A Magyar Fejlesztési Bank (MFB) nem ragaszkodik az állam tulajdonában lévő Béla király úti ingatlan végleges adásvételi szerződésének megkötéséhez. A bank illetékese azt mondta, valószínűleg lakópark céljára adnák el az ingatlant, ha előbb megvásárolnák. A kormány 2000-ben úgy látta, jobb, ha eladják az államfői rezidencia céljait szolgáló Béla király úti ingatlant, az ellenértékét pedig más, ugyancsak leromlott állapotban lévő épületek helyreállítására fordítják. A Béla király út 28.-ban ugyanis egy szocreál stílusban készült, elhasználódott épületegyüttes van, amelynek építési munkálatai 1953-ban fejeződtek be. A telek 13 hektár, s helyet ad a műemléki védelem alatt álló Béla király kútjának is.
A Kincstári Vagyoni Igazgatóság (KVI) mint az állami tulajdonú föld kezelője 2002 februárjában, nem sokkal a kormányváltás előtt kötötte meg az előszerződést a Magyar Fejlesztési Bankkal. Az MFB kétmilliárd forint előleget adott azzal a kikötéssel, hogy a végleges adásvétel megkötésére akkor kerül sor, ha a területet az intézményi övezetből átsorolják az L7-es megjelölésű lakóterület, lakópark elnevezésű kategóriába. A védett kutat pedig elkülönítik a telek többi részétől. A fennmaradó 1,4 milliárd forintos vételárat ekkor kell megfizetni.
A kétmilliárdos előleg felhasználása nem annak a kormányzati határozatnak a szellemében történt, amely erről rendelkezett akkor. A pénz a terv szerint a Művész út, a Cinege út és a Felvinci út egy-egy állami tulajdonú, kormányzati hasznosítású épületének felújítását szolgálta volna. A bevétel jó részét azonban egy Alkotmány utcai és egy Akadémia utcai ház rendbetételére költötték – főként az Egészségügyi Minisztérium profitált az összegből.
Az előleg elment anélkül, hogy rezidencia lett volna belőle. Ráadásul – az idő múlása miatt – most kérdésessé vált a Béla király úti ingatlan további sorsa is. A kerületi önkormányzat július 28-án elfogadta a hegyvidék városrendezési és építésügyi szabályzatát, valamint a szabályozási tervét. Az egész kerületet érintő új rendelkezések – amelyek természetesen meghatározzák a 13 hektáros rezidenciára vonatkozó előírásokat is – éppen augusztus 20-án lépnek hatályba. Ezeket információnk szerint mától közszemlére teszik a helyi újságban.
Sólyom László köztársasági elnök – sajtófőnöke útján – már a múlt pénteken, hivatalba lépésekor jelezte, hogy a Béla király úti ingatlan kivételes természeti és biztonsági értéket képvisel. Onnan – a KVI közlése szerint – ráadásul csak az év végén vagy a jövő év elején tud kiköltözni Mádl Ferenc. Abban a társasházban ugyanis, ahová a volt államfő beköltözne, emeletráépítés zajlik – az ő költözésétől függetlenül.
Azt, hogy a Magyar Fejlesztési Bank mit kezd a rezidenciával, csak a birtokba lépés után derül ki. Bizonyos azonban, hogy vevőt keres rá, és alighanem lakóparkot akarnak építeni a kivételes szépségű helyen. A bank képviselője lapunknak azt mondta, ha a KVI úgy gondolná, hogy megtartja állami tulajdonban az ingatlant, a bank lemond a végleges szerződésről, hiszen eddig csak előszerződést kötöttek. A kétmilliárd forintot persze viszszakérnék.
Zelles Sándor, a KVI vezérigazgatója nem tudott nyilatkozni arról, mi lesz a Béla király úttal. A rezidencia ügyében annyit mondott, hogy megtalálták a megfelelő budai villát az államfő részére. László Boglár kormányszóvivő cáfolta a Népszabadságnak azt az információját, hogy Zellest menesztenék, amiért nem talált megfelelő épületet Sólyom Lászlónak. Az államfő sajtófőnökének közlése szerint sokkal készségesebb a KVI, mint eddig volt.
A rezidencia ügyében egyetlen adatot lehet jelenleg tényként kezelni: a Béla király úti ingatlan végleges szerződésének megkötésekor a kormányt még megilleti 1,4 milliárd forint. Annak a helye viszont már valószínűleg megvan.

Csak a legokosabbak érnek el 7 pontot ebben a vegyes műveltségi kvízben