Betelepítené a Marsot egy magántársaság

Embereket telepítene a Marsra egy amerikai magáncég. Az elképzelés szerint a kis csoport önellátó lenne: a bolygón lévő anyagokból zárt ökoszisztémát hozna létre. A befektetéshez szükséges pénzt az új találmányok, technológiák értékesítéséből tervezi előteremteni a társaság.

Kristály Lehel
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Húsz éven belül embereket költöztetne a Marsra a 4Frontiers nevű magáncég – adta hírül a Wired News. A terv első szakaszában kialakítanák a jövőbeli település földi mását, ami 2007-ben már turistalátványosságként működne.
Eközben a cég begyűjtené a találmányokat, amelyek lehetővé tennék egy kis csapatnak, hogy leszálljon a Marson, és ottani alapanyagokból elkezdje építeni a zárt ökoszisztémát. Ezután miniatürizálják a műanyag- és acélgyártást, illetve kitermelik a bolygón levő szén-dioxidot és vasoxidot, valamint a jeget. Tapasztalatait és az új technológiáit a 4Frontiers eladná a repülőgépgyáraknak, vagy akár a NASA-nak, de Mars-díszleteket is készítene filmprodukciók és vidám parkok számára, hogy 2010-re elérhesse a 34 millió dolláros bevételt. Mindez akkor lesz nagy üzlet, ha kiaknázható lesz a Mars ásványkészlete: ezeket további expedícióknak adnák el. A hosszú távú cél így az, hogy a Mars váljon a Naprendszer gazdaságának alapjává, mert ott könnyen kitermelhetők a fontosabb alapanyagok. Készülnek az első telepesek űreszközei is: feltehetőleg a Space Exploration Technologies (SpaceX) Merlin hajtóművét használják majd a célba jutáshoz.
A tervhez módosítani kell a hatályos rendelkezéseket is: a világűr meghódításáról szóló, 1967-es Outer Space Treaty nevű megállapodás azt szabályozza, hogy a világűr és az égitestek használatából az összes országnak hasznot kell húznia. Az 1979-es Moon Treaty pedig azt mondja ki, hogy a Naprendszer égitestjei nem kerülhetnek egy nemzet, szervezet vagy személy birtokába. A legtöbb ország azonban – köztük az USA, Kína és Oroszország – sosem ratifikálta az egyezményt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.