Magyarország vétója ellenére is áterőlteti a bizottság Ukrajna gyorsított csatlakozását

Az Európai Bizottság ismét hangsúlyozta, hogy nincs objektív oka az ukrán csatlakozási tárgyalások akadályozásának. Ukrajna kérdésében hiába vétózott ismét Magyarország, Brüsszel mégis azt tervezi, hogy megkezdi a tárgyalásokat Kijevvel, méghozzá a háború és a belső válságok közepette.

2025. 07. 01. 20:30
Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen
Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen Fotó: JONAS ROOSENS Forrás: ANP MAG
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Hiába hivatkozott a magyar kormány a nemzeti konzultáció eredményére és a háborús helyzetre, Ukrajna csatlakozási folyamata mégis halad tovább. A brüsszeli bizottság szerint nincs akadálya annak, hogy megkezdjék a tárgyalásokat az uniós alapértékeket érintő fejezet megnyitásáról, amely az igazságszolgáltatást, az emberi jogokat és a közbeszerzést is lefedi. Mindez annak ellenére történhet meg, hogy Orbán Viktor a legutóbbi uniós csúcson is megerősítette vétóját.

Hiába vétózott Magyarország, Brüsszel Ukrajna csatlakozását erőlteti, miközben az országban háború, korrupció és jogállami problémák uralkodnak.
Hiába vétózott Magyarország, Brüsszel Ukrajna csatlakozását erőlteti, miközben az országban háború, korrupció és jogállami problémák uralkodnak.
Fotó: LUDOVIC MARIN / POOL

Ukrajna EU-csatlakozása a magyar vétó ellenére halad

A bizottság szóvivője szerint nincsenek objektív okok, amelyek megakadályoznák Ukrajna előrehaladását. Mint fogalmazott: 

Amikor egy tagjelölt országot minden objektív ok nélkül tartanak vissza annak ellenére, hogy teljesítette a kritériumokat, az egész bővítési folyamat hitelét veszíti el.

Orbán Viktor ezzel szemben a nemzeti konzultációra hivatkozott, amelyben – elmondása szerint – a válaszadók 95 százaléka elutasította Ukrajna EU-csatlakozását.

Erős mandátummal jöttem ide

– jelentette ki a csúcstalálkozón, majd hozzátette: 

Ha az Európai Unió egy háborúban álló taggal bővül, akkor az egész unió háborúban áll. És mi ezt nem szeretnénk.

Brüsszel azonban hajthatatlan:

Ukrajna a legnehezebb körülmények között is végrehajtja a reformokat. Ez lenyűgöző

– mondta Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke. Hozzátette: 

Ukrajna teljesítette a feltételeket – most rajtunk a sor. Mert a csatlakozási folyamat érdemalapú, és Ukrajna megérdemli, hogy továbblépjen.

Tomboló válság közepette erőltetnék Ukrajna felvételét

Brüsszel az ukrán kisebbségvédelmi akciótervet is pozitívan értékelte, noha májusban a kétoldalú magyar–ukrán tárgyalások hirtelen megszakadtak, miután Kijev egy állítólagos magyar kémet leplezett le, aki az ukrán érdekek ellen tevékenykedett. Az akcióterv célja, hogy erősítse a nemzeti kisebbségek – köztük a mintegy 150 ezres kárpátaljai magyar közösség – jogait, különös tekintettel a nyelvhasználatra, az oktatásra és a közigazgatási hozzáférésre. 

Bár a bizottság szerint Ukrajna e téren előrelépéseket tett, a gyakorlatban továbbra is sorozatosan sérülnek a magyar kisebbség nyelvi jogai, ami évek óta feszültség forrása Budapest és Kijev között.

A kisebbségi jogsértések mellett azonban számos más, rendszerszintű aggály is terheli Ukrajna uniós csatlakozási esélyeit. Az ország továbbra is a Transparency International korrupciós listájának alsó harmadában szerepel, ahol a közpénzek elköltése, a közbeszerzések átláthatósága és az igazságszolgáltatás függetlensége is súlyos hiányosságokat mutat. 

A bíróságokat politikai befolyás éri, a közigazgatásban elterjedt a klientúrarendszer, és a nyugati partnerek által sürgetett reformok sok esetben csak papíron léteznek. 

Emellett a háború súlyos humanitárius és infrastrukturális válságot idézett elő: az ország jelentős része romokban hever, több millió ember menekült el, a gazdaság összeomlott, sőt egyes régiókban újra megjelentek a fertőző betegségek.

Mindezek ellenére az Európai Bizottság álláspontja változatlan: szerintük Ukrajna „képes szállítani az eredményeket”, és nincs objektív ok a csatlakozási folyamat további akadályozására. 

A politikai nyomás óriási. Volodimir Zelenszkij frusztrált hangvételű videóüzenetben szólította fel a tagállamokat, hogy tegyenek egyértelmű gesztust: 

Most egyértelmű politikai üzenetre van szükség – hogy Ukrajna az európai úton halad, és Európa tartja magát az ígéreteihez.

Brüsszel tehát kész a gyorsított eljárásra, még akkor is, ha egyes tagállamok – élükön Magyarországgal – ezt ellenzik. Eközben egyre több uniós diplomata fontolgatja, hogy Ukrajna csatlakozási folyamatát leválasztják Moldováéról, noha eddig együtt kezelték a két ország kérelmét.

Borítókép: Volodimir Zelenszkij és Ursula von der Leyen (Fotó: AFP)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.