Árutőzsdét létesítenek a csongrádi Kisteleken

Kertészeti tőzsde kialakítását tervezik a Csongrád megyei Kisteleken. Az ötletet – amely Nagy Sándortól, a település fideszes polgármesterétől ered – az Európai Unió szakértői is támogatják. Az egymilliárd forintból épülő csarnok felépítése után itt lesz a világ egyik beszerzési forrása, a későbbiekben pedig helyet kap a gyümölcs- és zöldségtőzsde is.

Bálint József
2005. 08. 17. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Azt, hogy a másfél évvel ezelőtt támadt ötletet tettek is követik, Nagy Sándor a következőkkel indokolta: Magyarországon a vágott virág 50-55 százalékát Kistelek–Balástya térségében termesztik. Ezen a vidéken jelentős mennyiségű és kiváló zöldségféle, valamint gyümölcs terem, ám a mezőgazdasági termelők az utóbbi időben értékesítési gondokkal küszködnek. Az autópálya elkészültét követően a vásárlók könnyen elérhetik majd a kisteleki árutőzsdét. Ezzel az uniós szakértők is egyetértenek, akik már korábban hangot adtak azon véleményüknek, hogy egy új kelet-európai elosztót Magyarországon kellene kialakítani. Erre vállalkoznak most a kistelekiek.
A terv megvalósítása érdekében az ötletgazda már többször tárgyalt a kertészekkel és a kereskedőkkel. Valamennyien támogatják a kezdeményezést. Terveikben szerepel, hogy a tőzsdére kerülő termékek előállítási költségeit a minimumra csökkentsék. Okulva az eddigi tapasztalatokból, gáz helyett igyekeznek termálvízzel megoldani a fóliasátrak fűtését, mivel a környék rendkívül gazdag ilyen vízlelőhelyekben. Pályázatok útján szeretnének állami támogatáshoz jutni, hogy elvégezhessék az ehhez szükséges beruházásokat. Ezzel jelentős mértékben enyhítenének a termelők gondjain, akik közül többen immár egzisztenciális gondokkal küszködnek. Balástyán és Kisteleken a gyakori gázáremelés miatt több virágkertész a termelés beszüntetésére kényszerült.
Az árutőzsde létrehozásához szükséges egymilliárd forint előteremtése Nagy Sándor szerint nem bizonyul könnyű feladatnak. Ők ragaszkodnak ahhoz, hogy a magyar kertészek is a tulajdonosi körhöz tartozzanak, hiszen miattuk vállalkoztak e terv megvalósítására. A fideszes politikus nem rejtette véka alá, hogy már több külföldi tőkés jelezte, hajlandó nagyobb összeggel részt venni a beruházásban, de a termelők nem velük szándékoznak osztozni a hasznon. Az értékesített árumennyiségért kapott összegnek a hét százalékát ugyanis be kell fizetni a tőzsde kasszájába, s ebből a pénzből fedezik az elosztóközpont költségeit, a megmaradt összegen pedig a tulajdonosok osztozkodnak.
A termelők körében óriási visszhangra talált a virág-, gyümölcs- és zöldségtőzsde létrehozása. Már nekiláttak a szervezéshez, mert vallják, hogy egyenként nem mehetnek a tőzsdére. Kizárólag akkor érhetnek el eredményt, jó tárgyalási pozíciót, ha összefognak. Szakemberek szerint egységes minőséget kell nekik produkálni, s nagy mennyiséget kínálni, mert egyébiránt továbbra is a multik diktálhatnak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.