Feltételezhetően madárinfluenzában halt meg tegnap reggel egy ötéves kislány az indonéz főváros, Jakarta egyik kórházában. A diagnózis nem végleges, a gyermektől vett vérmintát Hongkongba küldték ellenőrzésre – adta hírül a BBC. Ha a vizsgálat megerősíti az orvosok gyanúját, akkor a kislány lehet a betegség ötödik áldozata a délkelet-ázsiai országban. Jakartában öt embert kezelnek madárinfluenzával. A kialakult helyzet miatt több százezer baromfit ölnek le, vagy oltanak be Indonéziában; a csirke- és kacsapiacokat pedig bezáratták. Ha a helyzet rosszabbodik, akár járvány is kitörhet – idézte Siti Fadila Supari indonéz egészségügyi minisztert az AP. A hírügynökség szerint Supari asszony visszavonta tegnap reggeli nyilatkozatát, amely szerint máris járvány lenne.
Az egészségügyi hatóságok szerint elsősorban nem az esetek száma határozza meg, hogy járványról beszélünk-e – tudtuk meg az ÁNTSZ-től. Betegségtől függ: a hastífusz esetében például már két fertőzést is járványnak tekintenek, míg a szokványos influenzánál csak akkor, ha az ország lakóinak több mint négy százaléka kapja el a kórt hetente. A madárinfluenza kórokozójának nincsen emberről emberre terjedő vírusvariánsa. Ha lenne, akkor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) szakemberei döntenének arról, mikortól tekintik a megbetegedéseket járványnak. Ismeretes: a madárinfluenza erősen fertőző, H5N1 típusú vírusa 2003-ban 64 ember halálát okozta ázsiai országokban, és az idén Oroszországban és Európában is megjelent.
Közös stratégiát fogadtak el az ázsiai–csendes-óceáni térség országai az újonnan felbukkanó járványos megbetegedések elleni harcra tegnap a WHO regionális értekezletén – írta az MTI. A cselekvési terv mindenekelőtt azt a célt tűzi ki, hogy csökkentsék az újonnan felbukkanó betegségek okozta fenyegetést a kitörőben lévő járványok gyors felderítésével, a rájuk való reagálás felgyorsításával, valamint azzal, hogy technikailag is felkészítik a térség országait a hosszú távú járványügyi együttműködésre. Az értekezleten a WHO képviselője leszögezte: Ázsiának változtatnia kell elavult állattenyésztési gyakorlatán, korlátozni kell a haszonállatok és az emberek érintkezését ahhoz, hogy meg tudja fékezni a madárinfluenza terjedését. Az elmúlt két évtizedben átlagosan évente alakult ki egy új betegség, elsősorban Afrikában és Ázsiában. A WHO szerint ezek egyike hamarosan világméretű járványt okozhat.
Nem hozunk baromfit a térségből. Baromfit sem Indonéziából, sem Kínából, sem Thaiföldről, sem a térség többi országából nem importálunk – nyilatkozta a Magyar Nemzetnek Takács László, a Baromfi Terméktanács igazgatója. – Inkább az jellemző, hogy mi szállítunk oda, Hongkongba például kacsa- és libalábat, ami ott kedvelt csemege. (N. O.)