Minden eddigi több pályázat érkezett a kormányzat egy milliárdos keretösszegű állatvédők számára kiírt felhívásra. A beérkezett pályázatok elbírálását követően az eredmények kihirdetésére várhatóan még a nyáron sor kerül. Ovádi Péter, az állatvédelmi cselekvési terv végrehajtásáért felelős kormánybiztos emlékeztetett: az elmúlt években eddig még soha nem tapasztalt mértékű állami forrás jutott az állatvédelemmel foglalkozó civil szervezeteknek.
„A 2022-es pályázaton 187, a tavalyin 284 szervezet nyert el forrást, idén pedig már
450 szervezett nyújtott be kérelmet, ez három év alatt majdnem két és félszeres növekedés.
Ez is azt mutatja, hogy az állatvédelem ügye egyre többeket mozgat meg, és hogy a támogatási rendszerünk működik: egyszerre kiszámítható, elérhető és érdemi segítséget nyújt” – emelte ki a kormánybiztos.
A pályázaton azok a civil szervezetek indulhattak, amelyek társ-, vad- vagy haszonállatokkal, illetve mentő-, segítő- vagy vakvezető kutyákkal foglalkoznak, és legkésőbb 2025. január 31-ig. Magyarországon nyilvántartásba vették őket.
Az elnyerhető, vissza nem térítendő támogatás összege 500.000 forinttól akár 15.000.000 forintig is terjedhet. A támogatás felhasználható működési költségekre, programok megvalósítására, ivartalanításra, állategészségügyi szolgáltatásokra, gépjárműbeszerzésre, valamint állatmenhelyek vagy természetvédelmi mentőközpontok fejlesztésére, férőhelybővítésére is.
Az idei pályázati kiírásban is kiemelt szempont volt a könnyen átlátható, egyszerűsített adminisztráció, valamint az ivartalanítás és állategészségügyi ellátás támogatása: társállatokkal foglalkozó szervezetek esetében a támogatás legalább 20 százalékát ivartalanításra kell fordítani, míg vadállatokkal, haszonállatokkal vagy segítő kutyákkal foglalkozó szervezetek számára ugyanekkora arányban kötelező állategészségügyi költségekre fordítani a forrást.
Ovádi Péter korábban a Magyar Nemzetnek azt mondta: most is az a céljuk, hogy minden érvényes pályázat részesüljön támogatásban.
– Egy új elem is megjelent, már gépkocsira is tudnak pályázni civilek, ezt ők maguk kérték.
Egyet biztosan ígérhetek, azok a szervezetek, amelyek ténylegesen állatvédelemmel foglalkoznak, fognak támogatást kapni
– húzta alá Ovádi Péter. A kormánybiztos elmondta, hogy működési támogatásra, állategészségügyi szolgáltatásra, ivartalanításra és férőhelybővítésre érkezik a legtöbb támogatási kérelem.
– Azt gondolom, hogy lefedünk mindent, úgy határoztuk meg a kiírást, hogy mindenre tudjanak pályázni az állatvédő civil szervezetek. Annyi kitételt tettünk, hogy a támogatási összeg legalább húsz százalékát kötelezően ivartalanításra kell, hogy fordítsák – hangsúlyozta Ovádi Péter.
Borítókép: illusztráció (Fotó: Pexels)