Húsz éven belül embereket költöztetne a Marsra a 4Frontiers nevű magáncég – adta hírül a Wired News. A terv első szakaszában kialakítanák a jövőbeli település földi mását, ami 2007-ben már turistalátványosságként működne.
Eközben a cég begyűjtené a találmányokat, amelyek lehetővé tennék egy kis csapatnak, hogy leszálljon a Marson, és ottani alapanyagokból elkezdje építeni a zárt ökoszisztémát. Ezután miniatürizálják a műanyag- és acélgyártást, illetve kitermelik a bolygón levő szén-dioxidot és vasoxidot, valamint a jeget. Tapasztalatait és az új technológiáit a 4Frontiers eladná a repülőgépgyáraknak, vagy akár a NASA-nak, de Mars-díszleteket is készítene filmprodukciók és vidám parkok számára, hogy 2010-re elérhesse a 34 millió dolláros bevételt. Mindez akkor lesz nagy üzlet, ha kiaknázható lesz a Mars ásványkészlete: ezeket további expedícióknak adnák el. A hosszú távú cél így az, hogy a Mars váljon a Naprendszer gazdaságának alapjává, mert ott könnyen kitermelhetők a fontosabb alapanyagok. Készülnek az első telepesek űreszközei is: feltehetőleg a Space Exploration Technologies (SpaceX) Merlin hajtóművét használják majd a célba jutáshoz.
A tervhez módosítani kell a hatályos rendelkezéseket is: a világűr meghódításáról szóló, 1967-es Outer Space Treaty nevű megállapodás azt szabályozza, hogy a világűr és az égitestek használatából az összes országnak hasznot kell húznia. Az 1979-es Moon Treaty pedig azt mondja ki, hogy a Naprendszer égitestjei nem kerülhetnek egy nemzet, szervezet vagy személy birtokába. A legtöbb ország azonban – köztük az USA, Kína és Oroszország – sosem ratifikálta az egyezményt.
Mark Rutte őszintén beszélt Donald Trumpról
