Kormányfői megbízatása idején is hónapokon keresztül havi bruttó egymillió forintos bevételre tett szert Gyurcsány Ferenc a budapesti Szalay utca 4. szám alatti ingatlan bérbeadása kapcsán, méghozzá egy állami cég kasszájából – ezt maga a miniszterelnök ismerte el az Apró–Gyurcsány vizsgálóbizottság tegnapi ülésén, ahol a grémium mintegy két órán keresztül faggatta a kormányfőt. Ennél is hosszabb ideig hallgatta meg a testület Gyurcsány kabinetfőnökét, Szilvásy Györgyöt és Kiss Péter kancelláriaminisztert. A Gyurcsány Ferenc és érdekköre meggazdagodása titkainak feltárására alakult parlament testület tegnapi tanácskozásának eredeti napirendjén csak az utóbbi két személy meghallgatása szerepelt. Az ülés kezdetén azonban a szocialista Tóth Károly javaslatot tett a miniszterelnök beidézésére, amely indítványt végül a tízfős vizsgálóbizottság hat tagja támogatta. A kormánypártokkal együtt szavazott ugyanis az MDF frakcióvezetője, Herényi Károly. Ismeretes, hogy a bizottság fideszes elnöke, Szijjártó Péter csak a jövő hónap második hetére hívta meg a miniszterelnököt, mondván, a hátralévő idő szükséges a beérkezett dokumentumok tanulmányozására.
Ha én ezt a klubban egyszer...
A Fidesz szerint a szocialistáknak azért volt ilyen sürgős a miniszterelnöki meghallgatás, hogy Gyurcsány Ferenc elkerülhesse az érdemi, felkészült ellenzéki kérdéseket. Az MSZP viszont a vizsgálóbizottsági munka felgyorsításával indokolta a mielőbbi időpontot.
– Gyurcsány Ferenc saját magával állt szerződésben a Szalay utcai Képviselői Klub ügyében – így sommázta Szijjártó Péter, amikor a miniszterelnök ellenzéki kérdésre elismerte: már miniszterelnöksége idején vesztette hatályát az a szerződés, amelynek alapján az állami tulajdonú Közlönykiadó Rt. a Gyurcsány birtokában lévő Altus Rt.-től bérelte a szóban forgó ingatlant.
„Már nem emlékszem”
Az ügy lényege, hogy a Gyurcsány érdekeltségébe tartozó Aldo Kft. 1994-ben olyan lízingszerződéssel jutott hozzá a kancellária kezelésében lévő Szalay utca 4. alatti épület alsó szintjéhez, amelynek keretében a cég összesen 13 millió forintot lett volna köteles részletekben kifizetni. 1995 januárjában azonban az Aldo eladta a vételi jogát Gyurcsány másik cégének, az Altus Rt.-nek, amely tizenegymillió forintos előtörlesztéssel megvásárolta azt. A lízingelés előtt az ingatlant kezelő MeH – amelynek a pénzügyi és gazdálkodási területért felelős helyettes államtitkára a később Gyurcsány barátjaként és üzlettársaként megismert Szilvásy György volt – éppen az Altust bízta meg az ingatlan értékbecslésével.
Meghallgatásán Gyurcsány több, a Szalay utcai ingatlan ügyét firtató fideszes kérdés ellen is kitért, mondván, már nem emlékszik a részletekre, azokról a jelenlegi cégvezetőt kellene faggatniuk. A fideszes Balsai István ezután több, a miniszterelnökhöz intézett kérdése kapcsán is ironikus megjegyzéseket tett Gyurcsány emlékezőtehetségére vonatkozóan, amit az MSZP-s Vadai Ágnes felháborodottan nyugtázott, mondván, az effajta stílus a miniszterelnöki tekintélyt csorbítja. Erre Balsai azzal vágott vissza – utalva a kormányfő feleleteire –, hogy szerinte a teremben ülők már kezdik érteni, milyen viselkedés járatja le igazán a kormányfői intézmény renoméját.
Az MSZP-s Tóth Károly az ellenzéknek címezve megjegyzését nevetségesnek nevezte, hogy egyesek azt kérik számon Gyurcsány Ferencen, amit még vállalkozóként tett. A miniszterelnök a meghallgatásnak egy pontján azt mondta: az üzleti világ tisztessége távol van a mai politika világától, s ha ezt tudta volna, távol maradt volna az utóbbitól. A meghallgatás második felében a balatonőszödi kormányüdülő 38. számú villájának ügye is terítéken volt. Gyurcsány cége előbb kedvező áron lízingelte az ingatlant az államtól, majd egy állami cég visszabérelte azt tőlük, méghozzá éppen annyiért – évi 2,5 millió forintért –, amennyit az Aldo fizetett törlesztőrészletként. Gyurcsány azzal is érvelt ennek kapcsán, hogy már 2003-ban, sportminiszteri jelölése után a nyilvánosság elé tárta szerződéses kapcsolatait, köztük nemcsak a Szalay utcai ingatlanra, hanem a balatonőszödi esetre vonatkozókat is.
KISZ-es barátság nem számít
Tegnap a bizottság két fordulóban – a miniszterelnök meghallgatása előtt és után is – Kiss Pétert és Szilvásy Györgyöt kérdezte a fenti két ügyben. Szilvásy György államtitkár, a miniszterelnök kabinetfőnöke a balatonőszödi villa privatizációjával kapcsolatban azt mondta: az Antall-kormány idején született döntés a központi állami üdülő egészében vagy részbeni értékesítéséről. Tartotta azonban magát ahhoz, hogy neki nem volt köze az üdülőrész értékesítéséhez, majd a későbbi állami visszabérléshez sem. Fideszes kérdésre az államtitkár azt mondta: a Gyurcsány Ferenchez fűződő, még a KISZ-es időkre visszanyúló barátsága nem játszott szerepet abban, hogy a kilencvenes évek közepén a mostani kormányfő egyik cége privatizálhatta a balatoni villát. Kiss Péter kancelláriaminiszter a Szalay utca 4. szám alatti ingatlan ügye kapcsán a legfőbb ügyész megállapításaira hivatkozott, aki szerint korrekt módon jártak el a privatizáció során. A vizsgálóbizottság várhatóan újabb időpontban is meghallgatja majd a kormányfőt, mert – amint Szijjártó fogalmazott – több felvetésükre nem kaptak választ, és számos olyan téma van még, amelyben nem tehették fel a kérdéseiket.

Gulyás Gergely tételesen megcáfolta Magyar Péter hamis állításait