessé teheti a hitelintézeti törvény intézményvédelemről és betétbiztosításról szóló passzusainak módosítását is. Az alap igazgatósági ülésén felvetődött a betétbiztosítás függetlenségének kérdése is. Mint ismert, az OBA nemcsak bankcsőd esetére biztosítja a betéteket, hanem joga van megelőző intézkedéseket tenni. Az átalakítás érintené a meglévő 55 milliárd forintnyi vagyon befektetését és a bankok díjfizetési rendszerének módosítását. Mindennek következtében a jövőben a bankok esetleg nem fizetnének éves betétbiztosítási díjat, ám azt számlájukon gyűjtenék, és bankcsőd esetén utalnák át az OBA-nak, illetve a díj 50 százalékát befizetnék, s a másik felét gyűjtenék a saját számlájukon.
Ugyanakkor a legjelentősebb változásnak az tűnik, hogy az OBA a jövőben nem avatkozhat be majd egy esetleges banki, hitelszövetkezeti, takarékszövetkezeti csőd, illetve csőd közeli helyzet esetén. Az előzetes beavatkozási jog azt jelenti, hogy ha egy bank nem tudja kifizetni a betéteseit, annál a hitelintézetnél – a betétesek pénzének védelmében – az OBA vette át az irányítást. Korábban a Napi Gazdaságnak a Pénzügyminisztérium (PM) úgy nyilatkozott, hogy a törvénytervezet előkészítése már folyamatban van. Közölték azt is, hogy a szervezet díjképzéséhez egyelőre azért nem nyúlnak, mert az unióban is átalakítás előtt áll a betétbiztosítási rendszer. Pedig éppen ez volt az a momentum, ami miatt a Bankszövetség tavaly elindította ezt az átalakítási folyamatot.
A szervezeti átalakítás része az is, hogy az OBA létszámát a jelenleginek a felére csökkentik. Az OBA igazgatótanácsa kezdeményezte, hogy 55 milliárdos alapját a jövőben állampapírokon kívül jegybanki letétbe is befektethessék.
Az ukrajnai emberrablók már fiatalokkal verekszenek + videó
