Perzsa generációváltás

Munkatársunktól
2005. 06. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem világos, miben fog megnyilvánulni Irán új elnökének, Mahmúd Ahmadinedzsádnak a konzervativizmusa, hiszen bár sem ő, sem riválisa, Hásemi Rafszandzsáni nem nevezhető reformernek, mindketten gazdasági nyitást szorgalmaznak. N. Rózsa Erzsébet Közel-Kelet szakértő mindazonáltal úgy véli, Iránban igen komoly változások mentek végbe a forradalom óta, elég csak arra gondolni, hogy az ország lakosságának többsége még nem is élt 1979-ben. A térséget jól ismerő N. Rózsa Erzsébet szerint emellett már csak azért is lenne nehéz fenntartani a forradalmi hevületet, mert a lakosságot elsősorban saját gazdasági problémái foglalkoztatják.
A társadalmi igazságosságot hirdető Ahmadinedzsád elsősorban a szegények között népszerű, s az is elképzelhető, hogy a második fordulóban – a szintén a szociális kérdésekre fókuszáló, ám reformer szellemiségű – Mehdi Karrúbi hívei is a konzervatív jelöltre voksoltak – tette hozzá. Mint elmondta, nem szabad ugyanakkor elfelejteni, hogy Ahmadinedzsád tagja volt annak a diákcsoportnak, amelyik 1979-ben elfoglalta az amerikai nagykövetséget, majd pedig a Forradalmi Gárda tagja lett, igaz, ma már óvatosan fogalmaz a Nyugatot érintő kérdésekben, s kijelentette azt is, hogy nem fogja eltűrni a szélsőségeket a hatalomban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.