Megosztottság bőrszín alapján

George Bush New Orleansban kijelentette, sem a hurrikán, sem a mentési-helyreállítási munkálatok nem tesznek különbséget bőrszín szerint az emberek között. Az amerikai elnök arra a hétfőn közzétett felmérésre kívánt reagálni, mely kimutatta: a színes bőrűek többsége szerint faji megkülönböztetés történt a mentési akciók során.

Hírösszefoglaló
2005. 09. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Teljes felelősséget vállalt tegnap George Bush amerikai elnök az amerikai kormányzat hibáiért a Katrina hurrikán okozta humanitárius válság mentési, segélyezési munkálataiban. A Katrina hurrikán súlyos problémákat vetett fel válaszadási képességünkben a kormányzat minden szintjén – közölte George Bush az iraki elnökkel megtartott közös fehér házi sajtóértekezletén. – A szövetségi kormány nem teljesen jól teljesítette feladatát, ezért vállalom a felelősséget – hangoztatta.
– Dolgoztam – jelentette ki hétfőn újságírók előtt George Bush, aki a Katrina hurrikán augusztus 29-i pusztítása óta első alkalommal látogatott New Orleansban. „Nem nyilatkozhatok olyasmiről, amiről önök jobban tájékozódhattak, mint én” – tette hozzá, válaszként arra az újságírói kérdésre, hogy miként vélekedik Michael Brown, az Egyesült Államok szövetségi katasztrófavédelmi hivatala (FEMA) igazgatójának lemondásáról. Brown támadások kereszttüzébe került amiatt, hogy a kormányzat lassan reagált a hurrikánra, mely több száz halálos áldozatot követelt, s egymillió embert lakhelye elhagyására kényszerített. Brown utódlásáról Bush villámgyorsan gondoskodott, s David Paulisont, a belbiztonsági minisztérium magas rangú illetékesét nevezte ki új igazgatóvá.
A Katrina utáni segélynyújtás hatékonyságát különbözően ítéli meg az Egyesült Államok fekete, illetve fehér bőrű lakossága – áll a CNN, a USA Today és a Gallup által közösen végzett, s hétfőn közzétett felmérésében. A közvélemény-kutatás kimutatta, hogy a színes bőrűek hatvan százaléka lassúnak találta a New Orleansban rekedt emberek kimenekítését. Úgy vélik, a kormányzat azért nem reagált elég gyorsan a vészhelyzetre, mert Louisiana állam városának fekete többségű a lakossága. Ezzel az állítással csak minden nyolcadik fehér ember ért egyet. A színes bőrűek többsége (37 százalék) a késlekedésért Bush elnököt teszi felelőssé, míg a fehérek többsége (29 százalék) Ray Nagint, New Orleans polgármesterét. George Bush erőteljesen tagadta az ellene felhozott vádakat, s hangsúlyozta, nem éri hátrány a feketéket és a szegényeket.
A Katrina halálos áldozatainak száma eközben hivatalosan 509-re emelkedett, miután további 82 holttestet találtak Louisiana és hármat Mississippi államban. Növelte az áldozatok számát az a 45 halott, akiket a New Orleans-i Memorial Medical Center kórházban találtak a mentőosztagok.



Korrupció? Amerikai médiajelentések szerint a rendteremtési és újjáépítési munkálatokkal megbízott cégek között több olyan található, amelyek közel állnak George Bush elnökhöz és Dick Cheney alelnökhöz. A USA Today című lap megemlítette többek között a Kellogg Brown and Root céget, amely korábban iraki megrendeléseket kapott. A cég a Halliburton leányvállalata, Cheney pedig a Halliburton igazgatóságának elnöke volt, mielőtt a Bush-adminisztrációban feladatot kapott volna. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.