Alaposan drágulhat a földgáz

Tizenöt-húsz százalékos lakossági gázáremelést valószínűsít a közeljövőben Magyarországon a GKI gazdaságkutató cég. A fűtőanyagot tovább drágítja, hogy a gazdasági tárca vészhelyzetben felhasználható földgáztartalék felhalmozásáról nyújtott be törvényjavaslatot. A minisztérium szerint a biztonság ára kétszázalékos, a nagyfogyasztók szerint viszont több mint hétszázalékos áremelkedés lesz.

Erdősi Csaba
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tíz hónapon belül 15-20 százalékos lakossági gázáremelést vár Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Rt. Az intézet a világpiaci árakra alapozza prognózisát. A szakemberek szerint a gáz árával párhuzamosan tíz százalékkal drágul majd a távfűtés és néhány százalékkal a villamos energia. Az előrejelzés külön kiemeli, hogy a nagyfogyasztók hatósági tarifája még a lakosságinál is nagyobb ütemben növekszik majd, ami nyilván tovagyűrűző hatással jár: magyarán a vállalkozók beépítik szolgáltatásaik, termékeik árába a drága energiahordozó miatti költségnövekedést.
*
A hazai földgázárakra már eddig is jellemző volt, hogy a hazai nagyfogyasztók többet fizettek a gázért európai társaiknál, és emiatt – túl azon, hogy keresztfinanszírozták a közüzemi szektort – tetemes versenyhátránnyal is meg kellett küzdeniük. Ennek fényében nem csoda, hogy mindenfajta áremeléssel járó lépés ellen tiltakoznak, ezért elvetik a kormány azon javaslatát is, hogy létesüljön Magyarországon egy biztonsági földgáztároló. Az ellátási zavarok kivédését szolgáló elképzelés részleteit tegnap ismertette az Országgyűlés gazdasági bizottságának energetikai albizottságában a gazdasági tárca helyettes államtitkára. Hatvani György szavaiból kiderült, hogy gyakorlatilag ugyanazt a rendszert szeretnék bevezetni a földgáznál, mint ami a kőolaj esetében már évek óta működik: egy nonprofit szövetség irányításával olyan készletet halmozna fel az ország, melynek segítségével akkor is fenntartható a gázszolgáltatás, ha a behozatal teljesen leáll. Első lépésben a kereskedelmi tárolókban helyeznének el háromszázmillió köbméternyi fűtőanyagot, 2012-re pedig felépülne egy 1,3 milliárd köbméteres tároló. Ez természetesen pénzbe kerül, ami először 2007-ben jelenne meg a kisfogyasztói árakban. A tárca számításai szerint a készlet teljes feltöltéséig folyamatosan nő majd a hozzájárulás költsége, és 2012-től köbméterenként 1,12 forint pluszpénzt kell majd fizetnünk, vagyis a jelenlegi tarifa körülbelül két százalékát.
Ennél sokkal nagyobb drágulásra számít az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) elnöke. Szaniszló Mihály a bizottság előtt kifejtette, hogy számításaik szerint a tároló megépítése és feltöltése 7,5 százalékos áremeléssel jár, ami a GKI által beharangozott 15-20 százalék mellett már elviselhetetlen mértékű lenne. Az IEF úgy véli, olcsóbban is biztosítani lehet a hazai gázellátást, ezért elveti a kormány elképzelését. Szaniszló arra hívta fel a figyelmet, hogy egy harmadik becsatlakozó gázvezeték építése kevesebb pénzből is végigvihető, ráadásul szerinte a gázellátásról szóló törvény megnyugtatóan rendezi a válsághelyzet kezelésének módját, úgyhogy felesleges az újabb szabályozás.
A nagyfogyasztókkal ellentétben nem elutasító, inkább várakozó álláspontot képvisel az ügyben az ellenzék. Fónagy János, a gazdasági bizottság fideszes alelnöke szerint képviselőcsoportja egyetért a kormány biztonságosabb gázellátást célzó törekvéseivel, de nem biztos abban, hogy a kabinet a legjobb és a legolcsóbb megoldást választotta.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.