Del Ponte a Vatikánt vádolja

A Vatikán ismét azzal a váddal kénytelen szembesülni, hogy háborús bűnösökkel működik együtt. Ez a vád már a világháború alatt és után is felmerült ellene, hiszen az egyház mindig is arról volt híres, hogy menedéket nyújt az aktuális üldözötteknek. Bűnpártolást azonban soha nem lehetett a szemére vetni.

Érszegi Márk Aurél
2005. 09. 21. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Carla del Ponte, a volt Jugoszláviáért felelős hágai büntetőtörvényszék főügyésze a minap egy angol napilapban fedte fel a Szentszék államközi kapcsolatokért felelős helyettes államtitkárával, Giovanni Lajolo érsekkel folytatott megbeszélésének tényét. Szerinte a háborús bűnökkel vádolt Ante Gotovina horvát tábornok egy horvátországi ferences kolostorban bujkál. Az újságcikkre a vatikáni sajtószóvivő is reagált, pontosítva, hogy Del Ponte asszony nem jó helyen kopogtatott, amikor hozzájuk fordult, mert a pápai államtitkárság „a Szentszéknek nem olyan szerve, amely intézményesen együttműködhetne bíróságokkal”.
A nemzetközi szervezetekben a Szentszék többnyire megfigyelőként van jelen, így nem tagja olyan egyezményeknek, amelyekkel nemzetközi bíróságok joghatóságát elismerné. Ez persze nem azt jelenti, hogy ne tartaná fontosnak a nemzetközi jog betartását vagy az emberi jogok védelmét. Sőt, ezek nemzetközi kapcsolatainak prioritásait képezik. Ennek fényében is különösnek tűnhet a mostani ügy, mert úgy tűnik, mintha a Vatikán nem akarna együttműködni egy legitim nemzetközi szervvel. Valójában a Szentszék közléséből kitűnik, hogy korábbi vizsgálatokat már folytatott ebben az ügyben, de eredménytelenül. Del Ponte aszszony gyanúi a jelek szerint továbbra sem elég konkrétak ahhoz, hogy bárki léphessen az ügyben. Hiszen ha kiderülne, hogy egyházi intézményben tartózkodik a keresett személy, a világi hatóságok bemehetnének és elfoghatnák. Ennek ellenére nem kizárható, hogy a történet mögött van valami. A ferences szerzetesek minden országban közelebb állnak a szabadságharcokhoz, mint más rendek. Ez alapján akár hihető is lehetne a történet, hogy a körözött, de a horvátok által hősnek tartott Gotovina ferenceseknél kért menedéket. Ők meg természetesen befogadták, s akit befogadnak, azt nem fogják feljelenteni.
A Szentszék, amely a világ minden katolikusának gondját viseli, mindig ügyel arra, hogy ne keveredjen politikailag kényes ügyekbe. Működésének állandó kísérője a diszkréció. Ha tehát tudomására jutna, hogy a körözött tábornok valóban egyházi intézményben bujkál, biztosan nem a nyilvánosság előtt fedné ezt fel, és nem Lajolo érsek rohanna a főügyészhez feljelenteni azt az embert, aki menedékre lelt. Valószínűleg a helyi nuncius és az illetékes püspök közbenjárásával venné rá a tábornokot rejtekhelye elhagyására, esetleg a bujkálás feladására, a törvényszékkel való együttműködésre.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.