Gyurcsány szocializmusa

Nánási Tamás
2005. 09. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem szeretnék Orbán Viktor szocializmusában élni – jajdulnak fel mindannyiszor a piac mindenhatóságában hívő liberális értelmiségiek, amikor a Fidesz elnökének megszólalásaiból kiderül: a hazai ellenzék úgy gondolja, az államnak több dolga volna a gazdasággal, és a maga eszközeivel gondoskodni köteles azokról a polgárokról, akiket a társadalom peremére vetett az ész nélküli profithajsza. A kommunisták utódai is a kommunizmus visszatértét vizionálják, amikor szóba kerül a szabad verseny indokolt mértékű korlátozása. Populizmus – dörögnek a megfellebbezhetetlen ítéletek. Persze minden más, ha a Gyurcsány-kabinet kényszerül beavatkozásra. Akkor a kritikát felváltja a csend, s a miniszterelnök bátran magyarázhatja évadnyitó parlamenti beszédében, hogy miért lehetséges ma az, amit nemrég ő maga gondolt lehetetlennek.
Amikor az Orbán-kormány intézkedéseivel fékezte a gázárakat, némelyek gúnyosan kacagtak fel: lám, a jobboldal már azt sem tudja, milyen évet írunk, hiszen egy magára valamit adó európai állam manapság nem kontárkodik bele a kereslet-kínálat törvényeibe. Most, hogy a belgák és a lengyelek hasonló lépései után végre a Gyurcsány-kabinet is rászánta magát a benzin adótartalmának csökkentésére, nyoma sincs ezeknek az érveknek. Ellenkezőleg, a kormány pillanatokon belül megdicsőül amiatt, hogy igaz hazafiként szembe mer szállni az uniós pénzügyminiszterek adócsökkentést ellenző állásfoglalásával. Mert vezetőink meghallották a nép sóhaját, és rácsaptak a telhetetlen olajlobbi kezére. Mikor Orbán Viktor javasolta ugyanezt, ráadásul még tavaly májusban, literenként hatvan forinttal lejjebb, lakonikus volt az elutasítás: egy felelős kormánytöbbség nem kockáztathat ilyet.
Egy valamirevaló európai kormány egyébként pontosan tudja, hogy a piacgazdaságban mekkora a mozgástér, hol a határ. Az biztos nem tartozik bele az uniós gyakorlatba, hogy egy miniszterelnök telefonon odaszóljon a legnagyobb hazai olajtársaság vezetőjének, és felkérje, most az egyszer hagyjon fel a nyerészkedéssel, mert így kívánja a nép akarata. Utána beosztottjával üzen, hogy adakozni is illene, a cég már a parlament döntése előtt csökkentse árait, mutasson példát saját bevétele kárára. Akkor nem volt ilyen sürgős a példamutatás, amikor a kormányt sürgették a fuvarozók, az autósok, az ellenzék, hogy csökkentse végre a benzin adótartalmát, mert elviselhetetlenül magasak az árak. Akkor még nyoma sem volt a mostani határozottságnak, helyette rengeteg mellébeszélést hallhattunk. Volt olyan nap, amikor saját szóvivője mondott ellent a kormányfőnek, valamint a pénzügyi tárca a gazdaságinak. Csak azt nem lehetett kihámozni a bonyolult körmondatokból, hogy a kabinet akkor most csökkenti vagy sem a közterheket, amiből így is rekordnagyságú lesz a bevétele.
Tegnap a miniszterelnök kínosan hosszú, az ellenzék vezetőjét becsmérlő, zavaros ideológiai fejtegetésekbe fulladó parlamenti beszédében azzal foglalkozott a legkevesebbet, ami a dolga lenne: a kormány előtt álló törvényalkotási feladatokkal. Egyvalamiben viszont kétségkívül fején találta a szöget kirohanásában. Az önmagát folyton az ellenfeléhez mérő, méltóságát sutba dobó Gyurcsány Ferenc a populizmust jelölte meg a hazánkra leselkedő legnagyobb veszélynek. Való igaz. Veszélyt jelent az országra az a fajta populizmus, amelyik még mindig az emberek csodavárására apellál. Az igazi populista naponta képes arra, hogy arcát átmaszkírozza. Ezt teszik a mi kormányon lévő tőkéseink, amikor a pénz érdekeit védik, és közben népbarátnak és az elesettek védelmezőjének mutatják magukat.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.