Tíz hónapon belül 15-20 százalékos lakossági gázáremelést vár Magyarországon a GKI Gazdaságkutató Rt. Az intézet a világpiaci árakra alapozza prognózisát. A szakemberek szerint a gáz árával párhuzamosan tíz százalékkal drágul majd a távfűtés és néhány százalékkal a villamos energia. Az előrejelzés külön kiemeli, hogy a nagyfogyasztók hatósági tarifája még a lakosságinál is nagyobb ütemben növekszik majd, ami nyilván tovagyűrűző hatással jár: magyarán a vállalkozók beépítik szolgáltatásaik, termékeik árába a drága energiahordozó miatti költségnövekedést.
*
A hazai földgázárakra már eddig is jellemző volt, hogy a hazai nagyfogyasztók többet fizettek a gázért európai társaiknál, és emiatt – túl azon, hogy keresztfinanszírozták a közüzemi szektort – tetemes versenyhátránnyal is meg kellett küzdeniük. Ennek fényében nem csoda, hogy mindenfajta áremeléssel járó lépés ellen tiltakoznak, ezért elvetik a kormány azon javaslatát is, hogy létesüljön Magyarországon egy biztonsági földgáztároló. Az ellátási zavarok kivédését szolgáló elképzelés részleteit tegnap ismertette az Országgyűlés gazdasági bizottságának energetikai albizottságában a gazdasági tárca helyettes államtitkára. Hatvani György szavaiból kiderült, hogy gyakorlatilag ugyanazt a rendszert szeretnék bevezetni a földgáznál, mint ami a kőolaj esetében már évek óta működik: egy nonprofit szövetség irányításával olyan készletet halmozna fel az ország, melynek segítségével akkor is fenntartható a gázszolgáltatás, ha a behozatal teljesen leáll. Első lépésben a kereskedelmi tárolókban helyeznének el háromszázmillió köbméternyi fűtőanyagot, 2012-re pedig felépülne egy 1,3 milliárd köbméteres tároló. Ez természetesen pénzbe kerül, ami először 2007-ben jelenne meg a kisfogyasztói árakban. A tárca számításai szerint a készlet teljes feltöltéséig folyamatosan nő majd a hozzájárulás költsége, és 2012-től köbméterenként 1,12 forint pluszpénzt kell majd fizetnünk, vagyis a jelenlegi tarifa körülbelül két százalékát.
Ennél sokkal nagyobb drágulásra számít az Ipari Energiafogyasztók Fórumának (IEF) elnöke. Szaniszló Mihály a bizottság előtt kifejtette, hogy számításaik szerint a tároló megépítése és feltöltése 7,5 százalékos áremeléssel jár, ami a GKI által beharangozott 15-20 százalék mellett már elviselhetetlen mértékű lenne. Az IEF úgy véli, olcsóbban is biztosítani lehet a hazai gázellátást, ezért elveti a kormány elképzelését. Szaniszló arra hívta fel a figyelmet, hogy egy harmadik becsatlakozó gázvezeték építése kevesebb pénzből is végigvihető, ráadásul szerinte a gázellátásról szóló törvény megnyugtatóan rendezi a válsághelyzet kezelésének módját, úgyhogy felesleges az újabb szabályozás.
A nagyfogyasztókkal ellentétben nem elutasító, inkább várakozó álláspontot képvisel az ügyben az ellenzék. Fónagy János, a gazdasági bizottság fideszes alelnöke szerint képviselőcsoportja egyetért a kormány biztonságosabb gázellátást célzó törekvéseivel, de nem biztos abban, hogy a kabinet a legjobb és a legolcsóbb megoldást választotta.
Zelenszkij szánalmasan fenyegetőzik
