A MÁV-vezér titkos végkielégítése

A Gazdasági és Közlekedési Minisztérium (GKM) szerint az üvegzsebtörvény nem kötelezi őket arra, hogy tájékoztatást adjanak Mándoki Zoltán távozó MÁV-vezér végkielégítéséről, amelyről még egyeztetnek. Noha a kormány 2002-ben azt ígérte, hogy megszünteti az állami vállalatok menedzsmentjének a közvélemény igazságérzetét sértő végkielégítési rendszerét, a szabályozás végül nem készült el – tudtuk meg.

Bákonyi Ádám
2005. 09. 22. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sem a közvélemény igazságérzetével, sem az új kormány szándékával nem egyeztethető össze az állami vállalatok menedzsmentjének magas végkielégítése , ezért felkérjük az érintett tárcák vezetőit, hogy az ÁPV Rt. illetékeseivel közösen tegyenek javaslatot a kormány számára a vállalatvezetők új tartalmú szerződésére – közölte 2002 júliusában, az Országos Érdekegyeztető Tanács alakuló ülésén Kiss Péter. Az akkori munkaügyi miniszter annak kapcsán tette a bejelentést, hogy a szakszervezetek tiltakoztak a MÁV volt vezetőnek több tízmillió forintos végkielégítése ellen és kezdeményezték, hogy ezek mértékét limitálják a menedzserszerződésekben. 2002 augusztusában Kiss Péter arról számolt be, hogy a munkaügyi tárca szakértői már megkezdték az új szabályozó szakmai és jogi előkészítését. „Mindenképpen teljesítményfüggő elemeket kell beépíteni az állami vállalatoknál megkötendő menedzserszerződésekbe. A premizálást úgy kívánja kialakítani a kormányzat, hogy ne fordulhasson elő a jövőben olyan eset, hogy egy milliárdos veszteségeket termelő vállalat vezetői több tízmilliós járandósággal távozhassanak a cégtől anélkül, hogy megvizsgálták volna a cég élén folytatott tevékenységük eredményességét” – mondta a készülő szabályozásról Kiss Péter.
Megkeresésünkre a GKM nem kommentálta azokat a lapértesüléseket, miszerint a MÁV éléről „közös megegyezéssel” távozó Mándoki Zoltán várhatóan 80 millió, információink szerint 150 millió forintos végkielégítésben részesül.
Tóth Judit közlése szerint ennek mértékéről még folynak az egyeztetések a volt vezérigazgatóval. A végkielégítés összegéről azonban csak Mándoki Zoltán nyilatkozhat, erre ugyanis az üvegzsebtörvény (amely a közpénzek felhasználásáról, a köztulajdon használatának nyilvánosságáról, átláthatóvá tételéről és ellenőrzéséről szól) nem kötelezi a minisztériumot – állította a tárca szóvivője.
A menedzserszerződéseket szabályzó tervezeten valóban elkezdtünk dolgozni, ám a felvetődött jogi problémák miatt a kormányrendelet végül nem készült el – közölték megkeresésünkre a munkaügyi tárcánál. A tárca végül egy miniszteri rendeletet hozott, amely lényegében felhívja az érintett társaságok figyelmét, hogy „figyeljenek oda az arányokra” a menedzserszerződések megkötésekor.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.