Szerelem vallások árnyékában

A szociális érzékenységéről ismert világhírű filmrendező, Ken Loach ezúttal Glasgow-ba látogatott, hogy bemutassa a pakisztáni Rómeó és az ír Júlia szerelmét, amelyet a családi tradíciók, a különböző vallások tesznek igencsak nehézkessé. Mert a kelet az kelet, a nyugat az nyugat.

Nedbál Miklós
2005. 06. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Még egy csók – és soha többé! / Isten áldjon mindörökké! / Szívből csordult könny sebez meg, / örök vágyban eljegyezlek. / Miért sír fel az égre, / akinek még van reménye? / Nekem csillagfény nem int már: / özön éj és néma kín vár” – írja Robert Burns a Még egy csók című versében, amely megihlette a brit rendezőt. A vers ismeretében sejthető, hogy nem könnyed vígjátékra vált jegyet a kedves mozilátogató, hanem komolyabb, keserédesebb történet vár rá 104 percben.
A Még egy csók főszereplője Casim (Atta Yaqub), a muzulmán hősszerelmes, aki Glasgow-ban DJ-ként keresi kenyerét, menő helyeken fordul meg, s álma, hogy egyszer maga is hasonló klubot nyisson. A család valószínűleg már ezt sem nézi túl jó szemmel, szülei hívő muzulmánok, a helyi közösség megbecsült tagjai, akik már feleséget is választottak kicsi fiuknak. Azonban Casimot egy fehér, katolikus zenetanárnő ejti rabul, Roisin (Eva Birthistle), a további fejlemények pedig sejthetők. Harc a szerelemért a családdal szemben, kultúrák közti különbségek, te is más vagy, te meg még inkább… S ezek bemutatásán túl nemigen sikerül túllépnie a rendezőnek. A szerelmesek egyedül maradnak, szembekerülnek családdal, közösséggel.
„Özön éj és néma kín vár”, amelyet meg is élnek. Habár a hitelességgel semmi gond: a színészek jó részét Glasgow-ból választották, s saját élményeiket is belevihették a szerepükbe, mégis a szerelem bemutatása sikerült a legkevésbé. A szülők vaskalaposak, mint a pap is, aki porig alázza Roisint – így mond Loach ítéletet a túlbuzgóságról mindkét oldalon –, nem könnyű így, de körülbelül ennyit tudhatunk meg a páros mélyebb érzelmeiről a veszekedések és a szeretkezések mellett. Néhány jelenetet leszámítva komikus helyzetek nélküli, szomorkás film ez a – vallási és egyéb – tolerancia hiányáról, kevéske romantikával, viszont (túl) sok „mondanivalóval”. Emellett a befejezés sem nagyon sikerült.
(Még egy csók. Feliratos brit film, 104 perc. Rendezte: Ken Loach. Forgalmazza a Budapest Film.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.